INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Czy rozbudowa lotniska w Radomiu jest właściwym rozwiązaniem problemów infrastrukturalnych w aglomeracji warszawskiej?

Tak, jestem przekonany, że to dobry pomysł

Trudno powiedzieć, czas pokaże

Mam poważne wątpliwości, zabrakło głębszych analiz i konsultacji z przewoźnikami

Nie, to fatalny pomysł z punktu widzenia przewoźników i pasażerów

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Przegląd prasy


Ryanair wygrał 12-letni bój

2018-10-18
 
   

Zamiar prowadzenia biznesu wystarcza, by odliczyć VAT od kosztów inwestycji — orzekł unijny trybunał. Wyrok ma znaczenie także dla Polski.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 


Ryanair nie chce w Polsce pracowników na etacie

2018-10-18

Ryanair będzie realizować swoje plany przenoszenia polskich pracowników na umowy o samozatrudnieniu - powiedział agencji Reutera szef marketingu tego przewoźnika Kenny Jacobs.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Strajk w Locie, samoloty latają zgodnie z planem

2018-10-18

O 5 rano zaczął się protest związkowców LOT-u. O tej porze w budynku siedziby spółki przy ul. Komitetu Obrony Robotników w Warszawie pojawiła się pikieta licząca – według informacji przewoźnika - około 60 osób.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W czwartek strajk w LOT. Będzie trwał tak długo, aż represje zostaną usunięte

2018-10-17

W czwartek 18 października o 5 rano w siedzibie PLL LOT rozpoczęła się ogólnozakładowa akcja strajkowa. Ma potrwać "tak długo, aż wszelkie represje wobec związkowców i pracowników zostaną usunięte". Przewoźnik przekonuje, że strajk będzie nielegalny.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Latamy od 97 lat

2018-10-17

Pierwszą linią lotniczą w Polsce było Aero. Powstała 10 maja 1921 roku. Kolejnymi, które pojawiły się na polskim rynku były Franco-Roumaine, Aerolloyd i Aerolot, który ostatecznie przekształcił się w Polskie Linie Lotnicze LOT.

 

Czytaj więcje: rp.pl

 

Polskie linie Lotnicze LOT. Mija 90 lat

2018-10-17

Polskie Linie Lotnicze LOT są 7. najstarszą linią lotniczą w Europie. Powstały 29 grudnia 1928 r. Kod Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) otrzymały w styczniu 1929 r.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Najważniejsze lotniska regionalne

2018-10-17

Najstarszym polskim lotniskiem regionalnym jest od 108 lat Gdańsk. O 3 lata młodszy jest poznański port Ławica, który nadal istnieje w tym samym miejscu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Obcy na polskim niebie

2018-10-17

Pierwszą zagraniczną linią lotniczą, która uruchomiła loty do Polski i nadal je oferuje był Air France. Drugą w kolejności British Airways, trzecią holenderskie KLM.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Żwirko i Wigura. Najsłynniejsi polscy lotnicy

2018-10-17

Zawsze się mówi o nich razem. Nawet jedna z najpiękniejszych warszawskich alei, prowadząca do stołecznego lotniska, nosi ich dwa nazwiska.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Sebastian Mikosz: Kenya Airways przypomina LOT sprzed kilku lat

2018-10-17

Sebastian Mikosz, obecnie szef Kenya Airways, a w niedalekiej przeszłości dwukrotnie prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, zgadza się, że kierowana przez niego linia przypomina LOT sprzed kilku lat. - Stwierdzam naprawdę szokująco dużo podobieństw. Czasami wręcz nie wierzę, że widzę sytuację, która wygląda identycznie jak ta, którą przeżywałem kilka lat temu - mówi w wywiadzie dla Business Insidera.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Zarzuty dla szefa Korean Air

2018-10-16

Prokuratura w Seulu oskarżyła przewodniczącego rady dyrektorów Korean Air o sprzeniewierzenie i nadużycie zaufania, zwiększając problemy największego przewoźnika w Korei.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Marek Suski chwali lotnisko w Radomiu. Boki zrywać

2018-10-16

Boki można zrywać, gdy taki fachowiec jak poseł Marek Suski z PiS reklamuje nowe lotnisko w Radomiu. Ze starego nie było komu latać, ale powstała makieta z terminalami dla 10 mln pasażerów rocznie i poseł Suski przestawia na niej samoloty. Wypisz wymaluj bohater filmu Stanisława Barei "Poszukiwany poszukiwana", z zawodu dyrektor, który mówił: "A jezioro damy tutaj".

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Jak pracują kontrolerzy ruchu lotniczego i ile zarabiają? Byliśmy w wieży kontroli lotów

2018-10-16

"Nasza praca to 95 proc. nudy i 5 proc. paniki. Ale na te 5 proc. jesteśmy bardzo dobrze przygotowani" – powiedział mi niedawno jeden z kontrolerów ruchu lotniczego. W Polsce pracuje ich ponad 570. 20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Z tej okazji odwiedziłem siedzibę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przy ul. Wieżowej w Warszawie.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Miliard na lotnisko w Radomiu…bo bliżej Afryki

2018-10-16

Na tydzień przed wyborami samorządowymi rząd PiS funduje kosztowny prezent inwestycyjny dla Radomia. Bo chce „odbić” rządy w mieście z rąk prezydenta z PO.


Czytaj więcej: newsweek.pl

 

Setki milionów złotych na reanimację portu w Radomiu. To położy dwa inne lotniska

2018-10-15

Jeżeli doszłoby do tego, że tanie linie będą latać z Radomia, to oznaczałoby to na pewno rozwój miejsc pracy w hotelach. Z drugiej strony, ta inwestycja może położyć dwa kolejne lotniska - mówi dla next.gazeta.pl Grzegorz Brychczyński, niezależny ekspert lotniczy.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Zarząd LOT-u apeluje, tłumaczy i ostrzega

2018-10-15

Na mocy decyzji podjętej przez Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy w najbliższy czwartek, 18 października, ma zacząć się strajk.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair zadziera z organizacją pilotów

2018-10-15

Europejski związek pilotów European Cockpit Association (ECA) uznał decyzję Ryanaira o zamknięciu zimą dwóch baz i zmniejszeniu mocy przewozowych za wypowiedzenie wojny i wezwał linię do wycofania się z tego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT wezwał związki do zaniechania strajku.

2018-10-15

PLL LOT twierdzi, że strajk związkowców byłby nielegalny i nie może się odbyć. Przewoźnik wezwał Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Latającego oraz Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych do zaprzestania nawoływania pracowników do strajku. Skierował do Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego pismo, w którym podkreśla, że nie istnieje żadna podstawa prawna umożliwiająca legalne przeprowadzenie strajku bez wcześniejszego przeprowadzenia referendum.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Przybywa skrzydeł w barwach LOT

2018-10-14

Polskie Linie Lotnicze LOT rozbudowują flotę. W przyszłym roku maszyn w barwach przewoźnika będzie już trzykrotnie więcej niż w 2015 r. Dla pasażerów oznacza to więcej bezpośrednich połączeń z największymi miastami w Europie i na świecie.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Włoska kolej zainteresowana Alitalią

2018-10-14

Kierownictwo włoskiej kolei Ferrovie dello Stato wyraziło niezobowiązujące zainteresowanie Alitalią, a wicepremier Luigi Di Maio stwierdził, że skarb państwa mógłby zachować 15 procent udziałów w tym przewoźniku.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Radom podpisał umowę sprzedaży lotniska PPL. Morawiecki: To wielka szansa

2018-10-14

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało w sobotę umowę z władzami Radomia, na mocy której obejmie ono zarządzanie nad lotniskiem w tym mieście. Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „Radom stoi przed wielką szansą”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Marek Suski o plusach lotniska w Radomiu. Komentarze: i o te 100 km masz mniej na Chalkidiki

2018-10-13

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" wykupiło lotnisko w Radomiu. Marek Suski jest przekonany, że to dobra inwestycja. Dlaczego? Tłumaczenie zaskakuje: Polacy zwykle latają na południe, a Radom jest na południe od Warszawy.

 

Czytaj więcej: gazet.pl

 

Będzie strajk w PLL LOT. Nie ma podstaw legalności. To akcja polityczna

2018-10-12

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podjął w piątek decyzję o rozpoczęciu strajku 18 października od godz. 5.00 - poinformowała w piątek PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik. Jak powiedział PAP rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki, strajk "nie ma podstaw legalności".

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Związkowcy LOT-u zapowiadają strajk. Rzecznik linii: to akcja polityczna

2018-10-12

Strajk pracowników PLL LOT S.A. zapowiedziano na czwartek, 18 października 2018 roku. Powodem ma być bezprawne zwolnienie z pracy Moniki Żelazik i "pozorność działań w kwestii rozwiązania sporu zbiorowego". Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT, powiedział, że strajk "nie ma podstaw legalności".


Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Skandal w rosyjskim koncernie lotniczym

2018-10-11

Były rządowy ochroniarz, który został wiceprezesem największego koncernu lotniczego Rosji, jest podejrzany o wielomilionowe przekręty.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

PGL ma być w pierwszej piątce największych linii w Europie

2018-10-11

Spółki wydzielone kiedyś z LOT-u razem z nim utworzyły Polską Grupę Lotniczą. Wkrótce mają wejść do grona największych linii w Europie.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Singapur - Nowy Jork. Startuje najdłuższy rejs świata

2018-10-11

Na 11 października o 17.35 czasu warszawskiego zaplanowano start z singapurskiego lotniska Changi rejsu SQ22 Singapore Airlines.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kosztowny wypadek Yakutia Air

2018-10-11

Zjazd z pasa startowego na lotnisku w Jakucku kosztował rosyjskie linie Yakutia Air utratę jednego z pięciu Suchojów SS 100-95. 

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnisko w Stambule jednak opóźnione

2018-10-11

Na 29 października, czyli w dzień narodowego święta Turcji, planowane było otwarcie nowego portu lotniczego w Stambule. Okazuje się jednak, że skończy się jedynie na przecięciu wstęgi — informuje DHMI, turecki odpowiednik naszych Portów Lotniczych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing wraca w dostawach do formy

2018-10-11

Amerykański koncern dostarczył we wrześniu 61 samolotów B737, więcej niż w sierpniu, co może wskazywać, że skończyły się problemy u kooperantów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Im później decyzja o Alitalii, tym gorzej dla niej

2018-10-11

Odroczenie o pół roku przez włoski rząd decyzji o losie Alitalii pogorszy jedynie sytuację tego przewoźnika — stwierdził jedne z 3 zarządców komisarycznych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Stało się. Wystartował podniebny hegemon. Polska Grupa Lotnicza już oficjalnie

2018-10-10

Polska Grupa Lotnicza oficjalnie zainaugurowała swoją działalność. W jej skład weszły spółki Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services oraz LS Technics.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Wizz Air idzie śladami Ryanaira: trzeba będzie płacić więcej za bagaż

2018-10-10

Tak, jak to zrobił wcześniej Ryanair, Wizz Air poinformował, że większy bagaż podręczny będzie można wnieść na pokład tylko, gdy wykupi się usługę priority. Dotąd bagaż podręczny był bezpłatny.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Cztery spółki lotnicze w Polskiej Grupie Lotniczej

2018-10-10

Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics, wszystkie należące do Skarbu Państwa – zostały 10 października włączone do Polskiej Grupy Lotniczej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Tani Norwegian lepszy od British Airways

2018-10-10

Norwegian odebrał British Airways prymat wśród linii spoza Stanów w przewozach z i do Nowego Jorku.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Związki w Air France chcą wyjaśnień o podwyżce

2018-10-10

Komisja koordynacyjna związków zawodowych w Air France zwróciła się do dyrekcji o wyjaśnienie zamiarów po złożeniu przez nią oferty podwyżki płac o 4 proc. w 2018 i 2019 r., przyjętej już przez związek pilotów SPAF.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Najdłuższa trasa lotnicza świata powraca. 19 godzin non-stop w samolocie z Singapuru do Nowego Jorku

2018-10-09

Najdłuższa trasa lotnicza świata wraca. Od 11 października znów można latać z Singapuru do Nowego Jorku - tylko 19 godzin w samolocie.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

DHL fortyfikuje się na lotniskach

2018-10-09

Kurier z grupy Deutsche Post uruchamia nowy terminal w Gdańsku. To część ofensywy inwestycyjnej na polskim rynku.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Kupno superjumbo przez Emirates zagrożone

2018-10-09

Negocjacje Airbusa z linia Emirates dotyczące ostatniego zamówienia samolotów A380 znalazły się w impasie z powodu trudnych rozmów o silnikach do nich - podała agencja Bloomberga, a za nią Reuter.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Francuz za Niemca za sterami Airbusa

2018-10-09

Grupa Airbusa podała o mianowaniu Guillaume Faury na stanowisko prezesa kończąc okres niepewności w sprawie sukcesji po Tomie Endersie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwsza ofiara Ryanair Sun. Small Planet ostro tnie koszty

2018-10-09

Small Planet Airlines, należące do litewskiej grupy lotniczej Small Planet Group, musi przejść jak najszybszą restrukturyzację - poinformował przewoźnik w komunikacie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Bilety lotnicze będą drożeć

2018-10-09

Wciąż jeszcze można znaleźć atrakcyjne oferty przelotów, choć trzeba uważać na pułapki. Do najtańszych biletów zwykle trzeba dopłacić, i to niemało.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Senat USA: Nie wolno wyrzucać ludzi z samolotów

2018-10-08

Amerykański Senat przyjął ustawę, która między innymi nakazuje Federalnemu Urzędowi do spraw Lotnictwa, określenie minimalnej wielkości foteli w samolotach i odległości między nimi.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jak przygotować się do podróży samolotem? Radzą szefowie linii lotniczych

2018-10-07

Lot samolotem może być ekscytującym początkiem wakacyjnej wyprawy albo ważnej podróży służbowej. Może też być źródłem stresu i problemów. Jak ich uniknąć? Kluczem jest właściwe przygotowanie. Duże doświadczenie w tej kwestii mają szefowie linii lotniczych, którzy dużo czasu spędzają w podróży.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Alitalia nie ma pieniędzy na zwrot pożyczki

2018-10-07

Rząd Włoch pracuje nad przesunięciem do 15 grudnia terminu spłaty przez Alitalię 900 mln euro pożyczki na jej przetrwanie, a jednocześnie szuka chętnego do jej kupna.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Będzie mniej lotów z Dubaju

2018-10-07

Dubajskie lotnisko zamierza przeprowadzić remont jednego z pasów, a to oznacza ograniczenie operacji o 43 procent.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

AeroMobil. Latający samochód czy jeżdżący samolot?

2018-10-07

Latający samochód, a może jeżdżący samolot? Twórcy AeroMobilu przekonują, że nie o grę słów chodzi. Ich pojazd ma być w pełni funkcjonalnym dwumiejscowym samochodem, zdolnym wzbić się w powietrze. Dlatego zaprojektowano go w taki sposób, by - oczywiście po złożeniu skrzydeł - mógł zmieścić się na standardowym miejscu parkingowym. Wnętrze to rozwiązania znane zarówno ze świata motoryzacji, jak i lotnictwa. Przykład? Kierownica, która równocześnie jest w pełni funkcjonalnym wolantem.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Niemcy obiecują walczyć z chaosem na lotniskach

2018-10-06

W Niemczech ma się pojawić więcej samolotów. Linie przygotują załogi i samoloty, dzięki którym będzie można utrzymać ruch w razie awarii jakiejś maszyny, a kontrola ruchu lotniczego zostanie dofinansowana i wzmocniona kadrowo.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing 747 ma już 50 lat. Co zostało z rewolucyjnego ducha i splendoru dawnej Queen of the Skies?

2018-10-06

Boeing 747 po raz pierwszy pokazał się światu 30 września 1968 roku, opuszczając hangar zbudowanej specjalnie dla niego fabryki w Everett, na zachodzie USA. Na pierwszy lot trzeba było poczekać do 9 lutego 1969 roku. Niespełna rok później, w barwach legendarnej już linii Pan Am, Jumbo Jet, nazywany też Queen of the Skies (królową przestworzy) rozpoczął swoją służbę w liniach lotniczych.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Ryanair zmienia politykę sprzedaży biletów. KE ma wątpliwości, czy jest zgodna z prawem

2018-10-05

Ryanair zmienił politykę sprzedaży biletów, przez co pasażerowie będą musieli dochodzić swoich praw przed sądami nie w Belgii, a w Irlandii - poinformowały w piątek belgijskie media. Komisja Europejska wyraziła wątpliwości co do nowych regulacji.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Syndyk sprzeda PPL Port Lotniczy Radom w przyszłym tygodniu

2018-10-05

- Nie ma żadnego zażalenia i prawdopodobnie, jeżeli się nic nie wydarzy, 11 października zostanie zawarta umowa między syndykiem i PPL - informuje Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.

 

Czytaj więcej: radom.wyborcza.pl

 

Strajki uderzyły w Ryanaira, ale firma wciąż rośnie. Ponad 13 mln pasażerów we wrześniu

2018-10-04

We wrześniu 2018 roku Ryanair mógł się cieszyć z dalszego wzrostu liczby pasażerów. Widać jednak coraz wyraźniej skutki strajków.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Small Planet Airlines wpadły w turbulencje

2018-10-04

Największa w 2017 r. linia czarterowa od przyszłego tygodnia zostanie z dwoma samolotami. W przyszłym roku zapowiada zaciskanie pasa.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

TUI i Rainbow oddały klientom 2 mln zł

2018-10-04

Kilkanaście tysięcy osób, które kupiły wakacje z gwarancją najniższej ceny, skorzystało na wojnie cenowej.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Zdewastowane toalety i kolejki na lotnisku w Pyrzowicach. "Co miesiąc wymieniamy kilkadziesiąt sedesów"

2018-10-03

Pasażerowie narzekają na brudne toalety i niekończące się kolejki do stanowisk kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Pyrzowicach. Przedstawiciele portu lotniczego też narzekają - czasem muszą wymienić nawet kilkadziesiąt sedesów w miesiącu.

 

Czytaj więcej: katowice.wyborcza.pl

 

Tańcząca Theresa May wykorzystana w reklamie Ryanaira

2018-10-03

Nie jest tajemnicą, że firma Ryanair i jej prezes Michael O`Leary nie są fanami brexitu. Ale to nie powstrzymało irlandzkiej linii lotniczej od wykorzystania postaci Theresy May do próby zwiększenia sprzedaży biletów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

A321LRneo z certyfikatami żeglowności

2018-10-03

Airbus poinformował, że urzędy lotnictwa, europejski EASA i amerykański FAA homologowały jego najnowszy samolot dalekiego zasięgu A321LRneo w dniu, gdy premierowy klient na ten samolot Primera Air ogłosił bankructwo.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowa linia lotnicza w Polsce. Na razie uruchomi jedno połączenie

2018-10-03

Austriacka linia lotnicza Laudamotion wchodzi do Polski. Założony przez byłego kierowcę Formuły 1 Nikiego Laudę przewoźnik uruchomi połączenie z Krakowa do Wiednia. Pierwszy lot planowany jest na 28 października - informuje tvn24bis.pl.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Właściciel tanich linii lotniczych pozwał Netflixa

2018-10-02

To nie będzie łatwy i oczywisty spór sądowy. EasyGroup, spółka stojąca za znanym Polakom tanim przewoźnikiem lotniczym EasyJet, pozwała firmę Netflix — poinformowała CNBC.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Lądowiska na samorządową nutę. Oto nowe, przedwyborcze pomysły włodarzy

2018-10-02

Przed wyborami samorządowymi ożyły pomysły na lotniska w regionach . Port lotniczy znów chcą mieć Kielce. W pasy startowe inwestują Białystok i Krosno.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Chopin, Modlin, Radom, CPK. Wiceprezes Modlina: któreś z tych lotnisk trzeba będzie zamknąć

2018-10-02

Wiceprezes lotniska w Modlinie nie widzi możliwości utrzymywania aż czterech portów lotniczych w okolicach Warszawy. Według Marcina Daniła, planowana rozbudowa lotniska w Radomiu nie ma sensu i jest ona pomysłem politycznym.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Prezes Ubera: Za dwa lata auta będą latać

2018-10-01

Polski rynek bezzałogowców wyceniany jest już nawet na ponad ćwierć miliarda złotych. To wciąż jeszcze mikrosektor, ale jego wartość szybko rośnie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair ostro tnie siatkę połączeń

2018-10-01

Tegoroczny zysk Ryanaira ma być mniejszy o od 150 do 250 mln euro i wyniesie 1,1- 1,2 mld euro. Jako powody linia podaje strajki, mniejsze ceny biletów i spadający popyt na przeloty spowodowany obawą pasażerów o zakłócenia w podróży.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wild: Centralny Port Komunikacyjny to projekt, który swoim zasięgiem obejmie cały kraj

2018-09-28

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to projekt, który swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, ponieważ przebudujemy sieć kolejową na terenie całej Polski - powiedział w piątek w Łodzi pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Wygasła umowa kupna boeingów przez Malaysia Airlines

2018-09-27

Malaysia Airlines (MAS) podała o wygaśnięciu ważności listu intencyjnego o zakupie 8 samolotów B787 Dreamliner i o podjęciu rozmów z producentami o przyszłości swej floty dużych maszyn.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair musi stosować krajowe umowy o pracę

2018-09-27

Komisja Europejska poleciła Ryanairowi przestrzegać unijnych przepisów przy zawieraniu z pracownikami umów o pracę kraju ich zamieszkania, a nie jak w Irlandii, gdzie ma zarejestrowane samoloty.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Spór o wieżę kontroli w Modlinie zażegnany

2018-09-27

Lotnisko porozumiało się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, która w grudniu postawi mobilny obiekt dla kontrolerów , a potem wyłoży pieniądze na docelową wieżę.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Ryanair szykuje zmiany. Załogi w Polsce mają przejść na samozatrudnienie zamiast etatów

2018-09-27

Szykują się poważne zmiany dla pracowników Ryanaira w Polsce; od 1 stycznia 2019 r. polskie załogi mają przejść na samozatrudnienie i podpisać umowy B2B ze spółką Warsaw Aviation - poinformował portal "Rynek Lotniczy". Tym samym będzie ich obowiązywać polskie prawo, a nie przepisy obowiązujące w Irlandii.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Embraer-Boeing czyli czeski film: nikt nic nie wie

2018-09-26

Embraer poinformował brazylijską komisję nadzoru giełdowego, że nie jest w stanie podać terminu zawarcia umowy sprzedaży Boeingowi swego działu samolotów cywilnych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Albania ma narodową linię lotniczą

2018-09-26

Air Albania, pierwsza narodowa linia lotnicza Albanii, rozpoczęła działalność w połowie września. Przewoźnik powstał jako spółka joint venture z Turkish Airlines.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Protest nie uziemi samolotów LOT-u

2018-09-26

Sąd okręgowy ponownie zakazał strajku w spółce do czasu zbadania jego legalności. Związkowcy zamierzają odwołać się od rozstrzygnięcia.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Zmiany w zimowym rozkładzie Ryanair

2018-09-26

Już niedługo linia lotnicza Ryanair wprowadzi zimowy rozkład lotów, który będzie obowiązywał mniej więcej od końca października do początku kwietnia. Część połączeń zostanie zawieszona, ale pojawią się także nowe kierunki. Jakie zmiany czekają na pasażerów?

 

Czytaj więcej: onet.pl

 

Czy LOT stać na spełnienie żądań związków zawodowych?

2018-09-25

Co najmniej 108 mln zł rocznie - według PLL LOT takie byłyby dodatkowe koszty spełnienia ostatnich żądań związków zawodowych. Czy Polskie Linie Lotnicze stać na to, by je ponieść?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Strajku w LOT nie będzie? Sąd stwierdził: byłby nielegalny

2018-09-25

We wtorek o godzinie 17.00 związki zawodowe w Polskich Liniach Lotniczych LOT miały zadecydować o tym, czy w najbliższych dniach zorganizują strajk. Ich decyzja jednak może nie mieć znaczenia, ze względu na decyzję, jaką podjął właśnie sąd.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W piątek kolejny strajk w liniach Ryanair. Odwołane również loty z Polski

2018-09-25

Ryanair poinformował o anulowaniu 190 z 2400 jego lotów zaplanowanych na najbliższy piątek. Powodem są strajki personelu pokładowego w sześciu krajach.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

We wrześniu strajku w LOT raczej nie będzie

2018-09-24

Bez porozumienia zakończyły się rozmowy przedstawicieli zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT i działających w tej firmie związków zawodowych. Związkowcy nie zdecydowali się jednak na podjęcie protestu, który zapowiadali na wrzesień.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lot AMS wyda 100 mln zł w Rzeszowie

2018-09-24

Polska Grupa Lotnicza, którą tworzą państwowe spółki, buduje centrum serwisowe dla największych samolotów.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Airbus A350 w Polskiej Grupie Lotniczej? Prezes LOT: w biznesie nie może być uprzedzeń

2018-09-24

- Jestem zwolennikiem konkurencji i uważam, że w biznesie nie może być uprzedzeń. Zamierzamy dać naprawdę równe szanse obu grupom producentów - powiedział Rafał Milczarski, prezes PLL LOT i Polskiej Grupy Lotniczej, o poszukiwaniach samolotu dalekiego zasięgu dla funduszu leasingowego w ramach PGL. Dodał, że zarówno Boeing jak i Airbus stworzyły wokół siebie potężne grupy, oferujące samoloty od tych najmniejszych na trasy regionalne po transkontynentalne odrzutowce.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Emirates i Etihad - wyboista droga do fuzji dekady

2018-09-24

Połączenie dubajskich linii lotniczych Emirates i narodowego przewoźnika ZEA, Etihad, ma szansę okazać się lotniczym przejęciem dekady.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Czy będzie strajk w PLL LOT? Decyzja ma zapaść po poniedziałkowym spotkaniu

2018-09-24

Miesiąc temu związki zawodowe zapowiedziały, że we wrześniu dojdzie do strajku w PLL LOT. Ich przedstawiciele nie podali jednak konkretnej daty, twierdząc, że poinformują o proteście na 5 dni przed planowaną akcją protestacyjną.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Aerofłot ratuje Suchoja. Nikt inny nie chce jego SSJ 100

2018-09-23

To miał być największy sukces rosyjskich budowniczych samolotów. Ale linie lotnicze, poza Aerofłotem, nie chcą Suchoja - SSJ 100 - pisze „Aviationweek”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Modlin walczy o przyszłość

2018-09-22

Zarząd lotniska w Modlinie chce wziąć 40 milionów złotych kredytu na inwestycje, które podwoją liczbę pasażerów i przyciągną nowe linie. Rada nadzorcza nie podjęła jednak w piątek decyzji w sprawie przyszłości portu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

10 pytań o samoloty Bombardier Q400 we flocie PLL LOT. Czy latanie nimi jest bezpieczne?

2018-09-22

Polskie Linie Lotnicze LOT dysponują 12 samolotami Bombardier Q400. To obok Embraerów E170, najmniejsze samoloty w barwach PLL LOT, obsługujące rozkładowe połączenia krajowe i europejskie.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Co robić, gdy linie lotnicze strajkują? W tym roku padł jeden z najgorszych wyników w historii

2018-09-20

Twój lot został odwołany z powodu strajku? To nie rzadkość. Ostatnio coraz mniej mamy pewności, że lot w ogóle dojdzie do skutku. Ale za te odwołane przysługuje ci zwrot pieniędzy za bilet, a może nawet odszkodowanie.

 

Czytaj więcej: wyborcza.biz

 

Władze Modlina uratują lotnisko na kredyt

2018-09-20

Rząd niby nie chce zamykać podwarszawskiego lotniska, ale nie zgadza się na jego rozbudowę. Jego władze od jutra zaczynają wdrażać plan obejścia tego weta.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Zarząd Ryanaira się wybronił. Nie będzie zmian we władzach

2018-09-20

Akcjonariusze Ryanaira, największej niskokosztowej linii lotniczej w Europie nie zdecydowali się na zmiany we władzach przewoźnika.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Poważne problemy niemieckiej linii lotniczej. Klienci Small Planet żądają milionów euro odszkodowań

2018-09-19

Small Planet Airlines Gmbh, niemiecki oddział litewskiej linii lotniczej, złożył wniosek o ogłoszenie niewypłacalności. Działalność polskiej filii, według centrali spółki, nie jest zagrożona.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Minister sprawdza Lotnisko Chopina

2018-09-19

Pytania kontrolerów wskazują, że resort ma zarządcy stołecznego portu sporo do zarzucenia, zwłaszcza w inwestycjach. Prezes PPL jest jednak spokojny.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

W 24 minuty do Lublina! Sprawdzamy, po co LOT-owi nowe połączenie krajowe

2018-09-19

24 minuty lotu, 159 kilometrów do pokonania przez samolot między Lotniskiem Chopina w Warszawie i Portem Lotniczym Lublin w Świdniku, 78 miejsc na pokładzie, 199 zł za bilet w obie strony. Z tych liczb wynika coś więcej niż tylko nowe połączenie krajowe LOT-u. Sprawdziliśmy i wyjaśniamy.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Southern Airlines chcą podwoić flotę

2018-09-18

Chińska linia lotnicza Southern Airlines zamierza zwiększyć do 2035 roku ponad dwukrotnie flotę, do 2 tysięcy samolotów i bada sposoby współpracy z tanimi liniami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wizz Air szykuje zmiany w polskiej siatce połączeń

2018-09-18

Wizz Air ogłosił zmiany w siatce połączeń z polskich lotnisk i reorganizację baz w naszym kraju od przyszłego roku. Węgierska tania linia lotnicza ujednolici i unowocześni flotę samolotów latających z Warszawy, przeniesie jedną maszynę do Gdańska.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Ryanair przenosi się do Polski

2018-09-17

Przewoźnik chce realizować rozkładowe rejsy w ramach czarterowej spółki. W 2019 r. chce mieć ponad 20 samolotów.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Jest zgoda na PPL w Radomiu

2018-09-17

Sąd gospodarczy zatwierdził upadłość Sadkowa, wskazując zarządcę Lotniska Chopina jako nabywcę.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

CPK: Globalny port przesiadkowy LOT-u

2018-09-17

Lotnisko Chopina jest źle zaprojektowane i już za małe. Centralny Port Komunikacyjny to nasz cel i azymut, a jednocześnie narzędzie do dalszego rozwoju i budowy globalnej siatki połączeń - mówił w czasie kongresu Impact Mobility Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Rewolucja w lataniu? CEO Ryanaira: cena pokona obawy pasażerów przed samolotami bez pilotów

2018-09-17

Rewolucja w lataniu będzie zmierzać w kierunku samolotów tylko z jednym pilotem w kokpicie. Ta technologia już jest - mówi Michael O`Leary, CEO Ryanair, w rozmowie z Business Insider Polska. Dodaje, że kolejnym krokiem będą autonomiczne statki powietrzne.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Eric Schulz nie spisał się jako handlowiec w Airbusie

2018-09-16

Airbus mianował drugiego od listopada dyrektora handlowego. bo Eric Schulz nagle zrezygnował w 9 miesięcy po przyjściu z Rolls-Royce.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ameryce grozi brak pilotów

2018-09-16

Linie lotnicze, urzędy centralne i placówki akademickie muszą podjąć współpracę w rozwiązaniu grożącego w najbliższych latach niedoboru pilotów cywilnych i wojskowych oraz innych pracowników lotnictwa — stwierdzono w Waszyngtonie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Samolotem prosto na drugi koniec świata czy z przesiadką? Jak będziemy latać w niedalekiej przyszłości

2018-09-16

Jak będzie wyglądać latanie w przyszłości? Czy nadal będą potrzebne lotniska pełniące funkcję hubów, w których pasażerowie będą się przesiadać do większych samolotów na dalekich trasach? A może coraz bardziej nowoczesne i ekonomiczne mniejsze samoloty będą latać bezpośrednio niemal na drugi koniec świata? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukano podczas tegorocznego Kongresu Rynku Lotniczego w Warszawie.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Najpopularniejsze lotnicze trasy świata. Europa i USA już nie są liderami

2018-09-15

Londyn, Paryż i Nowy Jork zostały zdetronizowane. Kiedyś to między tymi metropoliami przemieszczała się największa liczba pasażerów linii lotniczych. Dzisiaj dominują Azja i Pacyfik.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Dreamliner poleci na biopaliwach

2018-09-14

Swój rejs z San Francisco do Zurichu amerykańska linia United wykona 14 września Dreamlinerem B787 napędzanym paliwem, w którego składzie jest 30 proc. biopaliwa wyprodukowanego z ziarna oleistego - gorczycy, która jest sadzona na polach w ramach płodozmianu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ma wybudować najważniejszą inwestycję rządu PiS. Kim jest Jacek Bartosiak, świeżo mianowany szef Centralnego Portu Komunikacyjnego?

2018-09-13

Jacek Bartosiak jest nazywany wybitnym intelektualistą i wizjonerem, jednak doświadczenia menedżerskiego, niezbędnego do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie ma. Wielu ekspertów wątpi, że CPK w ogóle powstanie.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Alternatywą dla CPK byłoby burzenie osiedli na południu Warszawy

2018-09-13

Wybór jest tylko taki: Można zamknąć Okęcie i przenieść samoloty w inne miejsce dalej od miasta lub wywłaszczyć tereny i zlikwidować dużą część zabudowy na południu Warszawy – mówi Mariusz Rutz, szef biura JSK Architekci, które projektowało m.in. Stadion Narodowy a potem wiele terminali lotniczych w Polsce i całej Europie.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Wild: CPK to wyzwanie. Modernizacja sieci kolejowej także

2018-09-13

O szefie spółki celowej ds. CPK rozmawiamy z Mikołajem Wildem, wiceministrem infrastruktury.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Linie lotnicze przepraszają za spóźnienia

2018-09-13

Linie europejskie mają za sobą trudne lato. Teraz zapewniają, że liczba lotów odwołanych i opóźnionych drastycznie zmalała.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Teraz Solidarność powalczy z Ryanairem

2018-09-13

Polskie załogi Ryanaira do tej pory nie walczyły o swoje prawa, ale dzisiaj polscy i zagraniczni pracownicy personelu pokładowego tego przewoźnika założyli związek zawodowy pod nazwą CWR Cabin Crew Union, afiliowany przy NSZZ Solidarność.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Chiny kupią więcej samolotów

2018-09-13

Chińskie linie lotnicze kupią w ciągu 20 lat 7690 nowych samolotów o wartości 1,2 biliona dolarów w związku z rozwojem podróży — stwierdził Boeing w nowej, poprawionej prognozie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wojna na Lotnisku Chopina. Baltona ostro odpowiada na zarzuty o zmowę z PPL

2018-09-13

- Nie było żadnego przetargu i nie było co ustawiać. Prowadziliśmy negocjacje ugodowe i handlowe. Nie ujawniono nam oferty LTR - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kazimierski, prezes zarządu Baltony, która w maju tego roku została najemcą części lokali handlowych na Lotnisku Chopina. Prezes kategorycznie odrzuca oskarżenia swojej konkurencji - spółki Lagardere Travel Retail (LTR) o zmowę z Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" (PPL) zarządzającym największym lotniskiem w Polsce.

 

Czytaj więcej:businessinsider.com.pl

 

W Europie powstaje nowa tania linia. Ma oferować bilety za 30 procent mniej niż inne i latać m.in. do USA i Azji

2018-09-12

Swiss Skies to robocza nazwa nowej taniej linii lotniczej, która ma mieć swoją bazę w Bazylei (Szwajcaria). Jej założyciele, wśród których jest pilot Ryanaira, obiecują, że regularne loty rozpoczną się już od połowy przyszłego roku.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Jacek Bartosiak zbuduje CPK

2018-09-12

Szefem spółki celowej powołanej do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Solidarność, inwestycji za 30-35 mld zł, w ramach której w okolicach podwarszawskiego Baranowa powstanie lotnisko obsługujące 45 mln pasażerów rocznie (docelowo ok. 100 mln), został Jacek Bartosiak.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Bartosiak: Z CPK do Gdańska dotrzemy w niecałe dwie godziny

2018-09-12

- Nie jest możliwe realizowanie interesów Polski i polskiego społeczeństwa bez stworzenia prawidłowej, a nie ciasnej, bramy na świat, którą będzie powstający CPK - mówi nowo mianowany prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Jacek Bartosiak.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Linie z całego świata potrzebują 500 tysięcy pilotów

2018-09-12

Na ogłoszenie LOT-u odpowiedziało tysiąc kandydatów z całego świata, m.in. z USA, Ekwadoru i Nowej Zelandii. Spośród nich spółka wybierze 150 najlepszych.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Strajk w Ryanairze rozpoczęty. Ucierpią też Polacy

2018-09-12

Niemieccy piloci jak ostrzegali, tak zrobili. Do godziny 2 w nocy 13 września potrwa ich protest. Ryanair dosłownie w ostatniej chwili zmuszony został do odwołania 150 lotów, czyli 37 proc. z czterystu zapowiedzianych na 12 września.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Emeryci ratują produkcję BoeingaEmeryci ratują produkcję Boeinga

2018-09-11

Boeing zaczął zatrudniać emerytowanych pracowników, aby pomogli mu nadrobić opóźnienia w zakładzie w Renton przy produkcji popularnych B737 - ujawniła działaczka związkowa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Polskie prawo lotnicze niedostosowane do zmieniającego się prawa UE

2018-09-11

Dziś wchodzi w życie nowa unijna konstytucja prawa lotniczego. Tymczasem od przeszło czterech lat nie potrafimy w Polsce uchwalić ustawy zapewniającej spójność prawa krajowego z prawem UE - twierdzi dr Piotr Kasprzyk, radca prawny, ekspert prawa lotniczego z Uczelni Łazarskiego. 

 

Czytaj więcej: prawo.pl

 

Związki lotnicze zaprzeczają twierdzeniom o pogorszeniu bezpieczeństwa lotów

2018-09-10

Organizacja reprezentująca mechaników protestuje przeciw twierdzeniom o pogorszeniu bezpieczeństwa lotów.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

PPL: Nie boimy się sądu w sprawie handlu na lotnisku Chopina

2018-09-10

Jesteśmy gotowi bronić swoich racji w sądzie. Postępowanie w sprawie wyboru najemcy części powierzchni komercyjnych było transparentne i zgodne z prawem – mówi prezes „Portów Lotniczych" Mariusz Szpikowski.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Linie lotnicze w jednym roku przewiozły ponad cztery miliardy pasażerów. `Latanie nigdy nie było bardziej dostępne`

2018-09-10

Liczba pasażerów samolotów na świecie w 2017 roku po raz pierwszy przekroczyła 4 miliardy - ogłosiło Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Na tym nie koniec, bo w ubiegłym roku linie lotnicze zaoferowały również rekordową liczbę połączeń między miastami, których odnotowano ponad 20 tys. IATA zwraca uwagę, że to dwukrotnie więcej niż w 1995 roku.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Ryanair chwali się znakomitymi wynikami. Strajki zaczynają jednak dawać się we znaki

2018-09-09

Liczba pasażerów Ryanair rośnie, wypełnienie maszyn nadal znakomite, ale skutki strajków jednak widać. Wzrost liczby pasażerów nie imponuje tak bardzo, jak rok temu.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Związek Embraera z Boeingiem musi zatwierdzić wysoka rada

2018-09-09

Brazylijski sędzia uznał, że prezydent Michel Temer musi zwołać Radę Obrony Narodowej dla przeanalizowania związku Embraera z Boeingiem — podał „Valor Economico”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair nie przeprowadzi się do Polski

2018-09-08

Nie będzie przeniesienia sześciu samolotów z bazy w Dublinie do zarejestrowanego w Polsce Ryanaira Sun. To odpowiedź zarządu linii na przyjęcie przez irlandzkich pilotów układu zbiorowego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

CEO Ryanaira: problem strajków pilotów

2018-09-08

Kontynuujemy silny wzrost i w tym roku spodziewamy się przewieźć ponad 140 mln pasażerów - mówi Michael O`Leary, CEO Ryanaira, największej linii lotniczej w Europie, w rozmowie z Business Insider Polska. Zapytałem go o trzy największe wyzwania, przed którymi stoi obecnie branża lotnicza w Europie. Nie znalazły się na niej strajki pilotów i personelu pokładowego.

 

Czytaj więcej: businesinsider.pl

 

Szef Ryanaira wyśmiał pomysł budowy CPK: głupi pomysł polityków

2018-09-07

Centralny Port Komunikacyjny to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - uważa Michael O`Leary, prezes Ryanaira.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kultura organizacyjna firmy to coś więcej niż slogany. Jak przekłada się na sukces?

2018-09-07

Kultura organizacyjna to tajemniczy i niewidzialny składnik sukcesu firm - piszą Eric G. Flamholtz i Yvonne Randle w książce "Kultura firmy". Przykład przedsiębiorstwa takiego jak amerykańskie tanie linie lotnicze Southwest Airlines pokazuje, że to coś więcej niż slogany.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Dreamliner LOT-u uziemiony jeszcze na kilka miesięcy. Zastąpi go inny samolot

2018-09-07

Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT będzie uziemiony przez kilka kolejnych miesięcy. Boeing 787-8 o rejestracji SP-LRF czeka na nowe silniki. Na trasach między Budapesztem i USA LOT zastępuje go innymi maszynami.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Dane z 380 tys. kart płatniczych klientów British Airways w rękach cyberprzestępców

2018-09-07

British Airways badają sprawę kradzieży danych kart płatniczych klientów ze swojej strony internetowej i aplikacji - poinformował przewoźnik w komunikacie. Może to dotyczyć 380 tys. klientów korzystających z witryny brytyjskich linii lotniczych.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Prezes lotniska w Modlinie: musimy rosnąć razem z rynkiem, nie możemy teraz się zatrzymać

2018-09-07

Mam nadzieję, że wkrótce zmieni się spojrzenie jednego z naszych udziałowców na rozwój Modlina - mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, w rozmowie z Business Insider Polska. Podwarszawskie lotnisko dla tanich linii lotniczych notuje wzrosty liczby obsługiwanych pasażerów, a operujący stamtąd irlandzki Ryanair zapowiada otwieranie nowych tras i plany podwojenia liczby pasażerów z 3 do 6 mln w ciągu pięciu lat.


Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Szef Ryanaira: Radom? To szalony pomysł

2018-09-06

Pieniądze, jakie trzeba zainwestować w radomskie lotnisko, by wybudować je niemalże od nowa, będą bardzo duże – twierdzi Michael O`Leary

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Port Modlin z szansą na drugie życie. Pomogą mu pieniądze od Ryanaira?

2018-09-06

Lotnisko liczy na zastrzyk gotówki od swojego jedynego klienta, Ryanaira. Obie strony obawiają się, że zablokują to Polskie Porty Lotnicze.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Ryanair nagradza Irlandię za decyzję pilotów

2018-09-06

Ryanair zrezygnuje z zamiaru zmniejszenia swej floty w Irlandii po jednogłośnej decyzji pilotów o przyjęciu umowy wynegocjowanej przez ich związek.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Hakerzy ukradli dane pasażerów British Airways. Nawet 380 tys. poszkodowanych

2018-09-06

Linie British Airways poinformowały, że pasażerowie, którzy dokonywali w ostatnim czasie rezerwacji za pomocą aplikacji lub przez stronę internetowa, mogli paść ofiarą kradzieży danych osobowych i danych z kart płatniczych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Są chętni do ratowania Alitalii

2018-09-06

Brytyjski easyJet rozmawia nadal z rządem Włoch o przejęciu krótkich połączeń Alitalii, a państwowa kolej jest zainteresowana inwestowaniem w tę linię, jeśli znajdzie się inwestor z sektora lotniczego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Tupolew buduje samolot naddźwiękowy

2018-09-06

Rosyjski koncern lotniczy kończy wstępną fazę projektowania pasażerskiego samolotu naddźwiękowego. Prototyp Tu-160M2 ma być gotowy do lata przyszłego roku.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair ogłasza nowe trasy z Polski. I narzeka na Lotnisko Chopina

2018-09-05

Irlandzki tani przewoźnik za rok będzie latał na kilkunastu nowych trasach z Polski. Ogłosił też ambitne plany, choć ma też zarzuty wobec konkurencyjnego dla Modlina lotniska na warszawskim Okęciu.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Ryanair chce dać Modlinowi kredyt

2018-09-05

Irlandzki przewoźnik, który w pięć lat podwoi liczbę pasażerów na podwarszawskim lotnisku, jest gotów współfinansować jego rozbudowę.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Blisko ruchu bez wiz do USA. LOT ma ofertę

2018-09-05

PLL LOT uruchamia nowe połączenie do Miami. To może być ruch wyprzedzający. Niewykluczone bowiem, że 1 października Polska zostanie zakwalifikowana do programu ruchu bezwizowego, co ożywiłoby ruch turystyczny do Stanów Zjednoczonych. Aby tak się stało, poziom odrzuceń wniosków o wizę musi spaść poniżej 3 proc. - Wiemy z nieformalnych źródeł, że zbliżamy się do tego poziomu - mówi Michał Fijoł, wiceprezes LOT-u, z którym rozmawialiśmy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Rekordowy rozkład jazdy Ryanaira, 17 nowości

2018-09-05

Ryanair planuje przewieźć w przyszłym roku w Polsce 12,5 miliona pasażerów, o 4 procent więcej niż w tym roku. Otworzy 17 nowych tras.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

CEO Ryanaira: CPK to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy

2018-09-05

Centralny Port Komunikacyjny to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział Michael O`Leary, CEO Ryanaira, na konferencji prasowej w Warszawie. Jego zdaniem wciąż jest miejsce na rozwój istniejących lotnisk w rejonie Warszawy - Lotniska Chopina i Modlina.


Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Samoloty LOT-u mają średnio 8 lat. Jak wypadają na tle flot innych linii lotniczych w Europie

2018-09-05

Polskie Linie Lotnicze LOT mają w swojej flocie ponad 60 samolotów. Ich średni wiek to niewiele ponad 8 lat. Najstarsza maszyna w barwach narodowego przewoźnika swój pierwszy lot odbyła w 1996 roku, najmłodsza - w czerwcu br.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

LOT poleci z Warszawy do Miami! Nowe połączenie polskiego przewoźnika wystartuje w Dzień Dziecka

2018-09-04

LOT w czerwcu 2019 roku uruchomi bezpośrednie połączenie między Warszawą a Miami. Nowe połączenie narodowego przewoźnika do USA nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone, ale jest już dostępne w systemie rezerwacji biletów.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Cudzoziemcy za sterami Aerofłotu

2018-09-04

Masowa emigracja rosyjskich pilotów pasażerskich do linii lotniczych w Azji zmusiła narodowego przewoźnika do zatrudnienia cudzoziemców. Od razu 120, ale nie wiadomo z jakich krajów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT szuka nowych samolotów

2018-09-04

Przedstawiciele LOT testowali dziś w Warszawie nową wersję brazylijskiego embraera 190. Zastanawiają się nad zamówieniem takich maszyn.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lepszy sierpień Ryanaira mimo strajku

2018-09-04

Największa w Europie tania irlandzka linia zwiększyła w sierpniu przewozy o 9 proc., bo przejęcie austriackiej LaudaMotion pomogło złagodzić skutki strajków i braku załóg.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Holenderscy piloci nie będą strajkować

2018-09-04

Holenderska organizacja pilotów doszła do porozumienia z kierownictwem Air France-KLM w sprawie czasu pracy, co usuwa groźbę strajku w Holandii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Repolonizacja w lotnictwie. PGZ przejmuje rzeszowski Zakład Napędów Lotniczych

2018-09-03

Porozumienie w sprawie nabycia i de facto repolonizacji części firmy Pratt&Whitney Rzeszów S.A., należącej obecnie do amerykańskiej grupy United Technologies Corp., zawarto w zeszłym tygodniu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ile zarabiają piloci? Praca czeka nie tylko w dużych liniach lotniczych

2018-09-03

W ciągu najbliższych 20 lat liczba pasażerów na świecie ma się podwoić, przewoźnikom przybędzie kilkadziesiąt tysięcy nowych samolotów. Ich producenci szacują, że zapotrzebowanie na pilotów w liniach lotniczych wzrośnie nawet o 500-800 tys. Praca na pilotów czeka już teraz, nie tylko w dużych liniach lotniczych, ale i w prywatnych odrzutowcach.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Spółka Embraera i Boeinga po wyborach

2018-09-02

Rząd Brazylii zatwierdzi umowę Embraera z Boeingiem o nowej spółce j. v. po wyborach prezydenckich w październiku — ogłosił minister obrony, Joaquim Silva e Luna.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Norwegian wyprzedaje starsze boeingi

2018-09-02

Tani norweski przewoźnik sprzedał 6 samolotów B737-800 w ramach odnawiania floty, a może sprzedać nawet 140.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Gorąco w Air France i KLM. Będą kolejne strajki?

2018-09-02

Komisja zakładowa związków zawodowych w Air France usztywnienia stanowisko negocjacyjne w rozmowach z kierownictwem tej linii lotniczej. 7 września poda, czy będzie strajkować jeszcze przed objęciem stanowiska przez nowego prezesa Grupy AF KLM, co ma nastąpić 30 września.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

PLL LOT kończą 90 lat. Oto historia narodowego przewoźnika na 20 plakatach

2018-09-02

Polskie Linie Lotnicze LOT powstały pod koniec 1928 roku w wyniku połączenia kilku prywatnych przedsiębiorstw lotniczych. Są jednym z 12 najstarszych przewoźników na świecie. Historię 90 lat LOT-u opowiadają m.in. plakaty, które powstawały na przestrzeni dekad.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

LOT otwiera połączenie z Lublina do Warszawy

2018-08-30

W poniedziałek LOT uruchomi bezpośrednie połączenia z Lublina do Warszawy. Rejsy będą odbywały się codziennie z wyjątkiem wtorków i sobót.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Więcej wiadomo o CPK

2018-08-30

Nie będzie problemu z finansowaniem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - twierdzą przedstawiciele rządu. A za kilka dni poznamy zarząd spółki celowej, która zajmie się przygotowaniem całego projektu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Milczarski: Strajk nie zatrzyma LOT-u

2018-08-30

Nawet jeśli strajk dojdzie do skutku, LOT będzie normalnie działać - deklaruje prezes LOT-u Rafał Milczarski. Związki zawodowe działające w PLL LOT zapowiadają na wrzesień protest.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair porozumiał się ze związkiem zawodowym w Irlandii

2018-08-30

Ryanair uznał związek zawodowy Forsa reprezentujący personel pokładowy w Irlandii. To czwarta umowa tego typu podpisana już przez tanią linię lotniczą z organizacjami związkowymi stewardów i stewardes z Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Mikołaj Wild: LOT w CPK powinien być traktowany w wyjątkowy sposób. Inne linie lotnicze też widzą szansę w nowym lotnisku

2018-08-30

- Zależy nam na rozwoju PLL LOT, które są głównym, oczywiście nie jedynym przyszłym klientem Centralnego Portu Komunikacyjnego. LOT powinien być traktowany w wyjątkowy sposób, ale jest szerokie spektrum potencjalnych klientów, którzy widzą szansę w CPK - powiedział Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, na konferencji prasowej.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lufthansa przyznaje się do opóźnień

2018-08-29

Na nasze konto trzeba zapisać największą liczbę opóźnień samolotów wylatujących tego lata z lotnisk niemieckich - przyznaje Carsten Spohr, prezes Grupy Lufthansa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT poleci z Warszawy do Miami? `Rozważamy wiele różnych potencjalnych kierunków`

2018-08-29

Polskie Linie Lotnicze LOT mają uruchomić od czerwca 2019 roku bezpośrednie połączenie z Warszawy do Miami - taką informację podał branżowy serwis "World Airline News". Byłoby to piąte lotnisko w USA obsługiwane przez PLL LOT.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

 

Piloci PLL LOT: "Tak źle jeszcze nie było, bezpieczeństwo pasażerów jest zagrożone". Sprawa trafi do ABW

2018-08-28

Premier Mateusz Morawiecki i zarząd PLL LOT zignorowali posiedzenie mazowieckiej Rady Dialogu Społecznego o napiętej sytuacji w spółce. A podczas niego piloci opowiadali, że latają maszynami, do których sprawności mają zastrzeżenia. Zapis z rozmów ma zostać przekazany do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Boeing: Azja Pacyficzna będzie potrzebować ponad 240 tys. nowych pilotów

2018-08-28

Jeśli szukasz dobrej pracy rozważ posadę pilota samolotów, radzi Boeing. Co prawda wiązać się to może z przenosinami do Chin, ale to właśnie rejon Azji Pacyficznej będzie potrzebował największej liczby nowych pilotów w następnych latach.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Protest może uziemić samoloty LOT-u

2018-08-28

Do strajku pilotów może dojść w pierwszej połowie września. Marszałek Mazowsza sprawą chce zainteresować ABW.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Nieodpowiedzialny pasażer w Poznaniu

2018-08-28

W ostatnią niedzielę , 26 sierpnia, podczas szczytu ruchu pasażerskiego, na lotnisku w Poznaniu doszło z winy pasażera do zdarzenia, które w żadnym wypadku nie powinno mieć miejsca w obiekcie użyteczności publicznej o takim znaczeniu jak port lotniczy - informuje rzecznik prasowy poznańskiego lotniska Błażej Patryn.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnisku w Amsterdamie grozi paraliż

2018-08-28

Na 4 września wyznaczyli datę swojego protestu pracownicy kontroli lotniska Schiphol w Amsterdamie. Ma do niego dojść, jeśli wcześniej związkowcy nie porozumieją się z pracodawcą Royal Schiphol Group.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Dlaczego spadł samolot w Katmandu

2018-08-28

Kapitan rejsu z Dhaki do stolicy Nepalu Katmandu był niezrównoważony psychicznie. I to on ponosi odpowiedzialność za katastrofę - ustalono w dochodzeniu po katastrofie, w której zaginęło 51 z 71 osób na pokładzie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Strajk w PLL LOT? Miały być rozmowy ostatniej szansy, będzie wniosek do ABW

2018-08-28

Związki zawodowe działające w Polskich Liniach Lotniczych LOT zapowiadają strajk we wrześniu. 27 sierpnia miały odbyć się rozmowy ostatniej szansy. Na spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS), działającej przy marszałku województwa, nie przyszli jednak ani przedstawiciele PLL LOT ani premiera Mateusza Morawieckiego. Prezydium WRDS zapowiedziało skierowanie wniosku do ABW o interwencję.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

ABW i premier dostaną informacje o problemach PLL LOT. Linie mają `nie usuwać usterek na czas`

2018-08-27

Podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zdecydowano, że ABW zostanie poinformowana o sytuacji w PLL LOT. Według związkowców spółka nie usuwa usterek technicznych samolotów na czas. Przewoźnik odpiera zarzuty: kontrole nic nie wykazały.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Coraz trudniej dolecieć do Teheranu

2018-08-27

Air France, KLM i British Airways wstrzymują swoje rejsy do Teheranu obawiając się amerykańskich sankcji. Lufthansa, Turkish Airlines i Austrian Airlines nadal wykonują te połączenia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Dokąd poleciały samoloty Air Berlina

2018-08-27

Mija rok od bankructwa Air Berlina. Druga co do wielkości niemiecka linia lotnicza zbankrutowała w sierpniu 2017, a uziemiła wszystkie maszyny w nieco ponad miesiąc później.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Na Lotnisku Chopina wrze. Porty doskonale wiedziały, że ich decyzja wywoła burzę

2018-08-27

Z opinii prawnych, do których dotarł Business Insider Polska, wynika, że Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) kierowane przez Mariusza Szpikowskiego doskonale wiedziały, że decyzja o przyznaniu części lokali Baltonie na Lotnisku Chopina w maju tego roku może wywołać burzę oraz sprzeciw Lagardere Travel Retail (LTR). Burzę, bo opinie prawników, choć przychylne Portom, pozostawiają kilka aspektów ich działania do dalszego rozważenia. A sprzeciw, ponieważ LTR już tuż po zakończeniu składania ofert informował o rzekomych nieprawidłowościach.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Bilety nie drożeją, latanie tak

2018-08-26

Amerykańska linia lotnicza będąca członkiem sojuszu Star Alliance, United Airlines, jeszcze w tym roku wprowadzi nową opłatę.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wielkie ambicje lotniska w Dublinie

2018-08-26

Niewielka Irlandia chce stać się jednym z głównych punktów przesiadkowych w ruchu Wschód-Zachód. British Airways oddają już Irlandczykom część połączeń Heathrow — USA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Air France, KLM i British Airways opuszczają Iran

2018-08-24

Dwóch spośród największych europejskich przewoźników, holding Air France-KLM oraz British Airways zawieszają loty do Iranu. Powołują się na zmniejszoną rentowność trasy w następstwie amerykańskich sankcji - donosi Bloomberg.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wizz Air tnie siatkę połączeń z Polski. "Pod nóż" poszły m.in. trasy do Włoch, Portugalii i na Islandię

2018-08-23

Wizz Air podjął decyzję o likwidacji kolejnego już w ostatnim czasie połączenia z Polski. Od zimy węgierski przewoźnik rezygnuje z lotów na trasie Poznań - Rejkjavik. Dlaczego?

 

Czytaj więcej: podroze.gazeta.pl

 

 

Wpadka TUI Airways.

2018-08-23

Załoga TUI Airways oskarżona została o seksizm po tym, jak na pokładzie jednego z samolotów rozdała dzieciom identyfikatory według kontrowersyjnego klucza. Chłopcy dostali plakietki z napisem "przyszły pilot", a dziewczynki "przyszły członek załogi pokładowej".

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Po 22 godzinach morderczych negocjacji irlandzcy piloci dogadali się z zarządem Ryanaira

2018-08-23

W czwartek rano zakończyły się negocjacje pomiędzy Ryanairem a irlandzkim związkiem zawodowym Fórsa. Jest szansa, że strajki personelu przestaną być głównym zmartwieniem Ryanaira i jego pasażerów.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

LOT: Chętni na pilotów lecą do nas z całego świata

2018-08-23

W tym tygodniu LOT ogłosi kolejny nabór na pilotów i personel pokładowy. Po czerwcowej informacji, że planuje zatrudnić 300 nowych pilotów zgłosiło się ponad tysiąc kandydatów. Niektórzy nawet z Gwadelupy.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Związki stawiają na swoim. Będzie strajk pracowników LOT-u we wrześniu

2018-08-22

Związkowcy w Polskich Liniach Lotniczych LOT zadecydowali w środę, że we wrześniu będą strajkować. - Jeśli prezes Rafał Milczarski nie będzie z nami rozmawiał, może już zacząć naliczać kary za szkody, jakie wyrządzi firmie, doprowadzając do strajku - mówi związkowczyni Agnieszka Szelągowska.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Obsługa naziemna i Unia Europejska winni opóźnień lotów

2018-08-22

W Niemczech firmy lotnicze i turyści cierpią z powodu opóźnień samolotów tak samo jak w Polsce. Ostatnio winnych upatruje się w firmach obsługujących pasażerów na lotniskach i w słabym planowaniu Unii Europejskiej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Związkowcy nie odpuszczają. We wrześniu strajk pracowników LOT-u

2018-08-22

Szykują się spore utrudnienia na polskich lotniskach. We wrześniu część samolotów LOT-u może zostać uziemiona. Związkowcy zdecydowali o przeprowadzeniu strajku. Działacze nie podają jeszcze dokładnej daty akcji.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

 

LOT wprowadzi kontrolę trzeźwości pilotów oraz bagaży załóg

2018-08-22

PLL LOT w ciągu najbliższych dni wprowadzi obowiązkową kontrolę trzeźwości pilotów, a także wyrywkowe kontrole bagaży załóg wracających z rejsów - zapowiada w rozmowie z PAP prezes spółki Rafał Milczarski. Dodaje, że nowe rozwiązania nie są wymierzone w pracowników, mają zwiększyć bezpieczeństwo.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

VIP-y nie mogą oderwać się od ziemi

2018-08-21

MON nie spieszy się z wdrażaniem w życie projektu budowy specjalnej jednostki lotniczej do przewozu najważniejszych osób w państwie.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Air Show 2018 w Radomiu. Próbny przelot boeinga 737 LOT z Biało-Czerwonymi Iskrami

2018-08-20

Air Show 2018 w Radomiu. W poniedziałek przed południem do Radomia przyleciały Baltic Bees i Royal Jordanian Falcons, po południu na radomskim niebie mogliśmy podziwiać próbny przelot boeinga 737 MAX Polskich Linii Lotniczych LOT z Biało-Czerwonymi Iskrami.

 

Czytaj więcej: radom.wyborcza.pl

 

Nadzorca sądowy przygotuje sprawozdanie ws. lotniska w Radomiu. Raport w tym tygodniu

2018-08-20

Jeszcze w tym tygodniu tymczasowy nadzorca sądowy ma przygotować sprawozdanie obejmujące w szczególności informacje na temat stanu finansowego spółki Port Lotniczy Radom - powiedział PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza. Dodał, że termin ten został wyznaczony do soboty.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Wielki bój na Lotnisku Chopina. `Oszukali nas. Myśleli, że będziemy siedzieć cicho. Nie będziemy`

2018-08-20

- Zostaliśmy oszukani przez Państwowe Porty Lotnicze. Prezes Szpikowski myślał, że będziemy siedzieć cicho po tej farsie, którą nazwał negocjacjami, ale my nie zamierzamy siedzieć cicho - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Andrzej Kacperski, prezes firmy Lagardere Travel Retail (LTR), która zajmuje się najmem powierzchni handlowych na polskich lotniskach. Prezes oskarża zarządzające portem Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) o oszustwa, kłamstwa oraz manipulacje.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Wiceminister infrastruktury: CPK pomoże przetrwać LOT-owi

2018-07-03

Nowy, duży port jest konieczny. Bez niego narodowy przewoźnik nie będzie mógł skutecznie konkurować z innymi graczami w duoporcie Okęcie-Modlin – mówi wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Eurowings tworzy platformę dla turystów

2018-05-23

40 milionów klientów chce obsługiwać Eurowings przez swoją nową spółkę internetową.

 

Czytaj dalej: rp.pl/linie lotnicze i lotniska

 

Komputerowa awaria na lotnisku we Frankfurcie

2018-05-16

Problemy z komputerowym bankiem danych operatora lotniska we Frankfurcie, firmy Fraport, spowodowały w środę ponad 8-godzinną przerwę w ruchu samolotów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwszy lot AG600

2017-12-27

Największy na świecie hydroplan AG600 całkowicie chińskiej konstrukcji wykonał pierwszy lot.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przyszłość A380 zależy od Emirates

2017-12-27

Airbus pracuje nad awaryjnym planem stopniowej likwidacji produkcji superjumbo A380, jeśli nie uda mu się zdobyć zasadniczego kontraktu od Emirates - podały trzy osoby.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy unowocześnią lotnisko na Kos

2017-12-27

30,5 miliona euro zainwestuje Fraport w lotnisko na Kos. Powstanie między innymi nowy terminal pasażerski.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

2017-11-29

- Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki - z takim przesłaniem wystąpił na Kongresie PIT prezes tej organizacji Paweł Niewiadomski. Chwilę później ogłosił, że taki gospodarz już jest.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Biura Podróży

 

Co dalej z Modlinem? Lotnisko przedstawia dwa scenariusze rozwoju

2017-11-29

Blisko 20 mln zł zysku albo 1,3 mln zł zysku - to różnica w wyniku finansowym lotniska Warszawa Modlin na koniec 2022 roku, w zależności od realizowanego scenariusza rozwoju portu. Zarząd lotniska przedstawił raport, w którym analizuje dwa warianty swojej przyszłości w najbliższych pięciu latach.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Ryanair chce przenieść loty z lotniska w Modlinie na Okęcie. LOT znowu zagrożony. "Firma już robi analizy"

2017-11-08

Ryanair ogłosił we wtorek, że jeśli lotnisko Modlin nie będzie mogło się rozwijać, to przeniesie niektóre loty na Okęcie. - Ryanair nie garnął się tam, ale musi reagować na kolejne sygnały, że jego rozwój będzie zagrożony - mówi nasz rozmówca.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.pl

 

Ryanair wpadł w turbulencje: Setki odwołanych lotów, piloci odchodzą do konkurencji

2017-09-20

Setki odwołanych lotów, tysiące wściekłych pasażerów. Irlandzki Ryanair ma kłopoty, które tłumaczy przejściowym brakiem pilotów. Najwyraźniej stał się ofiarą własnego sukcesu. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl / Transport

 

Wiemy, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Właśnie wybrano lokalizację

2017-09-18

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl / Wiadomości

 

Ochroniarze z EL Prat mają rację

2017-08-31

Pracownikom kontroli bezpieczeństwa na lotnisku El Prat w Barcelonie będącym w sporze z pracodawcą, firmą Eulen, należy się dodatek 200 euro miesięcznie, pracodawca musi też zwiększyć zatrudnienie - ogłosił przedstawiciel rządu w postępowaniu arbitrażowym.


Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Skok rezerwacji na majówkę

2017-04-12

Liczba rezerwacji w biurach podróży podskoczyła w porównaniu z ubiegłym rokiem niemal dwukrotnie. Najpopularniejszym kierunkiem w tym roku są greckie wyspy.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Wizz Air wchodzi do Frankfurtu, Transavia wychodzi z Monachium

2017-02-14

Węgierska tania linia Wizz Air ogłosiła o uruchomieniu lotów z Frankfurtu, a francusko-holenderska Transavia wycofa się z Monachium.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Rekordowy rok dla Heathrow i Gatwick

2015-01-13

Dwa największe lotniska Wielkiej Brytanii w 2014 roku obsłużyły rekordowo dużą ilość pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Ekonomia rp.pl

 

To nie żart. Zamiast lotniska - ekomiasto przyszłości

2013-11-02

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny chce zdobyć pieniądze z UE na budowę pokazowego miasteczka przyszłości. W Niedźwiadzie, gdzie klika lat temu miało powstać lotnisko.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.biz

 

Lotnicze prognozy a rzeczywistość: Ruch pasażerski rośnie zbyt wolno

2013-08-12

Żeby zrealizować założenia, ruch na lotniskach w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy czy Zielonej Górze musiałby wzrosnąć o minimum 100 proc.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Akademia

 

B787: nowe baterie przed końcem maja

2013-05-23

Boeing wykonał już w 90 proc,. wymianę systemów baterii w B787, a zakończy ją do końca przyszłego tygodnia - ogłosił na konferencji dla inwestorów w Waszyngtonie szef pionu samolotów cywilnych Ray Conner.

 

Czytaj więcej: ekonomia24, rp.pl

 

Lotnisko w Gdyni nie na Euro 2012

2012-02-11

Sztandarowa gdyńska inwestycja nie będzie gotowa na Euro 2012. Choć mistrzostwa były jednym z argumentów za budową lotniska w Kosakowie, pasażerowie mogliby być tam obsługiwani tylko w tymczasowych budynkach.

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl Trójmiasto

 

Nowi prezesi w ogniu żądań

0000-00-00

W państwowych spółkach trwa wymiana zarządów. Nowe władze w pierwszej kolejności będą musiały zmierzyć się z żądaniami związków zawodowych.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Czy nowy prezes Marcin Celejewski podźwignie z kolan PKP Intercity?

0000-00-00

Nowy prezes PKP Intercity Marcin Celejewski zanim trafił do Intercity, stworzył strategię dla Qatar Airways. Czy da radę podźwignąć z kolan sztandarowego przewoźnika PKP? Będzie mu trudniej niż na Bliskim Wschodzie.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Transport

 

Niespodzianka od LOT-u. Dreamliner za 399 złotych

0000-00-00

W związku z odebraniem pierwszego Boeinga 787 Dreamliner, Polskie Linie Lotnicze przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl

 

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony