INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Czy rozbudowa lotniska w Radomiu jest właściwym rozwiązaniem problemów infrastrukturalnych w aglomeracji warszawskiej?

Tak, jestem przekonany, że to dobry pomysł

Trudno powiedzieć, czas pokaże

Mam poważne wątpliwości, zabrakło głębszych analiz i konsultacji z przewoźnikami

Nie, to fatalny pomysł z punktu widzenia przewoźników i pasażerów

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


IATA o planach rozbudowy lotniska Heathrow - odpowiednie miejsce, niewłaściwa cena

2018-03-30
     

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego IATA z zadowoleniem przyjęło rekomendację brytyjskiego Komitetu Transportu dotyczące rozbudowy lotniska Heathrow w celu zwiększenia przepustowości, jednocześnie ostrzegając, że koszty mogą wymknąć się spod kontroli. IATA przyjęła również z zadowoleniem zalecenia Komitetu, aby rząd rozważył przyznanie Urzędowi Lotnictwa Cywilnego większych uprawnień do regulowania opłat jakimi na Heathrow obciążani są pasażerowie i linie lotnicze.

 

Linie lotnicze wspierają plany zwiększenia przepustowości lotniska Heathrow, ale dostrzegają dwa zasadnicze problemy: przystępność cenową i elastyczność operacyjną. Oba są zagrożone przez obecne plany właścicieli Heathrow. Z zaleceniami Komitetu dotyczącymi kontroli kosztów powinni zapoznać się przedstawiciele rządu oraz Heathrow Airport Holdings Ltd (HAL).

 

Według wiceprezesa IATA na Europę, Rafaela Schvartzmana potrzebne są gwarancje dotyczące sposobu zarządzania kosztami, zwłaszcza jeżeli na obecnym etapie kluczowe ryzyka nie są znane.

 

Z raportu wynika jasno, że opłaty lotniskowe na lotnisku Heathrow są najwyższe na świecie, a każdej rozbudowie lotniska musi towarzyszyć zobowiązanie o niepodwyższaniu opłat ponad obecny poziom.

 

Komitet zaleca utrzymanie opłat na niskim poziomie, a IATA podziela jego obawy o skutki, jakie może przynieść podwyżka opłat. Niewykorzystane lotnisko Heathrow będzie miała negatywny wpływ jego konkurencyjność w porównaniu z konkurentami we Francji, Niemczech i Holandii.

 

Koszty budowy nowego pasa startowego mogą wymknąć się spod kontroli. Według szacunków HAL koszty budowy nowej drogi startowej wyniosą między 14 i 17 mld funtów, prawie dwukrotnie więcej, niż koszty Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Te szacunki Komitet uznał za optymistyczne. Dodatkowo HAL nie ujawnił kto będzie finansował inne kluczowe projekty nie zapewniając tym samym przejrzystości kosztów budowy.

 

Jak wynika z raportu Komitetu zagrożona jest także elastyczność operacyjna, która umożliwia liniom lotniczym zapewnienie połączeń z jedną z największych i najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. W szczególności propozycja zakazu lotów wczesnym rankiem będzie miała negatywny wpływ na brytyjską gospodarkę oraz pośrednio osłabi ekonomiczną stronę budowy nowego pasa

 

Powstanie trzeciego pasa startowego otworzy możliwości przewidywania i większego wytłumiania hałasu pozostawiając otwartą opcję kontynuowania nocnych lotów. IATA podkreśla wyjątkowe korzyści z nocnych połączeń lotniczych, które nie mogą zostać utracone. Przewoźnicy z USA, Chin i Azji przylatujący do Europy we wczesnych godzinach rannych, mają obecnie wybór, bo mogą lądować na Heathrow lub w Europie kontynentalnej. Eliminacja nocnych lotów może przynieść Wielkiej Brytanii utratę korzyści ekonomicznych i połączeń lotniczych z tymi regionami. Na takie osłabienie połączeń Wielka Brytania nie może sobie pozwolić, szczególnie teraz kiedy zamierza po Brexicie otwierać nowe trasy handlowe.

 

 

Źródło: IATA

 

 

 

Tagi:

Lotnisko | IATA | Infrastruktura


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony