INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu ograniczonej przepustowości lotniska Chopina?

rozbudowa istniejącej sieci lotnisk

budowa nowego CPL

rozbudowa Modlina

duopol Modlin-Chopin

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Skyscanner: sklepy duty-free z najpopularniejszych lotnisk świata pod lupą

2017-10-18
     

Wyszukiwarka lotów i podróży Skyscanner sprawdziła, jak bardzo różnią się ceny tego samego produktu w zależności od lotniska oraz które lotniska są najtańsze.

 

Przemieszczający się po świecie turyści często kuszeni są ofertą sklepów bezcłowych, mając nadzieję, że uda im się nabyć produkt w dobrej cenie i rzeczywiście zaoszczędzić. Okazuje się jednak, że zakupy w sklepie bezcłowym to nie zawsze świetny interes. Ceny tego samego produktu w zależności od miejsca na świecie mogą diametralnie się od siebie różnić, być nawet o 50%. Wyszukiwarka tanich biletów i podróży, Skyscanner, przygotowała zestawienie o tym, ile kosztują najpopularniejsze produkty na różnych lotniskach świata i sprawdziła, które sklepy wolnocłowe okazały się najtańsze.

 

Jak działają sklepy wolnocłowe ?

Sklepy wolnocłowe sprzedają produkty bez nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych. Co więcej, w takich sklepach nie obowiązuje podatek VAT, który normalnie jest częścią składową ceny każdego produktu sprzedawanego w Unii Europejskiej. Teoretycznie, powinno to spowodować obniżenie ceny od 5% do 25%, w zależności od kraju. Władzom państw zależy, żeby produkty nieobjęte cłem, opuściły kraj, dlatego właśnie sklepy wolnocłowe najczęściej można spotkać na lotniskach, w portach i na przejściach granicznych.

 

Dlaczego ceny w sklepach wolnocłowych się różnią?

Zasadniczy powód jest taki, że produkty w sklepach wolnocłowych nie są wolne od wszelkich podatków. Zawarty jest w nich na przykład podatek dochodowy. Po drugie, ceny zawsze uzależnione są od dwóch podstawowych zmiennych: lokalizacji sklepu i aktualnych kursów walut. Poza tym, niektóre sklepy wykorzystują także monopol na produkty wolnocłowe i podnoszą ceny, żeby więcej zarobić.

 

Gdzie znajduje się najtańszy sklep wolnocłowy?

Skyscanner porównał ceny wybranych produktów z różnych kategorii, które można znaleźć w każdym sklepie wolnocłowym: alkoholu, tytoniu, słodyczy i perfum. Ceny zostały zebrane z różnych lotnisk na świecie i przeliczone na euro, w momencie gdy kurs średni wynosił 4,16 w stosunku do złotego.

 

 

 

 

 

 

 

 

To, który ze sklepów można uznać za najtańszy zależy przede wszystkim od produktu, który planuje się kupić. Butelka Martini Bianco okazała się najtańsza w Berlinie – była o 50% tańsza niż na lotnisku w Amsterdamie! Lecąc z Dubaju do Berlina, butelkę perfum My Burberry, również lepiej kupić w tym drugim mieście - będzie o 25% tańsza. Szczegółowe zestawienie dostępne na infografikach.

 

 

Źródło: Skyscanner

 

 

 

 

Tagi:

Lotnisko | Ranking | Duty Free | Skyscanner


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony