INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Kraków Airport: 26% więcej pasażerów w czerwcu 2019 r.

2019-07-02
     

W czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 749 539 pasażerów, to 26% wzrost w stosunku do czerwca 2018 roku - czyli o 155 000 więcej pasażerów. Łącznie w ciągu pierwszego półrocza 2019 roku obsłużono 3 807 565 pasażerów czyli o 616 000 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

„Czerwiec to miesiąc w którym wielu pasażerów rozpoczyna swoje urlopy i turystyczne wyjazdy” powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. „Czerwiec był także miesiącem wielu wydarzeń w Kraków Airport, interesujących szczególnie dla Krakowian i Małopolan”. - dodał Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

 

Wydarzenia w Kraków Airport

 

 

Nowe połączenie Odessa

 

Kolejna nowość w Kraków Airpot to trasa do położonej nad Morzem Czarnym ukraińskiej Odessy.

 

Loty #PROSTOzKRAKOWA do Odessy są obsługiwane przez linie Ryanair i są dostępne dla pasażerów dwa razy w tygodniu - w środy oraz niedziele. Odessa słynie z pięknych plaż i niezwykłych zabytków, idealny pomysł na wakacje.

 

Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka w Kraków Airport to było wielkie święto nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców, znakomita zabawa przez edukacje dla całej rodziny. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz samochodów lotniskowych, nowoczesnego wozu strażackiego oraz pojazdów Straży Granicznej.

 

Na stanowisku odpraw PLL LOT najmłodsi pasażerowie zobaczyli jak wygląda proces odprawy, mogli samodzielnie, pod okiem agentów z LS Airport Services, wydrukować kartę pokładową ze swoim imieniem; zwiedzali terminal. Nie zabrakło warsztatów plastycznych podczas których najmłodsi modelowali samoloty z balonów oraz lotnicze origami.

 

Centrum Edukacji Lotniczej podczas 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji

 

 W ramach 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z elementami wycieczki po lotnisku organizowane przez Centrum Edukacji Lotniczej. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda praca lotniska od środka, nie zabrakło również emocji związanych z możliwością wcielenia się w rolę pracowników Służby Ochrony Lotniska, czy agenta obsługi naziemnej. Rozmawiano o szybko rozwijających się urządzeniach hi-tech, które mogą wspomóc pracę lotnisk i samolotów przyszłości, takich jak VR, wykrywacze kłamstw, systemy lotnicze i roboty.

 

Program Blisko lotniska

 

 W 2017 r. sąsiedzkie konsultacje dotyczące budowy nowej drogi startowej zapoczątkowały program grantowy dla ośmiu sołectw położonych najbliżej Kraków Airport. W czerwcu ramach 2. edycji programu grantowego „Blisko lotniska“ podpisano umowy na realizację kolejnych 10 lokalnych inicjatyw na łączną kwotę 240 tys. złotych.

 

Zwycięskie projekty skierowane są do mieszkańców ośmiu sołectw płożonych najbliżej portu lotniczego, tj. Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa oraz Morawicy.

 

Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 19 wniosków ze wszystkich sołectw uprawnionych do udziału w programie. Dofinansowanie otrzyma 10 inicjatyw. Komisja, w skład której co roku wchodzą przedstawiciele lotniska oraz przedstawiciele władz gmin objętych programem (Liszki i Zabierzów), oceniała m.in. celowość projektów, trwałość rezultatów oraz ich wpływ na podniesienie jakości życia lokalnej społeczności. .Na tej podstawie została wyłoniona prezentowana poniżej lista tegorocznych zwycięzców.

 

Projekty, które otrzymają dofinansowanie Kraków Airport w ramach 2. edycji programu grantowego „Blisko lotniska”:

 

  1. Szkoła Podstawowa im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie – „Zielona klasa pod śmigłem”
  2. Sołectwo wsi Morawica – „Radosny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci wsi Morawica”
  3. Sołectwo Chrosna – „Od-Lotowe Centrum Aktywności Rodzinnej dba o ekologię i estetykę otoczenia”
  4. Sołectwo Rząska – „Zakup mikrociągnika służącego do przeprowadzenia drobnych prac gospodarczych na terenie sołectwa Rząska”
  5. Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie – „Traktor ogrodowy oraz blaszak do przechowywania traktora”
  6. Ludowy Klub Sportowy Wisła Rząska – „Poprawa warunków na boisku sportowym”
  7. Sołectwo Aleksandrowice – „Doposażenie placu zabaw w Aleksandrowicach”
  8. Stowarzyszenie Rozwoju Szczyglic „INTEGRACJA” Wykonanie elementów systemu ogrzewania nawiewanego w Kościele pw. Świętej Rodziny w Balicach
  9. Sołectwo Balice Zakup zestawu nagłaśniającego na potrzeby społeczności sołectwa Balice”
  10. Ochotnicza Straż Pożarna w Balicach –„Zakup pneumatycznych poduszek wysokociśnieniowych”

 

 Innowacje w Kraków Airport

 

Na początku czerwca w Kraków Airport został uruchomiony nowy fragment płaszczyzny postojowej samolotów, o powierzchni ok. 2,1 ha, zrealizowany w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie robót budowlanych polegających na rozbudowie płaszczyzny postojowej w części północnej w zakresie stanowisk postojowych dla statków powietrznych o kodzie C z możliwością ich odladzania”. W ramach rozbudowy płaszczyzny postojowej powstała nowa, wewnątrzpłytowa droga kołowania S (Sierra) oraz stanowiska postojowe dla samolotów o kodzie referencyjnym C o numerach 22, 23 i 24. W okresie zimowym nowa część płaszczyzny postojowej będzie wykorzystywana do odladzania statków powietrznych. Środki służące do odladzania, będą zbierane za pomocą sieci odwodnień linowych i odprowadzane do zamkniętych zbiorników, zlokalizowanych w pobliżu stacji transformatorowej ST-12.

 

W Kraków Airport został podpisany także list intencyjny między Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II sp. z o.o. a Veolia Water Technologies Sp. z o.o. dotyczący opracowania koncepcji kompleksowego zagwarantowania jakości odprowadzanych wód opadowych z terenu lotniska Kraków-Balice do systemu kanalizacji deszczowej, a dalej do zewnętrznego naturalnego odbiornika.

 

Technologia ta ma być wykorzystywana do skutecznego oczyszczania wód opadowych, by zagwarantować jak najwyższe standardy ekologiczne, zapewnić pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo obiektów lotniska. Technologia z sukcesem wdrożona została na lotniskach w Oslo i Londynie.

 

 Nowa linia autobusowa 308

 

Z inicjatywy Kraków Airport uruchomiona została nowa, sezonowa linia autobusowa o numerze 308. Autobusy kursować będą na trasie Kraków Airport - Dworzec Główny Wschód. Głównym celem uruchomienia linii 308 jest odciążenie istniejącej linii 208 oraz zapewnienie częstszego, bezpośredniego połączenia lotniska z centrum miasta w trakcie sezonu letniego oraz trwających ograniczeń w kursowaniu pociągów SKA1.

 

Nowa linia ma charakter przyspieszony i zatrzymywać się będzie tylko na wybranych przystankach pośrednich: Bronowice Wiadukt, Czarnowiejska, Plac Inwalidów, Nowy Kleparz oraz Politechnika. Linia kursować będzie we wszystkie dni tygodnia i wykona 16 kursów w każdą stronę. Rozkład został skoordynowany z odjazdami linii 208 - połączenia będą realizowane naprzemiennie w takcie pół godzinnym. Szczegółowe rozkłady z przystanków początkowych znajdują się w załączeniu. Autobusy linii 308 kursować będą do 1.09.2019 r., a przejazdy odbywają się na podstawie biletów według taryfy Komunikacji Miejskiej w Krakowie (bilet normalny 4,60 zł).

 

Linia 308 jest w znacznym stopniu współfinansowana przez Kraków Airport.

 

Dogoterapia dla pasażerów

 

Kraków Airport podejmuje różne działania w kierunku pozytywnych doświadczeń pasażerów korzystających z krakowskiego lotniska, sięgając także po niestandardowe rozwiązania – takie jak np. sesje ćwiczeń relaksacyjnych z trenerami personalnymi, które na stałe zagościły w Kraków Airport. Dla wielu pasażerów podróż samolotem jest stresująca, szukamy kolejnych sposobów, by poziom stresu obniżyć, a takim jest jest np. kontakt z psem. Nawiązaliśmy współpracę z Akademią Biały Pies reprezentowaną przez p. Katarzynę Harmatę i psa rasy border collie wabiącego się Zen. Pies zwany pieszczotliwie przez dzieci Zenek , będzie pomagał pasażerom 2 x w tyg. w redukowaniu stresu przez okres wakacyjny, w trakcie pilotażowego programu. Spotkać go można w strefie odlotów krakowskiego lotniska. Zen może korzystać z wybiegu dla psów. Wybieg dla psów , zlokalizowany na terenie lotniska, został stworzony z myślą o czworonożnych pasażerach, którzy coraz liczniej korzystają z usług transportu lotniczego. Dostępny jest zarówno dla zwierząt udających się w podróż jak i dla tych, które przyjechały przywitać lub pożegnać podróżnych. Na wybiegu znajdziemy elementy służące do zabawy ze zwierzętami (pochylnie, przeskoki, płotki) jak również miejsce odpoczynku dla właścicieli psów oraz poidło z bieżącą wodą. W pierwszym kwartale w Kraków Airport podróżowało 262 psów, dla porównania w 2018 roku psów pasażerów było 1197.

 

 

Źródło: Kraków Airport

 

 

 

 

Tagi:

Lotnisko Kraków | Odprawa pasażerska | Pasażer | Przewozy


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony