INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Poradnik „wakacje zaczynają się i kończą w Kraków Airport“

2019-07-11
     

Przestrzegaj zasad dotyczących bagażu podręcznego. Płyny, żele i aerozole w pojemnikach o objętości do 100 ml umieść w przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o pojemności jednego litra. Każdy pasażer może posiadać tylko jedną torebkę. Pasażerowie odprawieni z lotniska powinni zapoznać się z przepisami regulującymi objętość płynów, aerozoli i żeli, które mogą być wniesione na pokład. Dotyczy to płynów, aerozoli i żeli, takich jak alkohole, perfumy lub kosmetyki, zakupionych w sklepach bezcłowych niezależnie od miejsca ich nabycia.

 

Lekarstwa w płynie niezbędne podczas podróży, mleko dla noworodków, pokarm dla dzieci oraz insulina są dozwolone, jednak należy je zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa.

 

Oznakuj swój bagaż podręczny i rejestrowany przywieszką zawierającą Twoje imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.

 

Lekarstwa, paszport, biżuteria, ważne dokumenty i inne wartościowe przedmioty powinny znajdować się w bagażu podręcznym.

 

Zarówno bagaż główny, jak i bagaż podręczny podlegają kontroli.

 

Nie należy przekraczać dopuszczalnej ilości oraz wagi bagażu.

 

Ubranie w podróży lotniczej podstawą komfortu

 

Sprzączki pasków, buty lub inne podobne metalowe elementy ubioru mogą aktywować wykrywacze metalu podczas kontroli bezpieczeństwa.

 

Polecamy, aby ubrać się luźno i wygodnie jeśli tylko czas i charakter podróży pozwala na swobodę.

 

Aby zaoszczędzić czas przechodząc przez kontrolę bezpieczeństwa, należy umieścić wszystkie metalowe przedmioty, buty, okrycie wierzchnie oraz 1-litrową torebkę z płynami w specjalnym plastikowym koszyku, który znajduje się przed punktem kontroli bezpieczeństwa.

 

Pamiętaj o zabraniu dokumentów podróżnych i ważnego dokumentu tożsamości

 

Przed przyjazdem na lotnisku należy upewnić się, że posiada się dowód osobisty/paszport, wizę (jeśli jest wymagana) oraz bilet lub kartę pokładową.

 

Karty podkładowe – warto mieć kopię (na mailu, pendrive) w przypadku gdy nasza karta się zniszczy (drukowana w domu) lub rozładuje nam się telefon z aplikacją.

 

Dojazd na lotnisko

 

Aby uniknąć pośpiechu, zaleca się przybyć na lotnisko około 120 minut przed planowanym odlotem. Rekomendujemy naszym pasażerom, by planowali przyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem, nieprzewidziane czynniki (np. korek na autostradzie, awaria samochodu) mogą spowodować spóźnienia się na rejs.

 

Opłaty i rodzaj parkingów Kraków Airport http://www.krakowairport.pl/pl/pasazer,c70/parkingi,c327/

 

 

Informacja Kraków Airport

 

Pobierz aplikację Kraków Airport

Informacja lotniskowa - 12/295-58-00

Need Help - informacja na terenie Kraków Airport

 

Wskazówki dotyczące odprawy

 

Odprawa zwykle rozpoczyna się dwie godziny przed godziną wylotu i kończy się 40 minut przed wylotem, w zależności od procedur obowiązujących u wybranego przewoźnika.

 

Po przyjeździe na lotnisko należy kierować się w stronę monitorów informujących o lotach. Na nich można znaleźć numer odpowiedniego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej.

 

Nie należy w jakikolwiek sposób żartować na temat posiadania materiałów wybuchowych oraz w jakikolwiek inny sposób stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa. Takie zachowania są karalne i mogą wiązać się z interwencją policji. W konsekwencji możesz spóźnić się na samolot lub Twój przewoźnik może odmówić Ci wejścia na pokład.

 

W żadnym wypadku nie należy pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ może on zostać uznany za podejrzany.

 

Zaleca się, aby pasażerowie odbyli kontrolę celną, imigracyjną i bezpieczeństwa na godzinę przed czasem odlotu.

 

Ważne przed wejściem na pokład

 

Kontrola Bezpieczeństwa – zarówno przed lotem krajowym, jak i międzynarodowym należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na kontrolę bezpieczeństwa. Więcej informacji o kontroli bezpieczeństwa znajduje się w sekcji Bezpieczeństwo.

 

Polska Izba Celna i Straż Graniczna - odpowiednią ilość czasu należy zarezerwować na kontrolę celną i kontrolę graniczną. Więcej informacji o procedurach i zasadach przeprowadzania kontroli celnej i granicznej można znaleźć na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej lub na stronie Europejskiego Informacyjnego Portalu Celnego. http://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/6641,Przed-wakacjami-co-warto-wiedziec.html

 

Dowód tożsamości/Paszport - zalecamy sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące dokumentów u przewoźnika lub w ambasadzie kraju, który stanowi cel podróży.

 

Karta pokładowa - jest wydawana podczas odprawy po okazaniu rezerwacji lotu, biletu elektronicznego lub potwierdzonego numeru rezerwacji wraz z ważnym dowodem tożsamości/paszportem. Dokonując odprawy online, istnieje możliwość zapisania karty pokładowej na urządzeniu mobilnym, którą następnie należy okazać przy wejściu do gate`u.

 

Numer właściwego stanowiska odpraw wyświetlany jest na monitorach informacyjnych. Monitory te znajdują się w hali odpraw i przy każdym stanowisku check-in.

 

Prawa pasażera

 

Szczegółowe informacje o prawach pasażera na terenie Unii Europejskiej dostępne są tu.

 

„Nie pakuj się w kłopoty”

 

„Nie pakuj się w kłopoty” to kampania społeczna przygotowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem. W ramach akcji informacyjnej przygotowano spot edukacyjny, plakaty oraz grafiki, które można zobaczyć w mediach społecznościowych oraz na terenie lotnisk, także w Kraków Airport.

 

Niektóre przedmioty codziennego użytku, takie jak aerozole, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe czy fajerwerki,  niewłaściwie spakowane mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu.

 

Celem kampanii jest dotarcie do wszystkich potencjalnych pasażerów i uświadomienie im jak ważna dla bezpieczeństwa lotu jest znajomość zasad przewozu materiałów niebezpiecznych takich jak np. aerozole, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe czy fajerwerki.

 

Więcej o kampanii na: www.ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/4640-nie-pakuj-sie-w-klopoty-ruszyla-kampania-ulc

 

Podróż z dzieckiem

 

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na terenie Kraków Airport:

  • place zabaw,
  • pokoje opieki nad dzieckiem,
  • automat z produktami dla dzieci,
  • przewijaki w toaletach damskich i męskich,
  • wózki dziecięce Kraków Airport/bezpłatna usługa,
  • Special Service Line - dedykowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa dla rodzin z dziećmi do lat 3,
  • Toys Store - połączenie placu zabaw dla najmłodszych ze sklepem z zabawkami.

 

Ważne

 

Warto umieścić przy dziecku dane kontaktowe (nr telefonów komórkowych rodziców, dokładny adres zamieszkania) np. w formie opaski na rączkę, karteczki włożonej do ubranka dziecka lub skorzystać z gotowych naklejek.

 

 

Źródło: Kraków Airport

 

 

 

Tagi:

Bagaż | Bezpieczeństwo | Lotnisko Kraków | Odprawa pasażerska | Pasażer


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony