INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Czy rozbudowa lotniska w Radomiu jest właściwym rozwiązaniem problemów infrastrukturalnych w aglomeracji warszawskiej?

Tak, jestem przekonany, że to dobry pomysł

Trudno powiedzieć, czas pokaże

Mam poważne wątpliwości, zabrakło głębszych analiz i konsultacji z przewoźnikami

Nie, to fatalny pomysł z punktu widzenia przewoźników i pasażerów

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Innowacje & Technologie


Powstaje nowoczesny system rejestracji samolotów. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce

2018-04-12
     

W międzynarodowym Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka testowane jest innowacyjne rozwiązanie w obszarze identyfikacji statków powietrznych znajdujących się w obszarze lotniska. Dzięki niemu możliwe stanie się ściąganie opłat od przewoźników czy pilotów, którzy do tej pory unikali płacenia ze względu na trudności z ich identyfikacją.

 

 

System o roboczej nazwie recRWY (od ang. record runway), stworzony przez firmę PnP Systems, umożliwia pozyskanie szczegółowych informacji na temat ruchu w pobliżu lotniska. recRWY gromadzi wszystkie dane w centralnym repozytorium, umożliwiając ich przeglądanie, analizowanie oraz generowanie raportów. Wśród zebranych danych znajdują się m.in. informacje o dacie, czasie czy rodzaju maszyny wykonującej operacje lotnicze. Ponadto dzięki podłączeniu recRWY z systemem EUROCONTROL Network Manager oraz z bazą danych zawierającą informacje o zarejestrowanych samolotach, automatycznie identyfikowany jest właściciel oraz użytkownik danego samolotu. Dzięki temu możliwe jest zgromadzenie wszystkich danych niezbędnych do wystawiania faktur za wykonane operacje w obrębie lotniska.

 

– Nasz system jest na tyle precyzyjny, że odczytuje numery rejestracyjne, nagrywa wykonywane operacje i potrafi dokonać całej identyfikacji wizualnej automatycznie. Jest to szczególnie ważne w przypadku manewrów typu touch and go. Ich dynamika sprawia, że bywają trudności z dokładną rejestracją wszystkich dokonanych operacji lotniczych przez dany samolot, ale nasz system doskonale sobie radzi z tym problemem – wyjaśnia Przemysław Iskrzak, prezes PnP Systems. – Funkcjonalności recRWY będą również przydatne w przypadku lotów szkoleniowych i treningowych odbywających się w oparciu o przepisy ruchu lotniczego typu VFR, o których nie ma informacji w systemach krajowych.

 

PnP Systems znalazło szczególnie przychylne warunki do rozwoju na obszarze Podkarpacia. Regionalna Strategia Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wymienia lotnictwo i kosmonautykę jako wiodącą inteligentną specjalizację. Dzięki otwartości i życzliwości ze strony Portu Lotniczego Rzeszów‑Jasionka możliwe były testy przygotowanego rozwiązania. Firma otrzymała również wsparcie w programie akceleracyjnym IDEA Global, realizowanym przez spółkę Ideo we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

– Dzięki udziałowi w programie akceleracyjnym IDEA Global udało nam się otrzymać dofinansowanie, bez którego nie moglibyśmy zrealizować wszystkich prac w takim tempie. Niezwykle ważne było również wsparcie mentorów oraz możliwość uzyskania porad dotyczących kwestii prawnych, marketingu oraz reklamy – mówi Przemysław Iskrzak. – Dzięki akceleracji mamy większą szansę wdrożenia naszego rozwiązania na rynek, a nabyta w trakcie współpracy wiedza sprawiła, że jesteśmy bardziej świadomymi przedsiębiorcami.

 

PnP Systems Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo skoncentrowane na tworzeniu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących systemy nawigacji satelitarnej dla potrzeb transportu, przemysłowych, i bezpieczeństwa publicznego. Siedzibą PnP Systems jest od sierpnia 2015 r. jest Podkarpacki Park Naukowo‑Technologicznym „AEROPOLIS”. Firma posiada doświadczenie we współpracy m.in. z takimi podmiotami, jak: Astri Polska, Politechnika Łódzka, Clear Sky Systems, Selex ES, a teraz również międzynarodowy Port Lotniczy-Rzeszów Jasionka. System rejestracji i identyfikacji samolotów recRWy jest ich autorskim rozwiązaniem.

 

 

Źródło: Pnp Systems

 

 

 

Tagi:

Lotnisko Rzeszów | technologia


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony