INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Upadłość biura podróży a prawa pasażera

2019-10-04
     

Ostatnie dni nie są najłatwiejsze dla branży turystycznej. Bankructwo biura podróży Thomas Cook oraz jego polskiej spółki córki Neckermann Polska spowodowało zwrócenie uwagi GIVT na los tysięcy klientów, którym przerwano lub odwołano wakacje. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy egzekwowaniu swoich praw w sytuacji bankructwa biura i na co należy zwrócić uwagę.

 

W przypadku upadłości biura podróży, należy rozróżnić dwie sytuacje:

  • gdy zakupiono zorganizowaną wycieczkę w biurze podróży,
  • lub gdy w biurze podróży wykupiono wyłącznie połączenie czarterowe, bez pobytu na miejscu.

 

W pierwszym przypadku, pasażer jest objęty ochroną wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, stanowiącym dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności organizatorów lub pośredników turystycznych. W przypadku upadłości biura podróży, klienci mogą - w zależności od sytuacji - ubiegać się o pokrycie kosztów kontynuacji imprezy turystycznej, lub o zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę. Ponadto, klienci, którzy w momencie zaprzestania działalności przebywają za granicą, są objęci opieką Marszałka Województwa i mają zapewniony powrót do domu. Gdyby nie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, uzyskanie świadczeń od upadającej spółki byłoby niezwykle trudne.

 

- W przypadku upadłości spółki, w pierwszej kolejności zaspokajane są zobowiązania podatkowe lub inne zobowiązania publicznoprawne. Lista wierzycieli zazwyczaj jest długa, a pierwszeństwo w odzyskaniu pieniędzy mają instytucje państwowe. Może zatem dojść do sytuacji, w której majątek spółki się wyczerpie, zanim dojdzie do zaspokojenia roszczeń poszczególnych klientów. Nie należy się jednak poddawać – mówi Elżbieta Tyszka, główny prawnik w GIVT - firmie pomagającej w uzyskiwaniu odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty.

 

W drugim przypadku – gdy w wyniku upadłości biura podróży niemożliwe są do zrealizowania połączenia czarterowe, które były realizowane przez linię lotniczą należącą do biura podróży i oferowane do sprzedaży jako pojedynczy element (bez zorganizowanej wycieczki), procedura dochodzenia roszczeń wygląda inaczej.

 

- Loty czarterowe realizowane przez przewoźników lotniczych, zakupione za pośrednictwem biur podróży, są objęte Rozporządzeniem WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., które daje pasażerom prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych między innymi w przypadku odwołania lotu – dodaje Elżbieta Tyszka.

 

Należy wówczas złożyć reklamację do przewoźnika lotniczego, podając w uzasadnieniu trasę czarteru oraz numer lotu. Zgodnie z rozporządzeniem WE 261/2014, pasażerom może przysługiwać odszkodowanie w kwocie od 250 do 600 €, w zależności od długości trasy lotu. Więcej informacji o okolicznościach, jakie trzeba spełnić, by móc uzyskać rekompensatę, znajduje się w prawach pasażera.

 

 

Źródło: GIVT

 

 

 

Tagi:

Biura podróży | GIVT | Odszkodowanie | Upadłość


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony