INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Innowacje & Technologie


FedEx obniża o 300 mln USD prognozę zysku po cyberataku

2017-09-22
     

FedEx Corp. obniża roczną prognozę zysku po cyberataku, który dotknął jego europejską spółkę TNT Express.

 

Skumulowane straty, jakie w ostatnim kwartale FedEx poniósł z powodu spadków sprzedaży, przyśpieszonych inwestycji w technologie oraz koszty odtworzeniowe związane z atakiem zmusiły go do obniżenia rocznej prognozy zysku mimo, że zasadniczo wszystkie najważniejsze systemy operacyjne TNT funkcjonują prawidłowo.

 

W swoim raporcie FedEx przedstawia pierwsze skutki strat finansowych spowodowanych przez wirus komputerowy, który spowolnił procesy wysyłek i zmusił TNT do ręcznego przetwarzania niektórych transakcji. W opinii analityków, szkody spowodowane cybet atakiem były większe, niż oczekiwano. Na zamknięciu giełdy w Nowym Jorku notowania FedEx spadły o 1,5%.

 

Atak wirusa komputerowego skłonił FedEx do przyśpieszenia połączenia TNT z jego jednostką spedycji lotniczej Express w celu zmniejszenia ekspozycji na ataki na holenderskie systemy informatyczne TNT. W efekcie oczekiwany koszt integracji w wysokości 800 milionów USD wraz z planowanym zakończeniem procesu do końca roku budżetowego 2020 może ulec zmianie.

 

Większość usług świadczonych przez TNT została przywrócona w ciągu kwartału, który zakończył się w ubiegłym miesiącu. Firma spodziewa się "stałego, ale malejącego" efektu finansowego ze względu na zmniejszone dochody i zwiększone inwestycje w środki zaradcze. Rozpatruje również możliwość ubezpieczenia się przed podobnymi atakami w przyszłości.

 

FedEx kupił TNT w minionym roku za 4,8 miliardów USD, przejmując rozbudowany system dostarczania przesyłek w Europie, konkurencyjny w stosunku do United Parcel Service Inc. i DHL Deutsche Post AG.

 

Zakończony właśnie III kwartał był pierwszym, w którym FedEx opublikował wyniki TNT, jako części działu Express. TNT obsługuje głównie branże przemysłowe, samochodową, high-tech i związane z opieką zdrowotną.

 

Wirus, który zaatakował systemy TNT poprzez oprogramowanie podatkowe używane na Ukrainie nie miał globalnego zasięgu oddziaływania poza TNT.

 

Według FedEx nie znaleziono potwierdzenia naruszenia danych osobowych lub dostępu do informacji osób trzecich. FedEx był również jednym z przedsiębiorstw, zaatakowanych w maju przez ransomware WannaCry, chociaż według firmy ten atak nie spowodował istotnych zakłóceń w systemach ani nie zwiększył kosztów operacyjnych. Firmy z całego świata starały się odzyskać kontrolę nad swoimi sieciami po włamaniach, które kosztowały ich utratę setek milionów potencjalnych przychodów.

 

 

PRTL.pl

Zdjęcie: Piotr Piekut, www.epwa.pl 

 

 

 

 

Tagi:

Cargo | Cyberbezpieczeństwo | FedEx | Finanse | Koszty | Praca | przesyłki | TNT | wirus komputerowy


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony