INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Polski Klub Lotniczy


Polski Klub Lotniczy podpisał „European Corporate Just Culture Declaration”

2015-11-02
     

Polski Klub Lotniczy jako pierwsza polska organizacja lotnicza podpisała „European Corporate Just Culture Declaration” mającej na cel budowę atmosfery zaufania.

 

„European Corporate Just Culture Declaration” została podpisana z inicjatywy Komisarz UE ds. Transportu Violetę Bulc oraz reprezentantów środowiska lotniczego w dniu 1.10.2015. – Deklaracja wzmocni globalne przewodzenie w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego  – mówiła Komisarz.  Wśród ponad 60 sygnatariuszy „European Corporate Just Culture Declaration” reprezentujących urzędy, organizacje i firmy jest także Polski Klub Lotniczy – jak dotąd jedyna polska organizacja lotnicza. Z tekstem deklaracji można się zapoznać klikając w ten link.

 

Pod koniec października podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym pt. „Czy latamy bezpiecznie?” na Uczelni Łazarskiego podpisano „Deklarację współpracy w zakresie wdrażania idei Just Culture” wzorowaną na europejskim dokumencie. Z polską deklaracją można się zapoznać klikając na ten link.

 

Czym jest „just culture”?

Zgodnie z rozporządzeniem 376/2014 ws. zgłaszania i analizy zdarzeń w lotnictwie cywilnym oraz podejmowanych w związku z nimi działań następczych, zasada „just culture” oznacza politykę, w ramach której bezpośrednio zaangażowani operatorzy lub inne osoby nie są karani za działania, zaniechania lub podjęte przez nich decyzje, które są współmierne do ich doświadczenia i wyszkolenia, lecz w ramach której nie toleruje się rażącego niedbalstwa, umyślnych naruszeń i działań powodujących szkody. Zasada „just culture” powinna zatem zachęcać osoby do zgłaszania informacji dotyczących bezpieczeństwa. Nie powinna ona jednak zwalniać tych osób z ich zwykłych obowiązków. W związku z tym pracownicy lub personel kontraktowy nie powinni ponosić jakiegokolwiek uszczerbku z powodu informacji przekazanych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, z wyjątkiem przypadków umyślnego naruszenia przepisów lub w przypadku gdy doszło do wyraźnego i poważnego zlekceważenia oczywistego ryzyka i poważnego zaniedbania zawodowego obowiązku zachowania staranności bezsprzecznie wymaganej w danych okolicznościach, powodującego możliwą do przewidzenia szkodę na osobie lub na mieniu lub poważnie narażającego na szwank poziom bezpieczeństwa lotniczego.

 

Odpowiedź na pytanie, czym jest Just Culture znajdziecie także w artykule autorstwa Zespołu Latajmy Bezpiecznie.

 

Komu zgłosić zdarzenie?

Przypominamy, że koncepcję „just culture” realizuje w Polsce wprowadzony z dniem 25 listopada 2008 r. dobrowolny i poufny system zgłaszania informacji mających wpływ na bezpieczeństwo lotów w lotnictwie cywilnym. Zgłoszenia można złożyć poprzez stronę latajmybezpiecznie.org prowadzoną przez Zespół Identyfikowania Zagrożeń w Lotnictwie Cywilnym powołany przez prezesa ULC. Osobom zgłaszającym informacje zapewniana jest pełna anonimowość. Zgłoszenia zdarzeń lotniczych przyjmuje także Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

 

 

PKL

 

 

 

Tagi:

ULC | Bezpieczeństwo | UE | Praca | PKL


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony