INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu ograniczonej przepustowości lotniska Chopina?

rozbudowa istniejącej sieci lotnisk

budowa nowego CPL

rozbudowa Modlina

duopol Modlin-Chopin

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Oslo: zamknięto lotnisko po incydentach z dronami

PRTL.pl, 2018-06-22
 

Po dwóch incydentach z dronami do których doszło 13 czerwca 2018 w pobliżu lotniska Oslo Gardemoen (OSL) zarządca norweskich lotnisk, Avinor wystosował poważne ostrzeżenie. Zdarzenia, w których brały udział dwa bezzałogowe samoloty poruszające się bez zezwolenia w pobliżu lotniska, zmusiły kontrolerów ruchu lotniczego do zamknięcia pasów startowych i przekierowania lotów do Torp, portu położonego na północ od stolicy Norwegii.

czytaj więcej

Kamień milowy integracji dronów z przestrzenią powietrzną USA

2018-06-18

Po przeprowadzeniu kolejnych testów, bezzałogowe statki powietrzne są coraz bliżej włączenia do systemu krajowej przestrzeni powietrznej USA (NAS). 12 czerwca, Agencja NASA wykonała lot dużym dronem Ikhana, bez nadzoru załogowego statku powietrznego. Lot odbył się w centrum badawczym Agencji Armstrong Flight Research w bazie sił powietrznych Edwards.

czytaj więcej

„Europejska konstytucja dla dronów”

2018-06-14

„Europejska konstytucja dla dronów”, czyli powstanie ogólno unijnych zasad dotyczących użytkowania bezzałogowych statków powietrznych, zatwierdzonych przez Parlament Europejski.

czytaj więcej

Zderzenie drona ze śmigłowcem w Szwajcarii

2018-05-29

Nad 220 m tamą Verzasca w Szwajcarii (czwarta pod względem wysokości na terenie tego kraju) miała miejsce kolizja drona ze śmigłowcem. Do zdarzenia doszło na wysokości 1000 m (3280 stóp). W wyniku przeprowadzonego dochodzenia, miejscowa policja zidentyfikowała operatora drona, którym był 42-letni Szwajcar z kantonu Lucerna.

czytaj więcej

Uber realizuje wizję taksówek powietrznych

2018-05-11

Do 2023 r. firma Uber będzie gotowa do realizowania komercyjnych usług miejskimi taksówkami powietrznymi, powiedział Mark Moore, dyrektor techniczny Uber Elevate. Elektryczne VTOL-y wciąż znajdują się w fazie rozwoju, ale Uber już zaprezentował swoją najnowszą koncepcję czteroosobowego statku powietrznego napędzanego czterema wirnikami.

czytaj więcej

Bezzałogowiec zasilany energią słoneczną będzie mógł latać przez rok

2018-05-08

Dzięki umowie zawartej między dwiema nowatorskimi brytyjskimi firmami BAE Systems i Prismatic, już niebawem powstanie nowy elektryczny bezzałogowy statek powietrzny (UAV), który może pozostać w powietrzu nawet rok bez konieczności przeprowadzenia obsługi.

czytaj więcej

Jak człowiek wpływa na bezpieczeństwo lotów dronami? Weź udział w ankiecie on-line!

2018-04-30

Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym „Czynnik ludzki a przyczyny zagrożeń bezpieczeństwa lotów bezzałogowych statków powietrznych” skierowanym do operatorów bezzałogowych statków powietrznych (zarówno amatorów, jak i profesjonalistów), pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego, pracowników lotnisk. Autorami badania są inż. Dominika Marzec (Akademia Sztuki Wojennej, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury) oraz mgr Radosław Fellner (Uniwersytet Warszawski, AIRCOM).

czytaj więcej

ICAO wzywa do opracowania innowacyjnych rozwiązań do zarządzania dronami w przestrzeni powietrznej

2018-04-12

Dostawy przy użyciu dronów, inspekcje przeprowadzane dronami, a nawet autonomiczne latające taksówki w najbliższym czasie staną się rzeczywistością. Aby usługi te były bezpieczne i sprawne, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) rozpoczęła prace konsultacyjne niezbędne do określenia wytycznych w zarządzaniu ruchem na małej wysokości systemów bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

czytaj więcej

Air New Zealand wzywają do zaostrzenia przepisów dotyczących dronów

2018-03-30

Po zagrożeniu, jakie stworzył dron przelatujący w odległości zaledwie 5 metrów od samolotu linii Air New Zealand lecącego z Tokio i podchodzącego do lądowania w Auckland w Nowej Zelandii, przewoźnik rozpoczął kampanię mającą na celu bardziej rygorystyczne i konsekwentne karanie właściceli dronów zagrażających bezpieczeństwu w przestrzeni powietrznej.

czytaj więcej

dlapilota.pl wspólnie z JSW Innowacje i liderami rynku stworzyło konsorcjum do implementacji U-Space

2018-03-21

W marcu 2018, portal dlapilota.pl stworzył konsorcjum, które można uznać, za inaugurację wdrożenia polskiego, U-Space.

czytaj więcej

ALPA wzywa Kanadę do podjęcia skutecznych działań w celu ochrony pasażerów przed dronami

2018-02-27

Międzynarodowe Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych ALPA wystosowało list do ministra transportu Kanady wzywając władze Transport Canada do zapewnienia, że przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych (UAS), które wkrótce mają wejść w życie  zapewnią bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom kanadyjskiej przestrzeni powietrznej.

czytaj więcej

Porty lotnicze wzywają do szybkiego wdrożenia europejskiego zbioru przepisów dotyczących dronów

2018-02-01

Od czasu przyjęcia w grudniu 2015 przez Komisję Europejską nowej strategii w dziedzinie lotnictwa, stała się ona głównym motorem rozwoju nowych regulacji dotyczących używania dronów.

czytaj więcej

CES 2018: Typhoon H Plus, Firebird FPV i HD Racer – Yuneec przedstawia trzy nowe produkty

2018-01-10

Yuneec, wiodąca na całym świecie marka dronów przedstawiła w miniony czwartek trzy nowe produkty na Targach Elektroniki Użytkowej CES w Las Vegas: Typhoon H Plus, nowy czołowy model nagrodzonej serii Typhoon H, HD Racer, sprytny Racing-Quadrokopter z kamerą FPV oraz Firebird FPV, nowoczesny następca światowej legendy Firebird. Dzięki nowym produktom firma Yuneec nie tylko wzmacnia swoją aktualną pozycję na rynku dronów, ale równocześnie poszerza pole branżowe smart hobby, do którego w przyszłości dołączą HD Racer oraz Firebird FPV.

czytaj więcej

UE zamierza uregulować komercyjne użytkowanie dronów

2017-11-27

Państwa Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w zakresie przyszłych handlowych operacji bezzałogowych statków powietrznych. Ustalono, że stosowne uregulowania wejdą w życie do 2019 r.

czytaj więcej

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony