INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


ACI: wstępne światowe rankingi ruchu na lotniskach. Największe porty lotnicze na świecie – Atlanta, Pekin i Dubaj

2019-03-15
     

Podczas dorocznej 11 –tej konferencji poświęconej ekonomii i finansom portów lotniczych, Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych ACI World opublikowało wstępne rankingi lotnisk obejmujące ruch pasażerski, ruch towarowy i ruch lotniczy.

 

Jaki informuje ACI, w 2018 ruch pasażerski osiągnął poziom 8,8 miliarda co stanowi wzrost o 6% rdr. Przewozy cargo wzrosły o 3,2% rdr.

 

Ruch pasażerski w 20 najbardziej ruchliwych portach lotniczych na świecie, które stanowią 17% globalnego ruchu pasażerskiego, wzrósł w 2018 roku o 4,7% . Ponad 1,5 miliarda pasażerów skorzystało z tych lotnisk.

 

Najwięcej pasażerów obsłużyło lotnisko Atlanta – Hartsfield – Jackson, 107 milionów pasażerów, wzrost o 5,4%. Atlanta jest największym portem lotniczym na świecie. Drugim największym portem lotniczym na świecie jest port lotniczy w Pekinie, który obsłużył ponad 100 milionów pasażerów. Lotnisko w Dubaju utrzymało trzecie miejsce ze wzrostem ruchu pasażerskiego o 1%.

 

Według ACI, łączne przewozy cargo w 2018 na 20 najbardziej ruchliwych lotniskach, które stanowią 42% globalnego frachtu wzrosły o 1,3% do 51 milionów ton. W 2017 roku ruch towarowy wzrósł o 7,7%.

 

Największym centrum obsługi cargo pozostało lotnisko w Hongkongu, które w 2018 obsłużyło ponad 5 milionów ton towarów. Na drugim miejscu jest port lotniczy Memphis ze wzrostem 3,1%. Na trzecim miejscu jest lotnisko Szanghaju ze spadkiem wolumenu ładunków o 1,5% (w 2017 odnotowano wzrost o 11,2%).

 

W 2018 najwięcej startów i lądowań samolotów zarejestrowało lotnisko Chicago O`Hare stając się najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem ruchu samolotów. Na drugiej pozycji pod względem ruchu samolotów jest lotnisko Atlanta – Hartsfield – Jackson.

 

Według prognoz ACI między 2018 i 2023 rokiem popyt na przewozy lotnicze wzrośnie prawie o 30%. Oznacza to, że wiele rządów stanie w obliczu trudnej sytuacji, w której popyt przewyższy dostępną infrastrukturę lotniskową.

 

W swoim raporcie ACI wskazuje, że w 2018 roku Indie stały się trzecim, co do wielkości rynkiem lotniczym na świecie pod względem wielkości ruchu pasażerskiego, za USA i Chinami.

 

 

Źródło: ACI

 

 

 

Tagi:

ACI | Cargo | Lotnisko | Pasażer | Ranking


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony