INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Jakie jest najlepsze rozwiązanie problemu ograniczonej przepustowości lotniska Chopina?

rozbudowa istniejącej sieci lotnisk

budowa nowego CPL

rozbudowa Modlina

duopol Modlin-Chopin

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Przegląd prasy


Jesienią ruszy jedno z największych lotnisk na świecie. Centralny Port Lotniczy to przy nim mały porcik

2018-02-19
 
   

Budowany w Stambule port lotniczy ma docelowo obsłużyć 200 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, planowany w Polsce Centralny Port Lotniczy ma mieć przepustowość 50-60 mln pasażerów.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 


Przewoźnicy chcą większych lotnisk. To szansa dla CPK w Baranowie

2018-02-19

Europejskie porty się korkują: wydłużają się kolejki samolotów oczekujących na start, a odprawy pasażerów trwają coraz dłużej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Już czas wlecieć w trzeci wymiar

2018-02-18

Walka ze smogiem to impuls do otwarcia przestrzeni powietrznej w miastach dla dronów. Przyszłością jest jednak budowa autonomicznej sieci maszyn wykonujących zadania samorządów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing bliżej umowy z Embraerem

2018-02-18

Boeing przybliża się do umowy z brazylijskim Embraerem — powiedział prezes Dennis Muilenburg w wywiadzie dla kanału CNBC.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Delta dotrzyma umowy z Bombardierem

2018-02-18

Delta Air Lines ogłosiła, że zrealizuje w tym roku plany kupna samolotów serii C (CSeries) Bombardiera po decyzji w USA o nie nakładaniu na nie wysokiego cła.


Czytaj więcej: rp.pl

 

Na wiosnę spółka Air Canada z Air China

2018-02-18

Prezes Air Canada poinformował, że spółka j. v. z Air China powstanie na wiosnę pomagając przewoźnikowi rywalizować w strefie Pacyfiku.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Dron Airbusa odbiera paczkę od robota. Tak wygląda przyszłość powietrznego transportu towarów?

2018-02-17

Rośnie grono firm testujących autonomiczne maszyny latające, których zadaniem będzie transport towarów. Do Amazonu, Google, Walmartu oraz Boeinga dołączył niedawno rywal tego ostatniego.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Air France-KLM rozczarowała rocznymi wynikami

2018-02-17

Przewoźnik francusko-holenderski opublikować bilans 2017 r., który rozczarował analityków. Jego akcje straciły w Paryżu nawet 8,1 proc., sesję zakończyły spadkiem o 6,36 proc.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Oto wizja przyszłości Modlina: 12 mln pasażerów rocznie, wielu przewoźników, trasy długodystansowe. Warunek jest jeden

2018-02-17

- Modlin powinien aspirować do obsługi 12 mln pasażerów rocznie, obsługi wielu linii lotniczych i przyjmowania lotów długodystansowych - mówi Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair ds. regulacyjnych i prawnych, w rozmowie z Business Insider Polska. W środę tani irlandzki przewoźnik zapowiedział 60 nowych połączeń z Polski w tym roku, w tym zaledwie cztery ze swojego głównego lotniska w Modlinie. Pytamy go o konflikt z Lotniskiem Chopina i PLL LOT. - Rozwiązanie jest jedno: umożliwienie rozwoju portu lotniczego w Modlinie - stwierdza.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Modliński węzeł trzeba przeciąć

2018-02-16

Transfery dla Ryanaira w Modlinie są nie do zaakceptowania – twierdzi prezes PLL LOT Rafał Milczarski. I mówi rywalom: – Protekcjonizm państwa wobec LOT to absurdalne oskarżenie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes LOT-u: modliński węzeł trzeba przeciąć

2018-02-16

- Ja też mam propozycję dla Ryanaira: niech zmieni umowę, która poprzez zniżki wolumenowe blokuje dostęp innym liniom do portu w Modlinie - mówi Rafał Milczarski, prezes PLL LOT, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Odnosi się w ten sposób do propozycji Ryanaira, by LOT przeniósł część połączeń do lotniska w Modlinie. To zaś była reakcja na złożenie przez narodowego przewoźnika skargi do UOKiK na władze podwarszawskiego portu lotniczego.

 

Czytaj wiecej: businessinsider.com.pl

 

LOT zarządził całą naprzód

2018-02-15

Przewoźnik zatrudnia, otwiera nowe trasy, inwestuje i negocjuje. Strategię do 2020 r. zrealizuje rok wcześniej, więc już myśli o nowej.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Członek zarządu Ryanaira: Radomskie lotnisko to bajki

2018-02-15

Jeżeli uznać, że Centralny Port Komunikacyjny jest potrzebny, to niech powstaje, ale niech nikt nam nie przeszkadza rozwijać się w Modlinie - mówi w wywiadzie dla DGP członek zarządu Ryanaira Juliusz Komorek.


Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Odrzucony wniosek Boeinga o nałożenie ceł na Bombardiera

2018-02-15

Niezależny organ centralny w USA, Komisja Handlu Międzynarodowego (ITC) wyjaśniła, że odrzuciła wniosek Boeinga o nałożenie dużych ceł na samoloty Bombardiera, bo Boeing nie stracił na zamówieniu ich przez Delta Air Lines.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Irlandzka linia lotnicza Ryanair stawia na Kraków

2018-02-15

Ryanair chce pozostać największym przewoźnikiem w naszym kraju. Plany na ten rok to 11 mln pasażerów odprawionych na polskich lotniskach.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W 2018 roku Ryanair oferuje 200 tras polskim pasażerom

2018-02-14

Irlandzki Ryanair w tym roku ma latać na 200 trasach z 13 polskich lotnisk i planuje przewieźć ponad 11 mln pasażerów - poinformował w środę Juliusz Komorek z Ryanaira. Dodał, że z lotniska w Modlinie linia uruchomi cztery nowe trasy.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Pratt&Whitney wyjaśni, jak naprawić silniki Airbusa

2018-02-14

Pratt&Whitney przedstawi władzom europejskim rozwiązanie problemu stwierdzonego w jego nowych silnikach GTF, co zmusiło Airbusa do zawieszenia dostaw pewnych A320neo.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair: w tym roku 200 tras z Polski. Liczy na 11 mln pasażerów

2018-02-14

Ryanair w 2018 roku zaoferuje łącznie 200 tras z polskich lotnisk. Liczy, że przewiezie 11 mln pasażerów. Przedstawiciele taniego przewoźnika mówią, że połączeń byłoby jeszcze więcej, ale na przeszkodzie stoją ograniczenia lotniska w Modlinie, którego rozwój jest blokowany.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Samoloty jak pociągi? Czy Polacy będą więcej latać po kraju

2018-02-14

"Nie wiem, dlaczego loty do Warszawy nie są jeszcze realizowane w liczbie 12 czy 14 dziennie, na przykład co godzinę, półtorej?" - powiedział Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, w jednym z wątków wywiadu, który opublikowałem w miniony weekend. To zainspirowało mnie, by sprawdzić, czy taka wizja, w której de facto samoloty mogłyby zastąpić pociągi, łącząc z dużą częstotliwością polskie miasta, jest w ogóle możliwa. Zapytałem ekspertów, jak będzie rozwijać się rynek lotniczych połączeń wewnątrzkrajowych w kolejnych latach.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Wizz Airem z Szyman do Dortmundu na weekend

2018-02-13

Wizz Air ogłosił dzisiaj, że od 14 maja będzie łączył port lotniczy Olsztyn Mazury z Dortmundem.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Unia nie odpuszcza gdyńskiemu lotnisku

2018-02-13

Odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku w sprawie lotniska w Gdyni wpłynęło do unijnego Trybunału Sprawiedliwości i zostało w nim zarejestrowane. Gra toczy się o legalność 92 milionów złotych, które port dostał w ramach pomocy publicznej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Google Flights przewidzi opóźnienia samolotów

2018-02-13

Google Flights poinformuje, że lot się opóźni, zanim ogłosi to linia lotnicza. Wykorzysta do tego sztuczną inteligencję.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT zwiększa częstotliwość na 25 trasach

2018-02-12

Przewoźnik dokłada trzeci codzienny rejs między Warszawą a Berlinem. Jednocześnie zwiększa częstotliwość na 24 innych trasach.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Emirates ratuje program Airbusa kupując sporo A380

2018-02-12

Emirates zadatkował kupno 20 superjumbo z opcją na dalsze 16 o łącznej wartości 16 mld dolarów, ratując praktycznie ten program Airbusa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

IranAir ma pieniądze na samoloty

2018-02-12

Narodowy przewoźnik irański nie ma problemów ze sfinansowaniem kupna samolotów Airbusa i Boeinga, ale dostawy mogą być zakłócone, jeśli Stany nie wydadzą licencji eksportowych — oświadczyła szefowa linii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Emirates szukają stewardes. Oferują bezpłatne mieszkanie w Dubaju

2018-02-12

Emirates rekrutują stewardesy i stewardów. Linia lotnicza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oferuje im średnią pensję w wysokości ok. 2115 euro miesięcznie bez podatku. Wymagania to m.in. co najmniej 21 lat i minimum 160 cm wzrostu. O pracę stewardes w Emirates zapytałem dwie Polki pracujące i mieszkające od kilku lat w Dubaju.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Ofensywa LOT-u. Pączkują nowe kierunki w ofercie polskiego przewoźnika. Jest mocny węgierski akcent

2018-02-11

Jeszcze parę lat temu wszystko wskazywało na to, że LOT upadnie. Jednak patrząc na poprawiające się wyniki finansowe i ambitne plany można śmiało postawić tezę, że narodowy przewoźnik lotniczy najlepszy czas ma dopiero przed sobą. W tym roku do floty dołączą nowe samoloty, w tym Boeing 787-9 Dreamliner, mogący zabrać na pokład prawie 300 osób. Pokłosiem zamówień jest szybko rosnąca siatka połączeń. Oto najważniejsze nowości.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Radom, Modlin, a może Łódź? Jak wygląda domowa wojna lotniskowa

2018-02-11

Na mapie lotnisk w centrum Polski szykuje się w najbliższych latach rewolucja. Jednak konflikt o lokalizację, która ma wesprzeć port w stolicy, coraz bardziej się zaognia.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Prezes węgierskich linii lotniczych Wizz Air Josef Varadi: Nie ruszę się z Lotniska Chopina

2018-02-11

W Polsce wyczuwalny jest protekcjonizm i wspieranie narodowego przewoźnika – mówi prezes węgierskich linii lotniczych Wizz Air Josef Varadi.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W Legolandzie cieszą się z rejsów LOTu

2018-02-11

Dzięki uruchomieniu rejsów na trasie Warszawa Billund ten drugi, co do wielkości port duński zyska swoje 11. połączenie. - To wyraźnie zwiększy nasz potencjał - mówi Kjeld Zacho Jorgensen, prezes lotniska w Billund.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jak będzie przejmować Lufthansa

2018-02-11

Największa w Europie grupa Lufthansy została podzielona na dwa rodzaje przewoźników. Pierwsza, to linie premium, druga - linie niskokosztowe.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Załoga Air France walczy strajkiem o podwyżkę

2018-02-11

Dziesięć związków zawodowych pilotów, personelu pokładowego i naziemnego Air France wezwało do strajku generalnego 22 lutego, aby domagać się podwyżki zarobków o 6 proc., na co dyrekcja nie chce zgodzić się.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jaka przyszłość czeka Boeinga 747? Komu potrzebny jest jumbo jet

2018-02-11

Boeing 747 jumbo jet, niegdyś nazywany królową przestworzy, nie panuje już niepodzielnie na niebie. Od czasu pierwszego oblotu w 1969 roku na rynku pojawił się bezpośredni rywal w postaci Airbusa A380, linie lotnicze tracą zainteresowanie dużymi samolotami czterosilnikowymi, a producenci rozwijają coraz bardziej efektywne i tańsze w eksploatacji samoloty dwusilnikowe. Jaka przyszłość czeka Queen of the Skies?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lotnisk nie można budować bardzo na wyrost

2018-02-10

- Lotnisk nie można budować bardzo na wyrost - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska w ubiegłym roku obsłużono 2,855 mln pasażerów. Lotnisko osiąga zysk na poziomie około 10 mln zł i przygotowuje się do rozbudowy, by móc obsłużyć 5 mln pasażerów.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Chopin przegonił Havla

2018-02-08

W zeszłym roku pierwszy raz w historii warszawskie lotnisko na Okęciu obsłużyło więcej pasażerów niż port lotniczy w czeskiej stolicy.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Hiszpanie walczą w sądzie z Ryanairem

2018-02-08

Organizacja pilotów hiszpańskich pracujących dla Ryanaira złoży w sądzie pozwy na tego przewoźnika, bo umowy o pracę nie spełniają hiszpańskiego prawa pracy — podał związek pilotów SEPLA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Plany nowego szefa sprzedaży w Airbusie

2018-02-08

Nowy dyrektor handlowy Airbusa, Eric Schulz postawił sobie w tym roku zadanie zdobycia więcej niż 2 nowych klientów na słabo sprzedające się A330neo, bo chce poprawić pozycję firmy w segmencie samolotów szerokokadłubowych dalekiego zasięgu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niedziela: Każda wydana złotówka to korzyść dla linii lotniczych

2018-02-08

Mamy pewne opcje co do Modlina. Jedna z nich dotyczy budowy remote tower, czyli zdalnej wieży - mówi w wywiadzie dla DGP Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Tych specjalistów szukają pracodawcy w całej Europie i świetnie im płacą. W Rzeszowie można szybko zdobyć ten zawód

2018-02-07

Szkolenie mechaników lotniczych trwa dłużej niż lekarzy, a na rynku pracy są rozchwytywani. Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu rozpoczęli płatne praktyki zawodowe w firmie Linetech Aircraft Maintenance, które będą liczyć się im do doświadczenia potrzebnego w zdobyciu licencji mechanika lotniczego. Projekt jest finansowany z funduszy unijnych.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Wild: Do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie powołana specustawą specjalna spółka

2018-02-07

Do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być - specustawą - powołana spółka ze 100-proc. własnością Skarbu Państwa. Jeśli będzie taka potrzeba, ze spółki tej będą wydzielane określone przedsięwzięcia i przenoszone do powoływanych spółek-córek - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, powołany w ostatnich dniach na wiceministra infrastruktury.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Wiceminister infrastruktury: do wiosny specustawa, jesienią koncepcja architektoniczna centralnego lotniska

2018-02-07

- Można powiedzieć, że branża już poczuła "krew" - mówi Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, o zainteresowaniu inwestorów nowym lotniskiem. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej zapowiada, że jeszcze w I kwartale zostanie uchwalona specustawa w sprawie CPK, a w listopadzie ma zostać rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną "Portu Solidarność" i koncepcję urbanistyczną terenów wokół niego.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lotnisko Chopina liderem. Jest w grupie "Szybkich i wściekłych"

2018-02-07

Warszawskie Lotnisko Chopina zajęło w 2017 roku pierwsze miejsce wśród lotnisk UE pod względem wzrostu liczby pasażerów w rankingu portów obsługujących od 10 do 25 mln pasażerów. Zostało zakwalifikowane do grupy "Szybkich i wściekłych", czyli lotnisk z największą dynamiką wzrostu.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lufthansa po blisko 30 latach odświeża wizerunek

2018-02-07

Lufthansa po raz pierwszy od 1989 roku zmienia swoją strategię wizualną. Oficjalnie nowy wygląd samolotów i mundury załóg zaprezentowano w hangarze we Frankfurcie 7 lutego 2018 roku. W nowych barwach są już Boeing 747 i Airbus A321.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

A320 i B737 szybciej z taśmy

2018-02-07

Airbus bada starannie możliwość zwiększenia rytmu produkcji samolotów z rodziny A320, a Boeing odczuwa naciski, by zrobił to samo z B737 — powiedzieli odrębnie na salonie w Singapurze szefowie tych firm.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwszy C919 u klienta w 2021 roku

2018-02-07

Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) ogłosił na salonie w Singapurze, że zamierza dostarczyć w 2021 r. pierwszy samolot wąskokadłubowy C919 mimo opóźnień w programie lotów próbnych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing chce do 90 proc. w spółce z Embraerem

2018-02-07

Boeing przedstawił rządowi Bazylii plan pozwalający mu objąć 80-90 proc. udziałów w nowej spółce z Embraerem — podał dziennik „Valor Economico”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Emirates w ciągu 5 lat przewiozły ponad 975 tys. pasażerów na trasie Warszawa -Dubaj

2018-02-06

Ponad 975 tys. pasażerów w ciągu pięciu lat przewiozły linie Emirates na trasie między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską - poinformowała we wtorek linia. Od uruchomienia połączenia w lutym 2013 r. wykonano ponad 1 800 lotów między Warszawą a Dubajem.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Mikroskopijna poprawa w Alitalii

2018-02-06

Narodowy włoski przewoźnik zwiększył w 2017 r. obroty o 1 proc, po raz pierwszy od 6 lat, a według jego dyrektora handlowego, Fabio Marii Lazzeriniego, w tym roku ma być jeszcze lepiej.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

LOT poleci w tym roku łącznie do 12 miast na Bałkanach

2018-02-06

Od 1 czerwca polski przewoźnik uruchomi bezpośrednie rejsy do dwóch bałkańskich stolic: Macedonii— Skopje i wróci do Podgoricy w Czarnogórze. To oznacza, że LOT poleci w tym roku łącznie do 12 miast na Bałkanach.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Polskie linie lotnicze z intratnym kontraktem. Enter Air przewiezie turystów z Wielkiej Brytanii

2018-02-06

Enter Air, największa polska linia czarterowa, przewiezie turystów z Wielkiej Brytanii. Spółka podpisała kontrakt z Sunvil International Sales, brytyjskim biurem podróży działające pod marką Sunvil Holidays. Umowa dotyczy współpracy na sezon Lato - Jesień 2018. Wartość kontraktu szacowana jest na 6,4 mln USD, zatem około 21,4 mln zł.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Ryanair zwiększa zyski. Ma też pewną niespodziankę. Ale w tle czają się problemy, w tym brexit

2018-02-05

Problemy z pilotami i odwołane loty najwyraźniej nie zaszkodziły zbyt mocno irlandzkiemu taniemu przewoźnikowi. Ryanair ma więcej pasażerów, zwiększa przychody, a jeszcze mocniej rosną zyski.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

LTE plus satelita, czyli ruszyły komercyjne testy internetu dla samolotów

2018-02-05

Ruszyły testy Europejskiej Sieci Lotniczej (European Aviation Network – EAN), czyli zintegrowanej naziemno-satelitarnej sieci dostępu do Internetu dla pasażerów linii lotniczych w Europie – poinformowały dziś podczas wspólnej konferencji internetowej firmy Deutsche Telekom, Inmarsat Aviation i Nokia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Radio ZET: Koniec z piwem w Warsie i alkoholem w samolotach?

2018-02-05

Koniec z piwem w Warsie i sprzedażą alkoholu na pokładzie samolotów - takie mogą być konsekwencje jednego z przepisów podpisanej przez prezydenta ustawy, ograniczającej sprzedaż alkoholu - informuje Radio ZET.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa zmieni wygląd samolotów. Po raz pierwszy od blisko trzech dekad

2018-02-05

Lufthansa w środę, 7 lutego 2018 roku, oficjalnie zaprezentuje nowe malowanie samolotów. Nie jest to pierwsza zmiana wyglądu floty jednej z największych linii lotniczych w Europie. Ostatnia miała miejsce w 1989 roku.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Ryanair szykuje się do starcia ze swoimi pilotami

2018-02-05

Ryanair ostrzegł swoich pilotów, że będzie musiał stawić czoła ich "śmiesznym żądaniom", nawet jeśli oznaczałoby to strajki na Wielkanoc. W tle tego stanowiska są trwające negocjacje o uznanie kolejnych związków zawodowych pilotów.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Latająca taksówka Airbusa odbyła swój dziewiczy lot. Będzie sposobem na uniknięcie korków

2018-02-05

Airbus nie zwalnia prac nad elektryczną latającą taksówką. Prototyp maszyny jest już gotowy i właśnie odbył swój pierwszy lot. Być może za kilka lat taksówki Airbusa zobaczymy na drogach. A raczej nad drogami...

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Boeing i Embraer nadal rozmawiają

2018-02-04

Brazylijski producent samolotów poinformował organ kontroli giełdowej, że nie otrzymał od Boeinga nowej propozycji dotyczącej sojuszu, ale dodał, że obie strony rozmawiają, co może doprowadzić do powstania nowego podmiotu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Odważny krok Lufthansy. Zmienia logo

2018-02-03

W najbliższą środę, 7 lutego wieczorem, największa europejska linia lotnicza, niemiecka Lufthansa, oficjalnie zmieni swoje logo.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Dlaczego wybuchł silnik w A380 Air France

2018-02-03

Prokuratura w Paryżu rozpoczęła wstępne dochodzenie, by ustalić, czy doszło do zagrożenia życia, gdy eksplozja silnika w samolocie A380 Air France zmusiła do awaryjnego lądowania w Kanadzie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair chce umowy z własnymi pilotami, poza związkiem

2018-02-02

Ryanair zwrócił się do pilotów w rodzimej bazie w Dublinie z propozycją, by pominęli związek zawodowy i zaakceptowali bezpośrednio oferowane im podwyżki. W tym czasie kierownictwo firmy prowadzi rozmowy ze związkami w Europie kontynentalnej, aby oficjalnie zatwierdzić szokującą decyzję o ich uznaniu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Samolot z 84 hydraulikami na pokładzie musiał zawrócić na lotnisko. Powód? Kuriozalny

2018-02-01

Światowe media obiegła informacja, która przypomina kiepski żart. Pasażerski Boeing 737 musiał przerwać lot do Monachium i zawrócić na lotnisko w Oslo. Powodem był awaria toalet. A na pokładzie było 84 gotowych do działania hydraulików.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Gorący spór o warszawski odlot. Co dalej z lotniskami w Radmoniu i Modlinie

2018-02-01

W Modlinie negują argumenty demograficzne, które miałyby przemawiać za znaczną rozbudową portu w Radomiu.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

LOT poleci z Krakowa do Budapesztu, częściej do Chicago

2018-02-01

LOT zwiększa swoją obecność w regionach. Właśnie rozpoczął sprzedaż biletów na połączenie do Budapesztu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kolejne kłopoty Gdyni z lotniskiem. Spór miasta z KE w Trybunale Sprawiedliwości

2018-01-31

Kto ma rację w sporze Komisji Europejskiej z Gdynią dotyczącym lotniska w Kosakowie? W listopadzie sąd unijny unieważnił postępowanie wyłącznie z powodu niedociągnięć formalnych ze strony KE, nie uznając racji żadnej ze stron. Teraz KE będzie walczyć z Gdynią w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu, a los gdyńskiego lotniska pozostaje niepewny.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Inwestycje omijają Modlin

2018-01-31

230 mln zł wydała w 2017 r. PAŻP m.in. na wieżę kontroli w Krakowie. Nie wszystkie porty mają tak dobrze.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Rośnie zagrożenie dla Centralnego Portu Lotniczego

2018-01-31

To nie powstające w ślimaczym tempie lotnisko Berlin Brandenburg będzie zagrożeniem dla planowanego Centralnego Portu Lotniczego (CPK).

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwszy lot Airbusa A321LR

2018-01-31

Najnowszy i największy samolot wąskokadłubowy Airbusa wykonał pierwszy próbny lot.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Związek brytyjskich pilotów w Ryanairze

2018-01-31

Tani irlandzki przewoźnik ogłosił, że zgodzi się na podjęcie przez brytyjską organizację pilotów negocjowania takich kwestii jak płace i urlopy po uznaniu przez niego po raz pierwszy od 32 lat istnienia związków zawodowych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnictwo czeka era konsolidacji

2018-01-30

Sytuacja na rynku lotniczym, jaka wytworzyła się po upadku linii Monarch i Air Berlin, może być początkiem ery konsolidacji - przewidują analitycy PwC.


Czytaj więcej: rp.pl

 

Mikołaj Wild został wiceministrem infrastruktury

2018-01-30

Dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild został powołany na stanowisko sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Niki Lauda przebił ofertę IAG o 4 mln euro

2018-01-29

Były mistrz świata Formuły I i założyciel linii Niki, Niki Lauda wygrał walkę o nią z brytyjską grupą IAG oferując 4 mln euro więcej — podał „Bild am Sonntag”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Byliśmy w symulatorze lotów. Tak szkolą się piloci

2018-01-29

Emirates Aviation College w Dubaju to kompleks budynków niedaleko międzynarodowego lotniska. Uwagę przykuwa zwłaszcza jeden z nich - w kształcie samolotu. To właśnie w nim próbuję swoich sił za sterami w symulatorze Airbusa A330.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Tysiące klientów Air Berlina straci pieniądze

2018-01-29

Około 100 tysięcy posiadaczy biletów linii Air Berlin nie odzyska swoich pieniędzy - szacuje syndyk upadłej linii lotniczej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kanadyjski producent samolotów wygrał z Boeingiem

2018-01-29

Bombardier, kanadyjski producent samolotów, ma powody do zadowolenia. Koniec minionego tygodnia przyniósł mu bardzo dobre wieści, czyli zwycięstwo w sporze o cła z amerykańskim konkurentem - Boeingiem.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Pierwszy A350-1000 w lutym u klienta

2018-01-28

Airbus dostarczy pierwszy samolot A350-1000 linii Qatar Airways w dniach 15-20 lutego — poinformował prezes Akbar al-Baker.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

ITC o Bombardierze: trójka zadowolonych

2018-01-28

Z decyzji amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego ITC ws. Bombardiera ucieszyli się Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Europejczycy.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Za co dopłacimy liniom lotniczym

2018-01-27

Awantura o bagaż wnoszony na pokład samolotów Ryanaira zwłaszcza w lotach do portów izraelskich, nie była przypadkowa. Linie szukają innych możliwości, poza sprzedaniem biletu, zarobienia na podróżnych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Turcja zmienia system dopłat do lotów

2018-01-26

Już nie sztywne 6 tysięcy dolarów za rejs z co najmniej setką pasażerów, ale od 1,5 a 9 tysięcy dolarów wyniosą dopłaty do lotów do Turcji. Wyższe subsydia otrzymają ci, którzy zorganizują przelot poza sezonem - informuje niemiecki portal FVW.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Mikosz: Z zazdrością patrzę na rozwój LOT

2018-01-26

W liniach lotniczych zepsuć wszystko można bardzo szybko, a restrukturyzacja to nigdy nie jest praca jednej ekipy w czasie jednej kadencji – mówi prezes Kenya Airways Sebastian Mikosz.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

To koniec taniego latania? Ceny biletów mogą pójść w górę. Są dwa powody

2018-01-26

American Airlines, największy amerykański przewoźnik lotniczy, pochwalił się najnowszym raportem kwartalnym. Wynika z niego, że linie lotnicze na całym świecie muszą poradzić sobie z dwoma poważnymi problemami.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Do Ameryki tylko z paszportem

2018-01-25

Rusza kampania społeczna mająca na celu zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Potrzebuję swojego plemienia

2018-01-25

W liniach lotniczych zepsuć wszystko można bardzo szybko, a restrukturyzacja to nigdy nie jest praca jednej ekipy w czasie jednej kadencji – mówi prezes Kenya Airways Sebastian Mikosz.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kolejny rekordowy rok

2018-01-25

Prawie 2,9 mln pasażerów zostało odprawionych w 2017 r. w Porcie Lotniczym Wrocław. To o 18 proc więcej niż w 2016 r.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niki Laudzie może zabraknąć pilotów

2018-01-25

Niki Lauda, który odzyskał kontrolę nad linią Niki i zamierza wznowić jej działalność w marcu, może nie mieć dość pilotów — uprzedził szef rady pracowniczej linii Niki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kraków Airport - największy w regionach, z apetytem na więcej

2018-01-25

6,4 miliona pasażerów chce obsłużyć w tym roku lotnisko w Krakowie. To o 10 procent więcej niż w zeszłym roku. Mają w tym pomóc między innymi nowe kierunki: Dubaj, Burgas i Leeds.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Small Planet - 10 milionów pasażerów w Polsce

2018-01-25

Small Planet Airlines przewiozła w Polsce 10 milionów pasażerów. Ten dziesięciomilionowy odleciał samolotem z Katowic na Fuerteventurę - podaje przewoźnik.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Silniki GE w B787-10 do przetestowania

2018-01-25

Boeing zakończył testowanie silników Rolls-Royce w samolocie B787-10 Dreamliner, który uzyskał certyfikat żeglowności FAA, ale musi sprawdzić jeszcze, jak zachowują się silniki General Electric.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Polska jest gotowa na Airbusa A380

2018-01-25

Airbus A380, największy samolot pasażerski na świecie, mógłby codziennie latać do Warszawy. - Polski rynek jest na to gotowy - mówi Thierry Aucoc, wiceprezes odpowiedzialny za Europę i Rosję w Emirates, w rozmowie z Business Insider Polska. Tłumaczy, jakie warunki muszą zostać spełnione. Kreśli też wizję przyszłości branży podróży lotniczych, jak wpłynie na nią Brexit i terroryzm. Wyjaśnia, jakich zmian mogą spodziewać się podróżujący linią lotniczą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w najbliższych latach i co ma z tym wspólnego Big Data.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Wojna Boeing-Bombardier: werdykt w piątek

2018-01-24

Komisja Handlu Międzynarodowego ITC z Waszyngtonu odroczyła do 26 stycznia decyzję, czy należy obłożyć cłem samoloty Bombardiera sprzedawane w Stanach. Powodem przesunięcia o jeden dzień był brak budżetu (shutdown) - wyjaśniła jej rzeczniczka.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wizz Air zainteresowany częścią Alitalii

2018-01-24

Tania węgierska linia jest zainteresowana jedynie krótkimi i średnimi połączeniami Alitalii — powiedział jej prezes, Jozsef Varadi, dziennikowi „La Repubblica”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

PLL LOT włączają się w kampanię na rzecz zniesienia wiz do USA

2018-01-24

Polskie Linie Lotnicze LOT będą zachęcać Polaków do aplikowania o wizę do USA. Rusza kampania społeczna, której skutkiem ma być włączenie naszego kraju do programu Visa Waiver, który umożliwia podróżowanie do Stanów Zjednoczonych jedynie z paszportem.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Czy linie lotnicze potrzebują superjumbo? Jaka przyszłość czeka Airbusa A380

2018-01-24

Airbus podpisał pierwsze od 2015 roku zamówienie na samoloty A380. Po ogłoszeniu listu intencyjnego z Emirates, pojawiły się pogłoski, że powiększenie floty superjumbo rozważa też British Airways. Nowe zamówienia sprawiają, że produkcja A380 będzie kontynuowana przez co najmniej dekadę. Ale czy zapewnią rynkowy sukces największemu pasażerskiemu odrzutowcowi na świecie?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Wielcy nie ubezpieczają się od cen paliwa

2018-01-23

Cztery największe na świecie linie lotnicze: Delta, American i United oraz Emirates poinformowały, że nie mają w planach ubezpieczania się (hedging) od cen paliwa, mimo że ropa naftowa drożeje.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Były mistrz Formuły 1 kupuje austriackie linie lotnicze Niki

2018-01-23

Niki Lauda, były mistrz Formuły 1, kupuje austriacką linię lotniczą Niki, wystawioną na sprzedaż po ogłoszeniu upadłości przez Air Berlin. W 2003 roku Lauda był współzałożycielem taniego przewoźnika.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Elektryczne samochody to za mało. Norwegia chce mieć elektryczne samoloty

2018-01-22

Norwegia to nie tylko jeden z największych eksporterów ropy i gazu, ale także kraj bardzo zaawansowany pod względem "elektryfikacji" transportu. Do samochodów mają dołączyć elektryczne samoloty krótkodystansowe.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Polskie lotniska regionalne rosną w siłę

2018-01-22

Ponad 60 proc. pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z portów w regionach. To najwyższy wskaźnik w Europie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Zastój na rynku śmigłowców

2018-01-22

Airbus Helicopters ogłosił, że przewiduje w 2018 r. zastój na rynku, który nie może wyjść z najgłębszego kryzysu od kilku dekad, głównie na skutek spadku popytu w sektorze ropy i gazu. Przewiduje swe dostawy na poziomie 400 sztuk.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwszy A350-1000 dla Qatar Airways trafi później

2018-01-22

Przewoźnik Qatar Airways odbierze pierwszy największy samolot szerokokadłubowy Airbusa później, w lutym, z powodu skomplikowanej konfiguracji foteli w klasie biznes - poinformował prezes tej linii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

ATR zadowolona z 2017 roku

2018-01-22

Europejski producent regionalnych samolotów turbośmigłowych pochwalił się rekordowymi wynikami w 2017 r.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Trwa wojna o polskich pasażerów: LOT kontra Ryanair, Okęcie kontra Modlin

2018-01-22

LOT oskarża lotnisko w Modlinie o nieuczciwe wspieranie Ryanaira. Irlandzki przewoźnik zaś skarży się KE na zarządcę Okęcia.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Lotnisko w Amsterdamie nie chce linii lotniczych niskokosztowych i czarterowych

2018-01-21

Trzecie co do wielkości lotnisko europejskie - Schiphol w Amsterdamie chce wyprowadzki linii niskokosztowych i czarterowych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wielka rewolucja francuska Ryanaira

2018-01-21

Tani irlandzki przewoźnik zapowiedział utworzenie we Francji 4 baz i zatrudnianie personelu latającego według francuskiego prawa pracy. To prawdziwa rewolucja.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Okularnicy po maturze pilotami w Air France

2018-01-21

Francuski przewoźnik tak bardzo odczuwa brak pilotów, że rozpoczął akcję werbowania kandydatów stawiając bardzo niskie wymagania — podał dziennik „Le Parisien”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair na rynku lotniczym jest jak lis wpuszczony do kurnika [WYWIAD]

2018-01-21

Jak Ryanair zmienił rynek lotniczy w Europie i dlaczego można porównać go do lisa wpuszczonego do kurnika? Czy Centralny Port Komunikacyjny przyciągnie pasażerów z Europy Środkowej? Czy lotnisko w Radomiu będzie dla Warszawy lepszym rozwiązaniem, niż Modlin? I wreszcie - jak Brexit wpłynie na podróżowanie samolotami po Europie i działalność linii lotniczych? O tym rozmawialiśmy z Jackiem Krawczykiem, przewodniczącym Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC), ekspertem lotniczym, byłym przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Dwie dobre wiadomości dla Airbusa

2018-01-20

Zamówienie przez Emirates superjumbo pozwoli utrzymać program ich produkcji na dostatecznym poziomie — oświadczył szef działu lotniczego Airbusa, Fabrice Brégier, a dyrektor generalny ds. programów grupy Didier Evrard poinformował dziennikarzy, że główni dostawcy kończą usuwać problemy, które opóźniły dostawy samolotów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair dołączył do sporu lotniskowego na linii PPL-Modlin- LOT

2018-01-20

Spory lotniskowe na linii PPL-Modlin- LOT rozwijają się w brazylijski serial. W ostatni piątek dołączył się do niego Ryanair, jedyna linia, która korzysta regularnie z portu w Modlinie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Po skardze LOT, skarży także Ryanair

2018-01-19

Ryanair poinformował dzisiaj, że w grudniu 2017 roku złożył w departamencie konkurencji Komisji Europejskiej skargę na polskie Porty Lotnicze za naruszenie konkurencji.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wojna o lotnisko Warszawa-Modlin. W tle walka polityczna, wielkie ambicje oraz pieniądze

2018-01-19

Linie lotnicze LOT poskarżyły się na lotnisko Warszawa-Modlin do UOKiK. Lotnisko w Modlinie i linie lotnicze Rayanair odgryzają się teraz specjalnymi oświadczeniami. Irlandzka linia informuje, że poszła też o krok dalej i złożyła skargę na Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" do Komisji Europejskiej. Powodem ma być torpedowanie przez PPL planów rozbudowy lotniska Warszawa-Modlin.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

LOT włącza się w wojnę z lotniskiem w Modlinie, choć nigdy tam nie lądował

2018-01-19

Linie czarterowe i tani przewoźnicy ani myślą przeprowadzać się do Radomia z Lotniska Chopina, czego oczekuje jego dyrektor. Do batalii, którą rozkręcił przeciw portowi w Modlinie, włączył się właśnie LOT. Złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że ten port ma tylko jednego klienta - irlandzkie linie Ryanair.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

LOT idzie na wojnę z Modlinem i Ryanairem

2018-01-19

LOT w czwartek złożył w UOKiK zawiadomienie o możliwym nadużyciu pozycji dominującej przez lotnisko w Modlinie. Chodzi o warunki, na jakich funkcjonuje tam irlandzki przewoźnik.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Airbus integruje swój skrzydlaty biznes w Polsce

2018-01-19

Warte ok. 250 mln zł przedsięwzięcia produkcyjne, usługowe i badawcze będą zarządzane z centrali na warszawskim Okęciu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Szejkowie uratowali produkcję największego samolotu świata. Lawina pieniędzy dla Airbusa

2018-01-18

Linie lotnicze Emirates poinformowały o wynegocjowaniu umowy z Airbusem na dostawę nawet 36 samolotów Airbus A380. Dzięki tej umowie nie zostanie przerwana produkcja największego samolotu pasażerskiego świata.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Norwegia stawia na e-samoloty

2018-01-18

Do 2040 r. wszystkie krótkodystansowe loty w Norwegii maja być obsługiwane przez e-samoloty, informuje thelocal.no.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Francja rezygnuje z budowy lotniska NDDL

2018-01-18

Premier Francji, Edouard Philippe ogłosił 17 stycznia decyzję rządu o rezygnacji z budowy nowego lotniska Notre-Dame-des-Landes koło Nantes, kończąc definitywnie projekt, o który trwał spór przez 50 lat. Zamiast tego zostaną rozbudowane lotniska w Nantes i Rennes.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira z dystansem o mocarstwowych planach Polski

2018-01-18

Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira przyznał, że nie da się wygonić z lotniska Chopina. W rozmowie przygotowywanej do „Sektora” - programu gospodarczego dziennikarzy WNP.PL - dodał, że Centralny Port Komunikacyjny to tak odległa i mglista przyszłość, że na razie nie ma sensu brać go pod uwagę w ustalaniu strategii firmy.

 

Czytaj więcej: wnp.pl

 

Czy warszawiacy będą latać z Radomia? Prezes Wizz Aira: Chcemy zostać na Okęciu

2018-01-17

Lotnisko Chopina może jeszcze sporo zwiększyć swoją przepustowość. Jest dla nas za wcześnie, by planować wyprowadzkę gdziekolwiek indziej - mówi Jozsef Varadi, prezes Wizz Air.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Linie chcą latać z Warszawy

2018-01-17

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) podpisało list intencyjny w sprawie przejęcia lotniska w Radomiu. Przewoźnicy nie są zachwyceni.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

#RZECZoBIZNESIE: Marek Serafin: Jeżeli nie będzie wielkiego LOT-u, to CPK nie ma sensu

2018-01-17

Trendy pokazują, że cały czas wygrywają najwięksi, a mniejsi łączą się z gigantami. LOT musiałby walczyć ze wszystkimi – mówi Marek Serafin, redaktor prowadzący serwisu Polski Rynek Transportu Lotniczego, b. dyrektor pionu zarządzania siatką połączeń LOT, gość programu Pawła Rożyńskiego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

List intencyjny w sprawie lotniska podpisany

2018-01-17

Coraz bliżej przejęcia przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” akcji Portu Lotniczego „Radom”. Prezydent Radomia Radosław Witkowski, prezes PPL Mariusz Szpikowski oraz prezes Portu Lotniczego Radom Dorota Rajkowska, podpisali list intencyjny, który określa zasady współpracy i zadania stojące przed każdą ze stron.

 

Czytaj więcej: lotnisko-radom.eu

 

Prezes LOT, Rafał Milczarski o nowych planach

2018-01-17

Co przemawia za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego Solidarność, dlaczego LOT kupuje nowe samoloty, czy Okęcie już dożywa kresu swoich możliwości – m.in. o tym w rozmowie z WNP.PL mówi prezes naszego narodowego przewoźnika lotniczego Rafał Milczarski.

 

Czytaj więcej: wnp.pl

 

LOT trafił pod skrzydła premiera

2018-01-17

Przewoźnika nadzoruje Mateusz Morawiecki, a pełnomocnik ds. CPK zostanie zastępcą ministra infrastruktury.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Jest pomysł na lotnisko w Radomiu. Ma wreszcie zacząć w pełni działać. Tyle, że być może kosztem Modlina

2018-01-17

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" przejmie od radomskiego Urzędu Miasta większościowy pakiet lotniska w Radomiu. PPL ma wobec Radomia poważne plany. To może uderzyć w lotnisko w Modlinie.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Mazowsze chce kupić Modlin, PPL nie chce sprzedać

2018-01-16

Władze regionu chcą przejąć udziały w porcie, ale PPL nie jest zainteresowany sprzedażą.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

PPL stawia na Radom

2018-01-16

Modlin nie będzie portem pomocniczym dla Warszawy, a Lotnisko Chopina czeka na zgodę MON, żeby się rozbudować.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Dyrektor PPL: Lotnisko Chopina obsłużyło w ubiegłym roku 15,75 mln pasażerów

2018-01-16

Największy port w Polsce, czyli Lotnisko Chopina obsłużyło w ubiegłym roku 15,75 mln pasażerów; tylko w sezonie letnim oferowało 119 tras regularnych obsługiwanych przez 35 przewoźników - poinformował prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Mariusz Szpikowski.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Włosi potrzebują czasu na ocenę ofert na Alitalię

2018-01-16

Włochom zajmie więcej czasu ocena wyrazów zainteresowania linią lotniczą Alitalia, zanim przystąpią do wyłącznych negocjacji z potencjalnym nabywcą - ogłosili we wspólnym komunikacie ministrowie przemysłu i transportu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kolejny krok do marginalizacji portu w Modlinie. Warszawa zostanie bez lotniska, a loty z Radomia?

2018-01-16

Polskie Porty Lotnicze chcą zainwestować w omijane przez przewoźników lotnisko w Radomiu. Miałoby ono na stałe obsługiwać tanich przewoźników kosztem podwarszawskiego Modlina. Także po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie i zamknięciu lotniska na Okęciu.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Wojna o lotniska. Modlin kontra Radom: 1:0

2018-01-16

W tym tygodniu właściciel lotniska Okęcie, czyli państwowy PPL podpisze list intencyjny w sprawie budowy nowego portu lotniczego dla tanich linii w Radomiu. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że PPL ma ponad 30 proc. udziałów w lotnisku Modlin, które właśnie z myślą o lowcostach powstało. Dodatkowo PPL sabotuje inwestycje w Modlinie, przez co losy lotniska stają pod znakiem zapytania.

 

Czytaj więcej: warszawanazywo.pl

 

Miliony nie polecą do Modlina. Radom drugim lotniskiem stolicy

2018-01-16

Władze Mazowsza wzywają zarządcę Okęcia, by przestał blokować rozbudowę portu w Modlinie i sprzedał udziały.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Niki Lauda jest gotów kupić Niki

2018-01-15

Niki Lauda, były mistrz świata Formuły 1 zapowiedział, że złoży ofertę odkupienia taniej linii lotniczej, którą założył w 2003 roku i sprzedał osiem lat później, donosi Reuters.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Metry od lotniczej tragedii Pegasus Airlines

2018-01-14

Boeing 737- 800 tureckiej linii niskokosztowej Pegasus Airlines lądując w sobotę, 13 stycznia, wypadł z pasa. Pasażerowie cudem uniknęli tragedii, maszyna mało nie wpadła do morza.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Malezja: 70 mln dolarów za znalezienie samolotu MH370

2018-01-14

Malezja podpisała z amerykańską firmą badania dna morskiego Ocean Infinity umowę o zapłaceniu jej do 70 mln dolarów, jeśli w ciągu 90 dni znajdzie samolot Malaysian Airlines MH370 zaginiony nad południowym Oceanem Indyjskim.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Katastrofa samolotu Air France: winna załoga

2018-01-14

Kontrekspertyza zamówiona w lutym 2017 przez wymiar sprawiedliwości przyczyn katastrofy w czerwcu 2009 samolotu Air France z 228 osobami na pokładzie, lot AF447 Rio-Paryż, obciąża załogę.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Oto najnowszy Airbus BelugaXL. Pierwszy egzemplarz zjechał z taśmy montażowej

2018-01-14

Pierwszy Airbus BelugaXL właśnie opuścił linię montażową. To najnowsza generacja samolotów transportowych do przewożenia części wykorzystywanych w produkcji m.in. A380.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Będzie nowy business jet Dassaulta

2018-01-13

Rynek samolotów dyspozycyjnych poprawia się. Dassault Aviation pracuje nad nowym odrzutowcem, który dołączy do nowego Falcona 8X i zastąpi 5X, bo były problemy z silnikami - ogłosił prezes Eric Trappier.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wiceprezes Qatar Airways: Będziemy rozwijać się w Polsce

2018-01-13

Polska jest największym i najszybciej rosnącym rynkiem regionu. Jest dla nas bardzo ważna i to z wielu powodów - podkreśla Jonathan Harding, wiceprezes Qatar Airways, w rozmowie z Danutą Walewską.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jest pomysł na lotnisko w Radomiu. Będzie ważnym portem obsługującym tanie loty

2018-01-13

Już od kilku miesięcy lotnisko w Radomiu tkwi w martwym punkcie. Port nie obsługuje żadnych lotów. Z pomocą chce przyjść tej inwestycji spółka PP Porty Lotnicze (PPL), która chciałaby uczynić z niego ważny ośrodek obsługujący tanie i czarterowe loty.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Boeing prezentuje prototyp drona, który zawstydzi konkurencję. Ta maszyna to prawdziwy siłacz

2018-01-12

W zaprezentowanym właśnie przez Boeinga prototypie drona o typowo transportowym przeznaczeniu zdumiewają dwie rzeczy. Pierwsza z nich to masa, jaką jest w stanie unieść, zaś druga to rekordowo krótki czas realizacji projektu.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Berlin: bardzo kosztowne lotnisko BER

2018-01-12

Lotnisko Berlin Brandenburg miało kosztować 2 mld euro. Już teraz jego koszt to 6,5 mld euro. Na jego rozbudowę potrzeba kolejnych miliardów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT liczy straty po twardym lądowaniu

2018-01-12

Nie są jeszcze znane koszty środowego awaryjnego lądowania bombardiera Q400 LOT. W maszynie lecącej z Krakowa do Warszawy nie zablokowało się przednie podwozie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Szef Lufthansy chce dużych cięć w Alitalii

2018-01-11

Lufthansa widzi konieczność znaczącej restrukturyzacji w Alitalii, zanim niemiecki przewoźnik może zawrzeć umowę o jej kupnie - stwierdził prezes Carsten Spohr w piśmie do włoskiego ministra.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niki bankrutuje w Austrii

2018-01-11

Austriacka linia lotnicza ogłosiła w Austrii upadłość, co ma zapewnić jej sprzedaż grupie IAG po werdykcie sądu drugiej instancji z Berlina - podał jeden z rzeczników likwidatora tej linii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa pobiła Ryanaira

2018-01-11

Grupa Lufthansy ponownie jest największym przewoźnikiem w Europie. Przewiozła w 2017 roku 130 milionów pasażerów. Druga linia na liście, to Ryanair z wynikiem 128,7 miliona.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Bombardier Q400 - prawdziwy wół roboczy

2018-01-11

Bombardier 8 Q400 - Dash, który awaryjnie lądował w środę 10 stycznia na warszawskim lotnisku jest jedną z najpopularniejszych maszyn, jakich przewoźnicy używają na krótkich dystansach.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing dostarczył 763 samoloty

2018-01-11

Boeing poinformował o dostarczeniu w 2017 r. klientom rekordowej liczby 763 samolotów, co pozwoli mu zachować przewagę nad Airbusem, i utrzymać pozycje największego producenta na świecie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Naprawa Bombardiera po awaryjnym lądowaniu może kosztować nawet 1,5 mln dol.

2018-01-11

Wieczorem 10 stycznia 2018 roku doszło do awaryjnego lądowania Bombardiera Dash Q400 lecącego z Krakowa do Warszawy. Uszkodzeniu uległa przednia część podwozia. Kadłub zderzył się z pasem startowym i musiało dojść do uszkodzenia całej struktury. Ile może kosztować naprawa takiego samolotu?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Samolot LOT-u lądował na Okęciu bez przedniego podwozia. "To było perfekcyjne lądowanie"

2018-01-10

Bombardier Q-400 Polskich Linii Lotniczych lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Pasażerowie zostali ewakuowani po wylądowaniu. Lotnisko zostało zamknięte na kilka godzin.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Na Lotnisku Chopina zapanowała zgoda

2018-01-10

Po dwóch latach trzy związki zawodowe zakończyły spór zbiorowy z prezesem. Dzięki temu pracownicy dostaną wyższe nagrody roczne.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Niemcy - drony niebezpieczne dla samolotów

2018-01-10

Mimo zaotrzenia prawa ciągle zdarza się, że nad niemieckimi lotniskami pojawiają się drony zagrażające samolotom.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

130 milionów pasażerów Lufthansy w 2017 roku

2018-01-10

W minionym roku Lufthansa przewiozła 66,2 miliona pasażerów, a wszystkie linie lotnicze z jej grupy - 130 milionów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Podkomisja smoleńska: zniszczenie w wyniku eksplozji wewnętrznej

2018-01-10

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej.

 

Czytaj więcej: onet.pl

 

Nie grozi nam lotniczy boom

2018-01-09

Na fali patriotycznych nastrojów i wspierania rodzimej gospodarki nie wypada dzisiaj namawiać rodaków do wyjazdów za granicę. Niemniej popularność latania rośnie, choć nadal dzieje się to w efekcie częstych lotów choćby biznesmenów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Polski rynek lotniczy przed wielką prób

2018-01-09

Rok 2017 był dla polskiego lotnictwa cywilnego kolejnym rekordowym. W naszych portach odprawiło się prawie 41 mln pasażerów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rekord polskich lotnisk. W 2017 roku przekroczono barierę 40 mln obsłużonych pasażerów

2018-01-08

Miniony rok był wyśmienity dla polskich lotnisk. Obsłużyły znacznie więcej pasażerów niż w poprzednich 12 miesiącach. Statystyki winduje nie tylko doskonały wynik portu w Warszawie - wzrost kilku innych dużych miast ma charakter dwucyfrowy - donosi fly4free.pl. Polską branże lotniczą czeka prawdziwy rozkwit.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Komplikuje się upadłość linii lotniczej Niki

2018-01-08

Berliński sąd II instancji uznał, że wniosek o upadłość linii Niki powinien być rozpatrywany przez sąd w Austrii, a nie w Niemczech, co może unieważnić umowę o jej sprzedaży grupie IAG.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowe lotnisko w Berlinie: brakuje miliarda euro

2018-01-08

Nie ma szansy, by przed jesienią 2020 roku nowe lotnisko Berlin Brandenburg zostało uruchomione i przyjmowało samoloty.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

EasyJet: Będziemy najwięksi w Berlinie

2018-01-08

Tani brytyjski przewoźnik zamierza zwiększyć w tym roku ponad dwukrotnie, do 18 milionów, liczbę pasażerów przewożonych w Niemczech. Szansę ma dzięki przejęciu części slotów upadłego Air Berlina na lotnisku Tegel.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Vinci zarządza lotniskiem w Belgradzie

2018-01-08

Francuska grupa budowlana, zarządzająca też infrastrukturą, Vinci, wygrała przetarg na prowadzenie lotniska w Belgradzie przez 25 lat. Zapłaci za to 501 milionów euro — ogłosił prezydent Serbii Aleksandar Vucić.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Airbus sprzedaje Turkom, rozmawia z Chińczykami

2018-01-07

Airbus podpisał protokół umowy z Turkish Airlines o sprzedaży 25 A350, odrębnie rozmawia o sprzedaży Chinom co najmniej 100 samolotów podczas wizyty E. Macrona.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Overbooking. Jak Big Data zmieniło sprzedaż biletów lotniczych

2018-01-06

Overbooking stał się ostatnio jednym z bardziej popularnych słów związanych z lataniem samolotami. Dla jednych ryzyko niewpuszczenia na pokład z powodu sprzedanej większej liczby biletów niż miejsc to powód do obaw, dla innych - wyczekiwana okazja na dodatkowe pieniądze i benefity od linii lotniczej. Brian Clegg, brytyjski dziennikarz i popularyzator nauki, tłumaczy przyczyny upowszechnienia się overbookingu w jednym z rozdziałów książki "Big Data. How the Information Revolution is Transforming Our Lives".

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Piloci Air France mogą strajkować

2018-01-05

Związki zawodowe pilotów Air France zapowiedziały strajk na 11 stycznia zarzucając dyrekcji, że nie przestrzega uprawnień kapitanów w zakresie bezpieczeństwa lotów, czemu przewoźnik zaprzecza.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Upadłość Niki w sądzie II instancji

2018-01-04

Niemiecki sąd rejonowy zwrócił się do sadu II instancji o wydanie orzeczenia ws. pozwu dotyczącego procedury upadłościowej austriackiej linii Niki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair stara się o brytyjską licencję

2018-01-04

Tani irlandzki przewoźnik wystąpił do brytyjskich władz o licencję operacyjną, której może potrzebować w razie twardego Brexitu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nici z rozmów Boeinga z Embraerem

2018-01-04

Rozmowy Boeinga z Embraerem o ewentualnym związku nie rozwiązały podstawowych kwestii jak kontrola nad firmą brazylijską czy możliwość bardziej zawężonej spółki j. v. — podały dwie osoby związane z tymi rozmowami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowość: do Aldiego po bilety lotnicze

2018-01-03

Tanie linie lotnicze Eurowings zaczęły kooperację z dyskontem Aldi, który od przyszłego tygodnia będzie sprzedawał bilety na loty do ciepłych krajów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Premier Morawiecki powołał kolejną "Polską Grupę". Rząd zainwestuje w nią 1,2 mld złotych

2018-01-03

Premier Mateusz Morawiecki powołał do życia Polską Grupę Lotniczą. W jej skład wejdą PLL LOT i kilka innych spółek Skarbu Państwa. Celem Grupy ma być "poprawa konkurencyjności polskiego sektora usług pasażerskich".

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Rząd inwestuje w nową spółkę. Powstaje Polska Grupa Lotnicza

2018-01-03

Rząd inwestuje w nową spółkę 1,2 mld zł. Zostaną kupione samoloty, które mają być leasingowane innym przewoźnikom.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Lotniczy boom bez końca

2018-01-03

Rok 2018 nie przerwie lotniczej koniunktury w Europie. Zarobią przewoźnicy i porty, które odnotują wysoki wzrost – wynika z oceny ACI Europe.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Sądowa łamigłówka o upadłości Niki

2018-01-03

Air Berlin podała informację o sprzedaniu jednej ze spółek biuru podróży. Tymczasem sąd w Niemczech zdecyduje 4 stycznia, czy nie cofnąć upadłości należącej do Air Berlina linii lotniczej Niki, bo firma reprezentująca pasażerów zgłasza roszczenia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą - PGL

2018-01-03

Premier powołał Polską Grupę Lotniczą (PGL), w której skład wejdą aktywa, którymi zarządza Ministerstwo Rozwoju, w tym LOT. Samoloty będzie mu leasingował nowy fundusz.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing nie przejmie kontroli nad Embraerem

2018-01-03

Rozmowy Boeinga z Embraerem nie dotyczą zmiany kontroli nad brazylijską firmą, a spółek j. v. i porozumień o wspólnych działaniach - podał dziennik „Valor Eeconomico" powołując się na osoby związane z rozmowami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rząd inwestuje 1,2 mld zł w Polską Grupę Lotniczą

2018-01-03

LOT, LOT AMS, LS Airport Services i LS Technics wejdą w skład państwowego podmiotu, który ma m.in. stworzyć firmę leasingującą samoloty.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Lufthansa z Łodzi zabierze do Monachium

2018-01-03

Nowe kierunki z łódzkiego lotniska. W tym roku będzie można stąd polecieć do Monachium czy Aten.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes PLL LOT: premier powołał Polską Grupę Lotniczą

2018-01-03

Premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą - poinformował prezes PLL LOT Rafał Milczarski, który jednocześnie został szefem PGL. Jest to spółka akcyjna z kapitałem 1,2 mld zł; w jej skład wejdą spółki Skarbu Państwa, m.in. PPL LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

 

Czytaj więcej: onet.pl

 

Powstanie Polska Grupa Lotnicza pod skrzydłami PLL LOT

2018-01-03

Polska Grupa Lotnicza to nowa spółka akcyjna powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jej prezesem został Rafał Milczarski, szef Polskich Linii Lotniczych LOT. W skład PGL oprócz narodowego przewoźnika wejdą m.in. LOTAMS i LS Airport Services.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Rekordowo bezpieczny rok w powietrzu

2018-01-02

W 2017 r. linie lotnicze nie miały śmiertelnych ofiar w wypadkach, był to jeden z najbardziej bezpiecznych lat w cywilnym transporcie lotniczym - stwierdziły holenderska firma To70 i Aviation Safety Network.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Airbus z kolejnym rekordem sprzedaży

2018-01-02

Airbus dostarczył klientom w 2017 r. ponad 700 samolotów osiągając kolejny rekord i zakładany poziom produkcji.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Fałszywa promocja w Ryanairze

2018-01-02

Wygraj już dzisiaj 1500 złotych na bilety lotnicze Ryanaira! Oferta rzeczywiście wydaje się kusząca. Ale tylko pozornie jej nadawcą jest największa linia lotnicza w Europie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT z ambitnymi planami. Te nowoczesne maszyny Boeinga mają pomóc w podboju nieba nad m.in. Europą

2018-01-01

Polskie Linie Lotnicze LOT rozbudowują swoją flotę. Pod koniec 2017 roku na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądowały dwa z sześciu zamówionych przez LOT Boeingów 737 MAX 8, najnowocześniejszych wąskokadłubowych samolotów świata.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Regionalny samolot Mitsubishi w 2020 r.

2018-01-01

Mitsubishi Heavy Industries zmierza planowo do dostarczenia pierwszego regionalnego samolotu MRJ w połowie 2020 r. mimo wielu opóźnień i ryzyka rezygnacji z zamówień — ogłosił szef firmy.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Linia lotnicza Niki uratowana przez IAG. Koniec procedury likwidacji Air Berlin

2018-01-01

Brytyjski właściciel British Airways, Iberii, Vuelinga i Aer Lingusa poinformował, że kupił czarterową linię austriacką Niki, filię Air Berlina.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Grudniowy sprint Airbusa

2017-12-31

Airbus zwolnił w grudniu wszelkie hamulce, aby dogonić Boeinga w nieoficjalnym wyścigu na zamówienia i zakończyć pozytywnie ciężki rok zdominowany śledztwami o korupcję i problemami z ekipą kierowniczą.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Aerofłot: Kibice mundialu polecą za 5 rubli

2017-12-29

Rosyjski przewoźnik zaoferuje kibicom przeloty po 5 rubli czyli równowartość 32 groszy w jedną stronę. Ale tylko dla kibiców Sbornej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Los największego samolotu pasażerskiego świata wisi na włosku. A380 mogą uratować tylko Arabowie

2017-12-28

Airbus rozważa stopniowe wygaszenie produkcji A380 - wynika z nieoficjalnych doniesień. I to mimo że ogromne koszty tego projektu jeszcze się nie zwróciły. Wszystko zależy od jednego, kluczowego klienta.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

TUI rezerwuje w Enter Airze czartery do 2020 roku

2017-12-28

Enter Air i TUI Poland zawarły umowę o współpracy na sezon Lato 2019 – Zima 2019/2020. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi 304 milionów złotych, czyli ma rekordową w historii obu firm wartość.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niki Lauda rezygnuje z Niki

2017-12-28

Jeden z czterech kandydatów do przejęcia linii Niki zrezygnował - ogłosił zarządca masy upadłościowej w Wiedniu i dodał, że umowa powinna zostać zawarta w tych dniach.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa zarabia na upadku

2017-12-28

Szacujemy, że bankructwo Air Berlina zwiększy obroty Lufthansy w III kwartale o około 150 milionów euro — mówi prezes grupy Lufthansy Carsten Spohr.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ostatnie kontrakty Airbusa i Boeinga

2017-12-28

Airbus podał o sprzedaniu kolejnych 50 samolotów z rodziny A320neo, a Boeing czterech B787-9 Dreamliner.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwszy lot AG600

2017-12-27

Największy na świecie hydroplan AG600 całkowicie chińskiej konstrukcji wykonał pierwszy lot.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przyszłość A380 zależy od Emirates

2017-12-27

Airbus pracuje nad awaryjnym planem stopniowej likwidacji produkcji superjumbo A380, jeśli nie uda mu się zdobyć zasadniczego kontraktu od Emirates - podały trzy osoby.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy unowocześnią lotnisko na Kos

2017-12-27

30,5 miliona euro zainwestuje Fraport w lotnisko na Kos. Powstanie między innymi nowy terminal pasażerski.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Bezpieczniej w powietrzu, wraz z dronami

2017-12-26

Kraje Unii poparły umowę o zreformowaniu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego EASA z uwzględnieniem dronów, uspokajając branżę, która obawiała się fiaska tego projektu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Star Alliance, Oneworld, SkyTeam – co pasażerom dają sojusze linii lotniczych

2017-12-26

"W imieniu Polskich Linii Lotniczych LOT, sojuszu Star Alliance i linii partnerskich witamy państwa na pokładzie" - można usłyszeć na początku każdego lotu narodowego przewoźnika, a podobną formułkę również w innych samolotach. O co chodzi z sojuszami, dlaczego linie lotnicze je zawierają, ale nie wszystkie do nich przystępują, i co na tym zyskują pasażerowie? Wyjaśnia to dr Volodymyr Bilotkach z Newcastle University w jednym z rozdziałów swojej książki "The Economics of Airlines".

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Tunezja: Zawieszono loty linii Emirates

2017-12-25

Tunezja zawiesiła wszystkie loty przewoźnika Emirates do Tunisu, po tym jak w ubiegłym tygodniu linia objęła Tunezyjki zakazem podróżowania na pokładzie swoich samolotów - podaje w poniedziałek AP. Ruch samolotów zawieszono w niedzielę wieczorem.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

KE zgodziła się na przejęcie części Air Berlin przez Lufthansę

2017-12-21

Komisja Europejska zgodziła się w czwartek na przejęcie części linii lotniczych Air Berlin przez Lufthansę. Wcześniej KE informowała, że ma poważne wątpliwości wobec planowanego przejęcia.


Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Piloci Ryanaira jednak zastrajkują w piątek

2017-12-21

Przewoźnikowi „przykro z powodu niepotrzebnego strajku”. Pasażerowie muszą szykować się na opóźnienia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Krawczyk: Za CPK podatnicy zapłacą dwa razy - za budowę i potem utrzymanie

2017-12-21

Podatnicy zapłacą dwa razy za Centralny Port Komunikacyjny: najpierw za jego wybudowanie, a potem za utrzymanie - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek P. Krawczyk, były przewodniczący Rady Nadzorczej PLL LOT.

 

Czytaj więcej: gazeta.prawna.pl

 

Zbliżają się najbardziej ruchliwe dni na lotniskach. Polacy podróżują na święta

2017-12-21

22 i 23 grudnia to dwa najbardziej ruchliwe dni na największych lotniskach w Polsce przed Bożym Narodzeniem. Okazuje się, że Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie świąt poza domem, a w podróż wybierają się samolotem. W okresie świątecznym linie lotnicze przygotowały bożonarodzeniowe akcenty na pokładach samolotów.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Pierwszy Bombardier dla klienta z Korei

2017-12-20

Korean Air Lines podała, że w piątek, 22 grudnia odbierze pierwszy samolot odrzutowy serii C (C Series) kanadyjskiego Bombardiera, po miesiącach opóźnienia z powodu problemów z silnikami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nie tylko piloci Ryanaira mają prawo do związków zawodowych

2017-12-20

Po pilotach nadszedł czas na obsługę pokładową. W międzyczasie pierwsze spotkanie związkowców z Ryanairem tylko odsuwa groźbę strajku w czasie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Southwest - tania linia lotnicza, która nie naśladuje konkurentów

2017-12-01

Southwest to amerykańska tania linia lotnicza, której daleko do stereotypu niskokosztowego przewoźnika. Jej historia liczy już ponad 40 lat. Przez ten czas awansowała do grona największych linii lotniczych świata, jest wymieniana w gronie najbardziej przyjaznych klientom firm, a jej zarząd szczyci się utrzymaniem przez cały ten okres zyskowności.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Prace nad Lotniskiem Centralnym ruszą z nowym rokiem

2017-11-30

Od początku 2018 roku powinny rozpocząć się prace nad pierwszym etapem studium wykonalności Portu Solidarność, które jednocześnie umożliwią przygotowanie międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną portu - zakłada rząd.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Linie lotnicze i lotniska

 

Wild: Dzielnica rządowa w miejsce Okęcia [WYWIAD]

2017-11-30

Mikołaj Wild: Znamy harmonogram budowy wielkiego lotniska koło Grodziska Mazowieckiego - do marca 2018 r. ma być specustawa, która ułatwi wykup gruntów; pierwsza łopata wbita na budowie w 2021 r., pierwszy samolot w 2027 r.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl / Transport

 

Lotnisko Modlin prosi o pomoc

2017-11-30

Podwarszawski port może się rozwijać mimo budowy CPK. Inne lotniska regionalne zapowiadają inwestycje. 

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

PiS chce międzynarodowego konkursu na projekt centralnego lotniska

2017-11-30

Na początku 2018 r. powinny rozpocząć się przygotowania do międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego. Równocześnie zacznie się etap prac poświęconych studium wykonalności centralnego lotniska w Polsce.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Jednak nie Baranów? Pełnomocnik rządu podaje drugą, ewentualną lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego

2017-11-29

Druga, ewentualna lokalizacja dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) mogłaby być rozważona w rejonie Grójca, położonego pod Warszawą - poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Zaznaczył, że z perspektywy kolejowej trudno ją uznać za rzeczywistą alternatywę.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl / Transport

 

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

2017-11-29

- Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki - z takim przesłaniem wystąpił na Kongresie PIT prezes tej organizacji Paweł Niewiadomski. Chwilę później ogłosił, że taki gospodarz już jest.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Biura Podróży

 

Co dalej z Modlinem? Lotnisko przedstawia dwa scenariusze rozwoju

2017-11-29

Blisko 20 mln zł zysku albo 1,3 mln zł zysku - to różnica w wyniku finansowym lotniska Warszawa Modlin na koniec 2022 roku, w zależności od realizowanego scenariusza rozwoju portu. Zarząd lotniska przedstawił raport, w którym analizuje dwa warianty swojej przyszłości w najbliższych pięciu latach.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Maluch dla Toma Hanksa wylądował w USA

2017-11-28

Maluch dla Toma Hanksa, czyli specjalny egzemplarz Fiata 126p, jest już w Stanach Zjednoczonych. Do Los Angeles poleciał na pokładzie Dreamlinera Polskich Linii Lotniczych LOT.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

To już pewne. Lotnisko Fryderyka Chopina zostanie zamknięte. Znamy datę

2017-11-27

Mikołaj Wild potwierdził, że otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zamknięcie warszawskiego Lotniska Chopina dla ruchu cywilnego. Lotnisko zostanie zamknięte w 2027 roku.

 

Czytaj artykuł: metro warszawa

 

Ustawa o imprezach turystycznych czeka już tylko na podpis prezydenta

2017-11-27

Prawdopodobnie w poniedziałek ustawa o usługach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych trafi do Kancelarii Prezydenta. W piątek Sejm przegłosował ją z poprawkami Senatu.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Biura podróży

 

Ostrzeżenia dla samolotów po erupcji wulkanu na Bali

2017-11-26

Indonezyjskie władze wprowadziły ostrzeżenia dla ruchu lotniczego wokół wulkanu Agung na turystycznej wyspie Bali, który wyrzuca popiół na wysokość kilku tysięcy metrów. W niedzielę niektóre linie lotnicze odwołały loty na Bali i sąsiedni Lombok.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Linie lotnicze i lotniska

 

Prezes LOT-u na czele stowarzyszenia podniebnych przewoźników AIRE

2017-11-25

Prezes LOT-u Rafał Milczarski został szefem stowarzyszenia podniebnych przewoźników AIRE, które ma reprezentować interesy przedsiębiorstw z branży w Brukseli. Linie lotnicze domagaj się wielu zmian.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Linie lotnicze i lotniska

 

ULC: Ryanair Sun nie ma jeszcze certyfikatu

2017-11-25

Nowa czarterowa linia lotnicza, która ogłosiła właśnie, że szuka w Polsce załóg, jakie chce zatrudnić wiosną przyszłego roku, nie ma Certyfikatu Przewoźnika Lotniczego (AOC) - ogłosił Urząd Lotnictwa Cywilnego.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Linie lotnicze i lotniska

 

Sejm zajmie się CPK jeszcze w tym roku

2017-11-22

Ustawa o Porcie Solidarność kompiluje rozwiązania sprawdzone przy EURO 2012 i ...

 

Czytaj artykuł: Puls Biznesu pb.pl

 

Czas na tanie bilety: Sezon na tanie latanie

2017-11-22

Czas od listopada do końca marca to tradycyjnie lotniczy dołek na naszej półkuli. Dlatego w tym czasie pojawiają się wyjątkowe okazje kupienia tanich biletów lotniczych. 

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Dwa Boeingi 747 sprzedane na „chińskim allegro”

2017-11-22

Dwa Boeingi 747, należące do zbankrutowanego przewoźnika cargo, zostały sprzedane na ...

 

Czytaj artykuł: Puls Biznesu pb.pl

 

Polskie porządki lotnicze w Nairobi przynoszą zaskakująco szybkie efekty

2017-11-22

Pół roku po tym, jak Sebastian Mikosz, były prezes LOT, objął stanowisko szefa Kenya Airways, afrykańska linia wyszła ze strat z działalności operacyjnej, czyli z latania. 

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Dwaj Polacy powiedzieli na lotnisku, że mają w bagażu bombę. Później tłumaczyli, że to żart

2017-11-21

Dwaj mieszkańcy województwa pomorskiego podczas odprawy bagażowej na gdańskim lotnisku powiedzieli, że w ich bagażach jest bomba i granat. Po chwili funkcjonariuszom Straży Granicznej tłumaczyli, że... tylko żartowali.

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl / Wiadomości

 

Inwigilacja czy ochrona przed terroryzmem. Kto otrzyma dane o pasażerach

2017-11-21

Straż Graniczna będzie gromadziła wszelkie dane o klientach linii lotniczych. I udostępni je innym służbom, jeśli te będą podejrzewały, że ktoś może być terrorystą. To nowy projekt ustawy autorstwa MSWiA.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl / Prawo

 

Linie lotnicze najwięcej zarabiają na tych, którym się spieszy

2017-11-21

Kupujący bilety na ostatnią chwilę dają zarobić przewoźnikom. Najwięcej przepłacają prawnicy i konsultanci biznesowi. 

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

EasyJet korzysta z kłopotów rywali

2017-11-21

Kurs akcji taniego przewoźnika EasyJet wzrósł na otwarciu sesji w Londynie o 6,7 proc., najbardziej od czerwca 2016 r. Od początku roku papiery te zdrożały o 34 proc., a kapitalizacja spółki wynosi 7,1 mld USD. 

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Lotnisko Gdynia wygrało z Brukselą

2017-11-21

Trybunał Sprawiedliwości UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2015 roku, nakazującą zwrot pomocy publicznej dla portu w Gdyni-Kosakowie. Chodziło o 91,5 mln zł. Na rozwój portu przeznaczono wówczas dalsze 200 mln zł. 

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Najdłuższy na świecie statek powietrzny zniszczony

2017-11-19

Sterowiec Airlander 10 zerwał się z masztu cumowniczego i po ...

 

Czytaj artykuł: Puls Biznesu pb.pl

 

Ryanair chce przenieść loty z lotniska w Modlinie na Okęcie. LOT znowu zagrożony. "Firma już robi analizy"

2017-11-08

Ryanair ogłosił we wtorek, że jeśli lotnisko Modlin nie będzie mogło się rozwijać, to przeniesie niektóre loty na Okęcie. - Ryanair nie garnął się tam, ale musi reagować na kolejne sygnały, że jego rozwój będzie zagrożony - mówi nasz rozmówca.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.pl

 

Ryanair wpadł w turbulencje: Setki odwołanych lotów, piloci odchodzą do konkurencji

2017-09-20

Setki odwołanych lotów, tysiące wściekłych pasażerów. Irlandzki Ryanair ma kłopoty, które tłumaczy przejściowym brakiem pilotów. Najwyraźniej stał się ofiarą własnego sukcesu. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl / Transport

 

Wiemy, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Właśnie wybrano lokalizację

2017-09-18

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl / Wiadomości

 

Ochroniarze z EL Prat mają rację

2017-08-31

Pracownikom kontroli bezpieczeństwa na lotnisku El Prat w Barcelonie będącym w sporze z pracodawcą, firmą Eulen, należy się dodatek 200 euro miesięcznie, pracodawca musi też zwiększyć zatrudnienie - ogłosił przedstawiciel rządu w postępowaniu arbitrażowym.


Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Skok rezerwacji na majówkę

2017-04-12

Liczba rezerwacji w biurach podróży podskoczyła w porównaniu z ubiegłym rokiem niemal dwukrotnie. Najpopularniejszym kierunkiem w tym roku są greckie wyspy.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Wizz Air wchodzi do Frankfurtu, Transavia wychodzi z Monachium

2017-02-14

Węgierska tania linia Wizz Air ogłosiła o uruchomieniu lotów z Frankfurtu, a francusko-holenderska Transavia wycofa się z Monachium.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Radom ma podbić świat topiąc po drodze Modlin

2015-01-15

W najbliższą środę Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ma podpisać list intencyjny z władzami Radomia w sprawie przejęcia przez PPL portu w Sadkowie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rekordowy rok dla Heathrow i Gatwick

2015-01-13

Dwa największe lotniska Wielkiej Brytanii w 2014 roku obsłużyły rekordowo dużą ilość pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Ekonomia rp.pl

 

To nie żart. Zamiast lotniska - ekomiasto przyszłości

2013-11-02

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny chce zdobyć pieniądze z UE na budowę pokazowego miasteczka przyszłości. W Niedźwiadzie, gdzie klika lat temu miało powstać lotnisko.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.biz

 

Lotnicze prognozy a rzeczywistość: Ruch pasażerski rośnie zbyt wolno

2013-08-12

Żeby zrealizować założenia, ruch na lotniskach w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy czy Zielonej Górze musiałby wzrosnąć o minimum 100 proc.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Akademia

 

B787: nowe baterie przed końcem maja

2013-05-23

Boeing wykonał już w 90 proc,. wymianę systemów baterii w B787, a zakończy ją do końca przyszłego tygodnia - ogłosił na konferencji dla inwestorów w Waszyngtonie szef pionu samolotów cywilnych Ray Conner.

 

Czytaj więcej: ekonomia24, rp.pl

 

Lotnisko w Gdyni nie na Euro 2012

2012-02-11

Sztandarowa gdyńska inwestycja nie będzie gotowa na Euro 2012. Choć mistrzostwa były jednym z argumentów za budową lotniska w Kosakowie, pasażerowie mogliby być tam obsługiwani tylko w tymczasowych budynkach.

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl Trójmiasto

 

Nowi prezesi w ogniu żądań

0000-00-00

W państwowych spółkach trwa wymiana zarządów. Nowe władze w pierwszej kolejności będą musiały zmierzyć się z żądaniami związków zawodowych.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Czy nowy prezes Marcin Celejewski podźwignie z kolan PKP Intercity?

0000-00-00

Nowy prezes PKP Intercity Marcin Celejewski zanim trafił do Intercity, stworzył strategię dla Qatar Airways. Czy da radę podźwignąć z kolan sztandarowego przewoźnika PKP? Będzie mu trudniej niż na Bliskim Wschodzie.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Transport

 

Niespodzianka od LOT-u. Dreamliner za 399 złotych

0000-00-00

W związku z odebraniem pierwszego Boeinga 787 Dreamliner, Polskie Linie Lotnicze przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl

 

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.pl
Home | O nas | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony