INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu ograniczonej przepustowości lotniska Chopina?

rozbudowa istniejącej sieci lotnisk

budowa nowego CPL

rozbudowa Modlina

duopol Modlin-Chopin

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Publikacje


Węzeł modliński, czyli czekanie na Aleksandra Wielkiego

Krzysztof Loga-Sowiński, 2018-02-22
 

Twierdzenie, że nikt nie chce latać z Modlina, bo cennik lotniska faworyzuje Ryanaira jest tylko częściowo prawdziwe. To nie same preferencyjne opłaty w Mazowieckim Porcie Lotniczym (MPL), ale również brak rozbudowy lotniska jest problemem dla innych linii lotniczych.

czytaj więcej

Korelacja między liczbą pasażerów a liczbą mieszkańców w godzinnej strefie od lotnisk

Wojciech Brol, 2018-01-26

Wpis jest uzupełnieniem poprzedniej analizy dotyczącej korelacji między liczbą pasażerów polskich lotnisk, a liczbą mieszkańców. W analizie zbadano liczbę mieszkańców w najbliższej, dwudziestominutowej strefie od lotnisk. W związku z tym, że były głosy żeby zbadać jaka jest korelacja w szerszej strefie oddziaływania lotnisk, postanowiliśmy to zrobić w obszarze jednogodzinnej dostępności.

czytaj więcej

Podział ruchu lotniczego, czyli jak odciążyć lotnisko Chopina (cz.2)

Krzysztof Loga-Sowiński, 2018-01-11

Podjęcie decyzji administracyjnej to jedyny skuteczny sposób podziału ruchu lotniczego w aglomeracji warszawskiej do czasu uruchomienia CPK. Będzie to jednak bardzo dużym wyzwaniem dla Ministra Infrastruktury a koszty poniesie Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” (PPL) i wielu przewoźników, w tym także PLL LOT.

czytaj więcej

Podział ruchu lotniczego, czyli jak odciążyć lotnisko Chopina (cz. 1)

Krzysztof Loga-Sowiński, 2018-01-04

Problem "zapychającego się" portu lotniczego Chopina staje się coraz bardziej palący. Najwyższy czas zacząć poważną dyskusję nad sposobami jego rozwiązania.

czytaj więcej

Analizy dla portów lotniczych. Korelacja między liczbą pasażerów a dostępnością czasową lotnisk

Wojciech Brol, WB DATA 2017-12-05

Dzisiaj wpis o lotniskach, a mianowicie o ich dostępności czasowej i liczbie pasażerów oraz korelacji między tymi miarami. Zastanawiamy się czy liczba pasażerów portów lotniczych w Polsce jest skorelowana z ich dostępnością czasową i liczbą mieszańców w najbliższej strefie dostępności.

czytaj więcej

Sezon zimowy 2017/18 na niemieckich lotniskach. Część I

Ewa Stopyra, 2017-11-15

W rozpoczynającym się właśnie sezonie zimowym na niemieckich lotniskach jak zwykle spory ruch. Wiele nowych połączeń i destynacji, ale przede wszystkim wydarzeń, będących konsekwencjami upadku Air Berlin.

czytaj więcej

Trzecie lotnisko dla Warszawy

Krzysztof Loga-Sowiński, 2017-10-30

Pomysł budowy trzeciego lotniska dla stolicy, choćby był uważany za nierealny, niedorzeczny i nierozsądny ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Może być szansą na początek racjonalnej dyskusji o konieczności koordynacji warszawskich portów lotniczych. Skorzystajmy z niej!

czytaj więcej

Rozwój Warszawskiego Węzła Lotniczego

prof. W. Suchorzewski, PW, 2017-10-30

Temat rozwoju warszawskiego węzła lotniczego jest od lat przedmiotem analiz i dyskusji.  W latach 1970. przewidywano budowę drugiego lotniska w rejonie Wrony (ok. 50km od centrum miasta). Na przełomie lat 1980. i 1990.zamierzano wykorzystać lotnisko wojskowe w Modlinie. Pojawiały się koncepcje budowy lotniska na osi Warszawa-Łódź (w rejonie Skierniewic, lub Strykowa).

czytaj więcej

Finansowanie budowy portu lotniczego Berlin Brandenburg - problemy ze stosowaniem zasady inwestora rynkowego

dr hab. Jakub Kociubiński, 2017-10-05

Budowa portu lotniczego Berlin Brandenburg im. Willego Brandt`a jest smutną historią pełną problemów, przekroczonych budżetów, niedotrzymanych harmonogramów. Przedsięwzięcie jest wręcz przykładem inwestycji, gdzie wszystko, co mogło pójść źle - poszło źle. Według pierwotnego planu inwestycja miała zostać zakończona w roku 2010 roku, ale na razie końca nie widać.

czytaj więcej

Konferencja prasowa PPL-u. I nie tylko

Marek Serafin, 2017-09-19

W ostatnim czasie kilka bardzo ważnych spraw dotyczących systemu komunikacji lotniczej obsługującego aglomerację warszawską stało się aktualne i pilne.

czytaj więcej

Fiasko pomocy dla portu lotniczego Kassel (dawny Kassel-Calden) – Co poszło źle?

Jakub Kociubiński, 2017-08-10

Port lotniczy Kassel (w 2015 r. zmieniono nazwę z Kassel-Calden) został pomyślany jako odciążenie dla Frankfurtu. Obiekt miał w założeniu przejąć ruch czarterowy, biznesowy, cargo i część niskokosztowego. Historia interwencji państwowej polegającej na przekształceniu lotniska Kassel-Calden w regionalny port lotniczy i rozbudowie obiektu stanowi ciekawe studium przypadku. 

czytaj więcej

Czy port w Modlinie może skutecznie przejmować część ruchu z lotniska Chopina?

Marek Serafin, 2017-03-29

Trwa gorąca debata dotycząca potrzeby budowy Centralnego Portu Lotniczego. Jednak nawet w przypadku szybkiej pozytywnej decyzji, dotyczącej konkretnego projektu, w konkretnej lokalizacji to i tak jego uruchomienie jest dość odległe w czasie. Prawdopodobnie, trzeba będzie czekać, co najmniej dziesięć lat.

czytaj więcej

Na budowie lotniska Berlin-Brandenburg po staremu

Sławomir Heller, 2017-01-03

W sierpniu 2016 przedstawiliśmy na łamach naszego portalu historię lotniska Berlin-Brandenburg. Projekt ten był już wtedy wymownym przykładem, jak prymat decyzji politycznych nad ekonomicznymi i technicznymi może doprowadzić do zapaści potężnej inwestycji infrastrukturalnej i to w Niemczech, państwie o tak wielkim potencjale. Pierwotnie planowany poziom kosztów na poziomie 1,7 miliardów Euro został już wielokrotnie przekroczony i mało kto pamięta o tym, że otwarcie lotniska miało nastąpić w roku 2009.

czytaj więcej

Connectivity niemieckich lotnisk

Ewa Stopyra, 2016-10-12

Kończący się powoli sezon letni oraz zbliżający się sezon zimowy to dobry moment by przestudiować connectivity niemieckich portów lotniczych. Lotniska to nie tylko motory napędowe turystyki i gospodarki regionu, ale przede wszystkim to „okno na świat”, a o tym jak wielkie ono jest decyduje connectivity danego lotniska.

czytaj więcej

>>>

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.pl
Home | O nas | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony