INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu ograniczonej przepustowości lotniska Chopina?

rozbudowa istniejącej sieci lotnisk

budowa nowego CPL

rozbudowa Modlina

duopol Modlin-Chopin

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Nawigacja powietrzna


Zacieśnienie współpracy między PAŻP a Kazaeronawigacją

2017-09-07
     

Uczestnicy Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego, stanowiącego element udziału Polski w Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017, rozmawiając o współpracy w rolnictwie, energetyce, wydobyciu, często odwoływali się do korzyści, jakie dają zastosowania technologii bezzałogowych (dronowych) w tych dziedzinach.

 

Rosnące wykorzystanie bezzałogowców w gospodarce dało też asumpt do podjęcia w ramach Forum konsultacji i rozmów pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z kazachstańską agencją ruchu lotniczego – Kazaeronawigacją, o rozwoju lotnictwa bezzałogowego i jego bezpieczeństwie. W rozmowach uczestniczą przedstawiciele kierownictwa PAŻP, z prezesem Agencji Panem Januszem Niedzielą na czele.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podzieliła się ze stroną kazachstańską swoimi doświadczeniami związanymi z zarządzaniem przestrzenią powietrzną oraz operacjami bezzałogowych statków powietrznych, jak również integracją ruchu bezzałogowego z ruchem załogowym.

Biorąc pod uwagę rozwiązania systemowe, prawodawstwo wewnętrzne oraz liczbę wydawanych licencji do wykonywania lotów bezzałogowych w Polsce, Polska jest jednym z czołowych państw europejskich przeprowadzających proces integracji lotów bezzałogowych statków powietrznych z obowiązującymi przepisami ATM.

W rezultacie rozmów podczas Forum Gospodarczego, reprezentujący PAŻP Prezes Janusz Niedziela oraz reprezentujący Kazaeronavigatsia p.o. Dyrektora Generalnego Kazaeronavigatsia Pan Faat Bogdaszkin Faritowicz podpisali list intencyjny o współpracy w rozwoju rozwiązań UTM. Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce podczas uroczystej ceremonii zawarcia dwustronnych polsko-kazachstańskich porozumień gospodarczych.

 


Wdrożenie systemów monitorowania z wykorzystaniem dronów i analizy danych pochodzących z monitorowania do szerokiego zastosowania w gospodarce, stanowi też przedmiot jednego z flagowych programów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (Żwirko i Wigura), koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju, w którym Polska Agencja Żeglugi Powietrznej bierze aktywny udział. Rozwój U-Space i infrastruktury umożliwiającej wykonywanie lotów bezzałogowych jest jednym z głównych filarów tego programu.

Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze zorganizowane zostało wspólnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Rozwoju, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ), Ambasadę Republiki Kazachstanu w Polsce oraz Kaznex Invest, przy wsparciu Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Polsko Kazachskie Forum Gospodarcze odbywa się w trakcie wizyty w Kazachstanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu RP, w tym Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka.

 

 

Źródło: PAŻP

 

 

 

 

Tagi:

Bezpieczeństwo | Umowa | Usługi | Nawigacja | Drony | Licencja | Operacje lotnicze | Operator drona


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.pl
Home | O nas | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony