INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Przegląd prasy


Nowy samolot Embraera to poważny rywal Airbusa

2019-09-15
 
   

Brazylijski producent dostarczył rodzimej linii lotniczej Azul pierwszy egzemplarz nowego samolotu na ok. 140 miejsc, który będzie poważnym rywalem A220 przejętego od Bombardiera przez Airbusa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 


Boeing walczy o MAXy. Chce jak najszybciej wznowić loty

2019-09-14

Boeing postawił sobie za cel uzyskać w ciągu kilku tygodni zgodę na wznowienie lotów B737 MAX. Jego inżynierowie przedstawiają na świecie plany jednej z największych operacji logistycznych w historii lotnictwa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Polityka lotniskowa PiS przyniosła efekty. Warszawiacy tracą tanie loty

2019-09-13

Megalomańska polityka lotniskowa polityków i fachowców z ekipy PiS przynosi na razie taki efekt, że tańsze linie lotnicze rozwijają siatkę połączeń na południu Polski, a nie w Warszawie i Modlinie.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Dwa testy Modlina

2019-09-12

Marszałek uważa, że inwestycja w port się opłaci, a PPL — że to pomoc publiczna. Obie strony mają swoje analizy. Diabeł tkwi w szczegółach.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Jak będzie wyglądać CPK? Są kolejne koncepcje nowego lotniska

2019-09-11

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma powstać w 2027 r. między Warszawą i Łodzią i początkowo obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do opracowania tzw. master planu, czyli dokumentu określającego kierunki rozwoju nowego portu lotniczego. Kolejne pracownie architektoniczne przedstawiły spółce CPK swoje pomysły na to, jak mógłby wyglądać CPK.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Załamanie dostaw Boeinga. Airbus na tym zyskuje

2019-09-11

Boeing wydał w sierpniu klientom zaledwie 18 samolotów, o 72 proc. mniej niż rok wcześniej, bo obowiązuje uziemienie MAXów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Korzyści z twardego brexitu? Zakupy bezcłowe na lotniskach

2019-09-10

Brytyjski rząd chce przekonać Brytyjczyków do poparcia wyjścia z Unii bez porozumienia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Bankructwo Aigle Azur. Są chętni, żeby ją kupić

2019-09-09

Francuska tania linia lotnicza Aigle Azur ogłosiła bankructwo. 6 września zawiesiła wszystkie loty. Jest jednak na nią kilku chętnych - poinformował wiceminister transportu Jean-Baptiste Djebbari.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rewolucja w lataniu? Dzięki technologii liczba pilotów w kokpicie zmniejszy się

2019-09-09

Rewolucja w lataniu? "Dzięki technologii liczba pilotów w kokpicie zmniejszy się"

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Alitalii potrzeba więcej czasu na ratunek

2019-09-08

Firmy mające nadzieję uratować Alitalię wystąpią o przedłużenie terminu przedstawienia planu naprawczego, bo nadal negocjują kluczowe elementy - poinformowała agencja Reutera

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing. Czy B737 MAX jest ofiarą wojny handlowej

2019-09-08

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) obiecuje przywrócenie pozwolenia na eksploatację B737 MAX wówczas, gdy uzna tę maszynę za bezpieczną. I sama chce dokonać certyfikacji, niezależnie od tego, co zdecyduje jej odpowiednik z USA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W Portach Lotniczych płacą średnio prawie 11 tys. zł. Od października obetną płace najbogatszym

2019-09-06

Co najmniej 464 najlepiej zarabiających pracowników Portów Lotniczych ma jeszcze dwa tygodnie, by zdecydować, czy zgodzą się na obniżki płac. Niektórzy dostaną podwyżki, ale mimo to - według związkowców - Porty ograbią pracowników z milionów złotych.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Piloci BA łagodnieją, w Ryanairze nowe strajki

2019-09-05

Piloci British Airways zgodzili się zrezygnować z protestu 9 i 10 września, jeśli dyrekcja przystąpi do rozmów z nimi, ich koledzy z Ryanaira ogłosili za to siedem nowych dni planowanych strajków - podała ich organizacja BALPA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lot AF447 Paryż-Rio: winni tylko piloci

2019-09-05

Sędziowie śledczy prowadzący postępowanie wyjaśniające katastrofy samolotu lot AF447 1 czerwca 2009 r. z Rio do Paryża polecili umorzyć sprawę wobec Airbusa i Air France, a obarczyli winą pilotów za utratę kontroli nad maszyną.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Europejczycy bez złudzeń. MAX-y uziemione bezterminowo

2019-09-04

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) nie ukrywa, że jest jeszcze mnóstwo do zrobienia, zanim B737 MAX uzyskają zgodę na loty z pasażerami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nie tylko LOT liczy na dobry biznes nad Atlantykiem

2019-09-02

Linie lotnicze już przygotowują się na zniesienie wiz do USA. Narodowy przewoźnik ma w planach uruchomienie połączenia z Waszyngtonem. Samoloty American Airlines w maju wylądują w Krakowie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowa ofiara kryzysu uziemienia boeingów 737 MAX

2019-09-02

Norweski przewoźnik Norwegian zwrócił się do wierzycieli o wydłużenie terminu wykupu obligacji o wartości 380 mln dolarów. Jako powód podaje m.in. kryzys wywołany uziemieniem B737 MAX i konieczność cięcia siatki połączeń, w tym z Europy do USA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kary dla strajkujących pilotów British Airways

2019-09-02

Na przyszły poniedziałek i wtorek, czyli 9 i 10 września, oraz ponownie 27 września piloci British Airways zapowiadają strajk. Przewoźnik grozi im karami za protest, który - jeśli do niego rzeczywiście dojdzie - będzie pierwszym w historii przewoźnika.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Koniec z tanimi liniami na lotnisku w Pradze

2019-09-01

Lotnisko im. Vaclava Havla w Rużynach pod Pragą jest przepełnione. Pojawił się więc pomysł wyprowadzenia stamtąd linii niskokosztowych – easyJeta, Ryanaira i Wizzaira.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Opóźnienie w powrocie Boeingów 737 MAX

2019-09-01

Amerykańscy przewoźnicy informują o kolejnym przesunięciu powrotu MAX-ów do swojej floty. Powód? Ponowna certyfikacja się wydłuża, bo amerykańskie władze postanowiły poddać analizie nie tylko zmiany wprowadzone przez Boeinga, ale i sam proces przywracania maszyn do operacji.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kapitan Wrona zwolniony z LOT. Sprawa ma trafić do sądu

2019-08-29

Pilot, który w 2011 r. wsławił się lądowaniem bez wysuniętego podwozia, został zwolniony z pracy. Jego prawnik zapowiada odwołanie się do sądu, ponieważ LOT nie chce wypłacić Wronie pełnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia - informuje TVN24.

 

Czytaj więcej: wiadomosci.onet.pl

 

 

Podniosą ceny, żeby nie było korków na niebie. PAŻP planuje spore inwestycje

2019-08-29

Do 2024 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce wydać na inwestycje 1,3 mld zł. Dzięki temu samoloty w Polsce mają być znacznie bardziej punktualne niż w innych państwach Unii.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Eko aktywiści użyją dronów, by zablokować lotnisko Heathrow. Chodzi o gazy cieplarniane

2019-08-29

Grupa proekologicznych aktywistów znana jako Heathrow Pause zapowiedziała, że od 13 września zacznie blokować londyński port lotniczy Heathrow. Chcą przeciwstawić się rozbudowie lotniska niezgodną z rządowym prawem, które nakłada ograniczenia dla emisji gazów cieplarnianych z planowaną do 2050 r. całkowitą bezemisyjnością.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Powrót easyJet do Warszawy był głośny. Po roku linia zamyka trzy z czterech tras

2019-08-29

EasyJet po roku od głośnego powrotu na Lotnisko Chopina w Warszawie będzie latał z niego już tylko na jednej z czterech otwartych wówczas tras. Zawieszono loty do Londynu Gatwick i Genewy. Na początku listopada odbędą się ostatnie loty do Berlina Tegel. W rozkładzie na sezon zimowy 2019/2020 z Warszawy zostanie tylko połączenie do Bazylei.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Mimo wpadki z MAX-ami Boeing stawia też na usługi

2019-08-28

Prezes Boeinga, Dennis Muilenburg powiedział, że finansowa wpadka z MAX-ami nie zmniejszy chęci koncernu do zawierania umów na usługi lotnicze o wyższej marży.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Europejskie linie lotnicze będą się konsolidować

2019-08-28

W Europie jest nadpodaż w lotnictwie, co prowadzi do obniżania cen biletów. Zdaniem prezesa Grupy TUI Friedricha Joussena przewoźnicy muszą się konsolidować.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Hiszpańscy piloci Ryanaira zastrajkują we wrześniu

2019-08-28

Związek zawodowy hiszpańskich pilotów SEPLA ogłosił, że wezwie do krajowego strajku pilotów Ryanaira przez pięć dni we wrześniu na znak protestu przeciwko planom likwidowania przez tego przewoźnika baz na w Hiszpanii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Saudyjki latają bez opiekunów

2019-08-27

Na międzynarodowych lotniskach Arabii Saudyjskiej można zobaczyć coraz częściej kobiety, podróżujące za granicę bez zezwolenia męskiego krewnego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

B737 Smartwings leciał za długo na jednym silniku

2019-08-27

Czeski urząd lotnictwa bada incydent z samolotem taniej linii Smartwings, który leciał ponad 2 godziny na jednym silniku zamiast lądować na najbliższym lotnisku.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rosjanie pozwali Boeinga za 737 MAX

2019-08-27

To pierwszy pozew tego typu. Firma z Rosji, która podpisała kontrakt na 35 samolotów Boeing 373 MAX 8, pozwała amerykańskiego producenta przed sąd Chicago. Rosjanie domagają się rozwiązania kontraktu i wypłaty odszkodowania.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rewolucja w lataniu? Millenialsi wymuszą jedną, zasadniczą zmianę

2019-08-26

- Coraz ważniejsze dla pasażerów staje się, by nawet podczas godzinnego lotu, mogli sprawdzić pocztę, być w kontakcie ze znajomymi - mówi Steve Haro, wiceprezes Mitsubishi Aircraft, odpowiedzialny za strategię i marketing. W rozmowie z Business Insider Polska wymienia trzy trendy, które zmienią podróżowanie samolotami w przyszłości.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Boeing zwiększa produkcję B737. Więcej zamówień

2019-08-24

Boeing poinformował swych dostawców, że od lutego 2020 r. zamierza produkować 52 samoloty B737, a od czerwca zwiększy rytm produkcji do 57 sztuk co miesiąc

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Piloci British Airways: 3 strajki we wrześniu

2019-08-24

Piloci British Airways zapowiedzieli 3 dni strajków we wrześniu w ramach sporu z pracodawcą o wysokość zarobków.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Sądne dni w Ryanairze. Piloci zapowiadają strajki

2019-08-22

Fala strajków jest nie do uniknięcia. Wprawdzie sąd zablokował protest pilotów irlandzkich, ale w Wielkiej Brytanii wymiar sprawiedliwości uznał, że pracownicy linii mają prawo strajkować. Protestują już Portugalczycy, a Hiszpanie rozpoczną swój strajk we wrześniu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Samoloty-duchy na trasie Londyn-Sydney. Linie lotnicze Qantas przetestują 20-godzinne połączenia

2019-08-22

Czy piloci, załoga, a przede wszystkim pasażerowie są w stanie wytrzymać 20 godzin podróży samolotem? Linie Qantas chcą to sprawdzić - wkrótce rozpoczną testy, podczas których na pokładzie znajdzie się niewielka grupa podróżnych. Po wylądowaniu wszyscy przejdą badania, bo niemal doba w powietrzu to "kres możliwości branży".

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

 

Irlandzki sąd blokuje strajk w Ryanairze

2019-08-21

Nie będzie strajku pilotów w irlandzkich bazach Ryanaira. Sąd w Dublinie nakazał wstrzymanie akcji strajkowej, która była zaplanowana na najbliższy czwartek i piątek. Pięciodniowy strajk portugalskich załóg Ryanaira rozpoczął się zgodnie z planem we środę, 21 sierpnia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing szykuje się do oddania MAXów. Linie mogą odetchnąć?

2019-08-21

Boeing przyjmie do pracy kilkaset osób w swoim zakładzie w Moses Lake w stanie Waszyngton. Ich zadaniem ma być przygotowanie zaparkowanych tam MAXów do odbioru przez klientów. Nadal jednak nie wiadomo kiedy regulatorzy zezwolą na loty tych maszyn z pasażerami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Enter Air: Nasi pasażerowie nie chcą latać z Radomia

2019-08-21

Czarterowa linia lotnicza Enter Air zapytała swoich pasażerów "Z którego lotniska byłoby Pani/Panu najwygodniej latać?" i dała do wyboru trzy porty...

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa walczy z tanimi liniami. Nie da się Ryanairowi

2019-08-20

— Nie ma takiej możliwości, żeby nas wygonili z naszego własnego rynku ci, którzy tu przyszli, rozejrzeli się i postanowili zaatakować — ostrzega prezes Grupy LH, Carsten Spohr.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Twarde lądowanie rosyjskiego boeinga w Armenii

2019-08-20

Maszyna tanich linii Aerofłotu lecąca rejsem z Moskwy do Giumri w Armenii zawadziła ogonem o pas startowy. Na pokładzie było 173 pasażerów. Linie zapewniają, że ofiar nie ma.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing 737 MAX wrócił już do rozkładów przewoźników

2019-08-19

TUI, American Airlines, United Airlines i inne linie lotnicze już przywróciły boeingi B737 MAX do swoich rozkładów. Tymczasem maszyny są nadal uziemione przez regulatorów ruchu i nie jest znany termin powrotu do latania z pasażerami - pisze „The Times”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Potentat lotniczy zachęca do latania na wódkę do Krakowa

2019-08-19

Według reklamy American Airlines największą atrakcją, która może przyciągnąć turystów do Krakowa jest picie wódki z przyjacielem. Władze miasta się z tym nie zgadzają.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair: strajków trudno będzie uniknąć

2019-08-17

Związkowcy i zarząd wzajemnie zbijają argumenty. I jedna i druga strona doskonale pamięta, że taka taktyka w zeszłym roku zaowocowała strajkami, które sporo namieszały w rozkładzie lotów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnicza ofiara protestów w Hongkongu. Prezes linii odchodzi

2019-08-16

Największa linia lotnicza z Hongkongu, Cathay Pacific straciła prezesa. Brytyjczyk Rupert Hogg podał się do dymisji po tym, jak jego załogi przyłączyły się do protestów demokratycznej opozycji.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwsze kłopoty stambulskiego lotniska

2019-08-16

Loty z nowego stambulskiego lotniska będą ograniczone wiosną i pod koniec lata. Powód? Drogi podejścia samolotów znalazły się na szlakach migracyjnych ptaków.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnisko Chopina z niższą liczbą pasażerów w wakacje. Modlin przejął część czarterów

2019-08-15

Na Lotnisku Chopina wolniej niż w poprzednich latach przybywa podróżnych, a w lipcu po raz pierwszy od dawna ich liczba nieznacznie spadła. Największe biura podróży przeniosły część lotów czarterowych do Modlina.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Klęska LOT na Węgrzech. Samoloty latają puste, firma ratuje się koreańską szalupą

2019-08-14

Zapowiadana przez PiS strategia "wstawania z kolan" przez polskiego przewoźnika przynosi w Budapeszcie dotkliwe straty

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

LOT przeliczy się na Węgrzech? Budapeszt ma więcej sensu niż inwestowanie w CPK

2019-08-14

Polskie Linie Lotnicze LOT chcą rozwijać drugi hub w Budapeszcie, a w przyszłości otwierać z niego takie kierunki, których nie oferują z Warszawy. Równocześnie jednak częściowo wycofują się z trasy ze stolicy Węgier do Chicago, która z całorocznej staje się sezonową. Pojawi się tam też silny konkurent - największa linia lotnicza świata, American Airlines. Czy pokrzyżuje węgierskie plany polskiego przewoźnika?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Chaos na lotnisku w Hongkongu

2019-08-13

Na lotnisku w Hongkongu doszło do starć policji z protestującymi.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Amerykanie są bardziej surowi dla Boeinga

2019-08-13

Steve Dickson, były pilot linii lotniczej Delta, który został wybrany na prezesa Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), nie pozostawia cienia wątpliwości co do tego, jak będzie traktować Boeinga. Delikatnie daje także do zrozumienia, że jego głównym celem jest teraz odzyskanie wiarygodności samej FAA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Hongkong zamyka lotnisko przez protesty. Wielkie utrudnienia

2019-08-12

Lotnisko Cathay Pacific w Hongkongu stanęło w związku z eskalującymi protestami mieszkańców miasta. Wszystkie loty w poniedziałek zostały odwołane.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Na pociągi do CPK potrzeba 14 mld zł

2019-08-11

PKP Intercity szacują koszt jednego składu, który dowiezie pasażerów na lotnisko, na 80 mln zł. Szukają sposobów sfinansowania inwestycji.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Raport o katastrofie Lion Air we wrześniu

2019-08-11

Indonezyjskie ekipy śledcze opublikują we wrześniu ostateczny raport o katastrofie samolotu B737 linii Lion Air z listopada 2018 — podał urząd bezpieczeństwa transportu KNKT.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kłopoty boeinga 777 linii katarskich

2019-08-11

Największy dwusilnikowy samolot pasażerski świata, boeing 777, linii Qatar Airlines po godzinie lotu z Dohy do Auckland zawrócił na lotnisko w Katarze. Pilot poinformował pasażerów, że maszyna ma „drobne kłopoty z silnikiem”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Letnie lotnicze turbulencje

2019-08-08

To wygląda, jakby branża lotnicza sprzysięgła się przeciwko podróżującym do i z Wielkiej Brytanii. Trudny sierpień zapamiętają oni na długo. Ale i na innych rynkach szykują się kłopoty.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Produkcja B737MAX może zostać przerwana

2019-08-08

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby najdalej w ciągu miesiąca poinformować regulatorów ruchu o wszystkich zmianach wprowadzonych w MAXach, tak żeby mógł się rozpocząć proces certyfikacji - zapowiedział prezes Boeinga Dennis Muilenburg.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair wysłał Bartolini Air na zakupy

2019-08-08

Łódzka szkoła lotnicza zwiększa flotę w związku z kontraktem podpisanym z Ryanairem. Wkrótce kupi nowe samoloty za około 10 mln zł.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Później certyfikacja chińskiego C919

2019-08-07

Chińskie przedsiębiorstwo państwowe COMAC stara się otrzymać w 2021 r. certyfikację swego samolotu DC919, co oznacza zwłokę wobec poprzedniego harmonogramu prac nad odrzutowcem, który ma być rywalem Airbusa i Boeinga.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Znów awaria systemu IT w British Airways. Mnóstwo lotów odwołanych

2019-08-07

Problemy w systemie informatycznym brytyjskiego przewoźnika dotknęły 7 sierpnia tysięcy podróżnych: doszło do odwoływania lotów, opóźnień i długich kolejek. To trzecia tak duża awaria w ciągu ponad dwóch lat.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rusza produkcja airbusów A220 w USA

2019-08-06

Airbus poinformował o oficjalnym uruchomieniu produkcji samolotów regionalnych A220 w Mobile w Alabamie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Turystyka odpoczywa od wspierania budżetu

2019-08-05

Itaka, TUI, Grecos, Neckermann i eSky nie zapłaciły ani grosza CIT za 2018 r. Enter Air natomiast wpłacił do państwowej kasy więcej niż łącznie 10 największych firm z branży.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Linia lotnicza chce usunąć toalety z samolotów. Dzięki temu ma się zmieścić więcej pasażerów

2019-08-05

Filipiński przewoźnik Cebu wpadł na zaskakujący pomysł. Linia lotnicza chce, aby na pokładach jej samolotów zmieściło się nawet 460 pasażerów. Aby to osiągnąć, planuje usunięcie toalet oraz kuchni.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Wstępna zgoda na spółkę Delty, Air France i Virgin

2019-08-04

Amerykańska minister transportu Elaine Chao dała wstępną zgodę na rozszerzoną o Atlantyk spółkę joint venture trzech przewoźników: Delty Air Lines, Air France-KLM i Virgin Atlantic.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jest powód, dlaczego samoloty nie zawsze lecą najkrótszą trasą

2019-08-04

Polskie Linie Lotnicze LOT mają dziś w swojej siatce 111 połączeń. Jak ustalane są ich trasy? Co decyduje o godzinach wylotu z lotnisk? Dlaczego nie zawsze samolot leci najkrótszą trasą? To niektóre z pytań, które zadaliśmy Robertowi Luderze i Krzysztofowi A. Siemińskiemu z Biura Siatki Połączeń w PLL LOT.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Chiny. Próbny lot czwartego prototypu C919

2019-08-03

Czwarty prototyp chińskiego samolotu wąskokadłubowego C919 wykonał pierwszy próbny lot — podał jego producent, firma COMAC.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W Portach Lotniczych trwa spór o pieniądze. Czy grozi nam paraliż?

2019-08-01

Związkowcy alarmują, że PPL znacznie obniża pensje. Likwidujemy kominy płacowe – odpowiada spółka.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Sąd w Londynie otwiera drogę do strajku w British Airways

2019-07-31

Sąd apelacyjny w Londynie oddalił wniosek dyrekcji British Airways o zakazanie strajku planowanego przez pilotów - poinformował związek zawodowy i wezwał firmę do dalszych rozmów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

AF-KLM też odczuła koszty paliwa

2019-07-31

Air France-KLM zwiększyła w II kwartale zysk operacyjny o 16 proc., bo prezesowi Benowi Smithowi udało się cięciami kosztów pokryć wzrost cen paliwa. To dało skok akcji w Paryżu o 8,3 proc.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

"Porty Lotnicze" wręczą wypowiedzenia zmieniające 92 proc. załogi

2019-07-31

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL), które zarządza m.in. Lotniskiem Chopina w Warszawie, wręczy wypowiedzenia zmieniające warunki pracy niemal 1,6 z 1,7 tys. swoich pracowników. Business Insider Polska dotarł do pisma przesłanego do Powiatowego Urzędu Pracy, w którym czytamy, że "zwolnienia grupowe" są związane z rozwiązaniem układu zbiorowego pracy z 2014 r. Od października tego roku ma obowiązywać już nowy regulamin wynagrodzeń i premiowania osób pracujących w PPL-u.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Lufthansa: wojna cenowa i drogie paliwo

2019-07-30

Niemiecki przewoźnik uprzedził, że trudne warunki utrzymają się w Europie co najmniej do końca roku z powodu konkurencji na krótkich trasach i drożejącego paliwa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair dużo mniej zarobił. Wojna cenowa jest kosztowna

2019-07-29

Największy przewoźnik w Europie poinformował o zmniejszeniu w I kwartale (do 30 czerwca) zysku o 21 procent. Uzasadnił to nadmiarem mocy przewozowych i wojną cenową w Niemczech.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa może stać się spółką holdingową

2019-07-29

Lufthansa rozważa możliwość przyjęcia struktury spółki holdingowej dla uproszczenia działalności, poprawy rentowności i odzyskania wsparcia inwestorów — twierdzi „Handelsblatt".

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Modlin skazany na wegetację? Komisja Europejska zdecyduje o dofinansowaniu lotniska

2019-07-29

Mazowsze najpewniej zgodzi się na ultimatum rządu i poprosi Komisję Europejską o zbadanie, czy podwarszawskiemu lotnisku można przekazać pomoc publiczną.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Boeing 737 MAX. W samolotach wykryto kolejne usterki. Koncern zapewnia, że chodzi o oprogramowanie

2019-07-29

Amerykańscy piloci testujący w ostatnich tygodniach możliwe sytuacje związane z pilotowaniem samolotów B-737 MAX ujawnili kolejne usterki w maszynach Boeinga. Koncern uważa, że problem nie dotyczy sprzętu, ale oprogramowania, który może rozwiązać aktualizacja. Federalna Administracja Lotnictwa chce to zweryfikować.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Mitsubishi chce podbić rynek regionalnych odrzutowców. Przekonuje, że nie musi być coraz ciaśniej

2019-07-27

- Czy chcemy, by jedną z pierwszych rzeczy, które słyszy pasażer w samolocie, było: musimy zabrać pańską walizkę do luku, bo nie mamy na nią miejsca? Odpowiedzieliśmy: nie - mówi Steve Haro, wiceprezes Mitsubishi Aircraft ds. strategii i globalnego marketingu w wywiadzie dla Business Insider Polska. Japoński koncern podczas Paris Air Show 2019 zaprezentował samolot Mitsubishi SpaceJet M100, który - w zależności od konfiguracji - zabierze od 65 do 88 pasażerów.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Amsterdam: wstrzymano 500 lotów, bo zabrakło paliwa

2019-07-26

Prawie 500 lotów musiało zostać odwołanych na amsterdamskim lotnisku Schiphol 24, 25 i 26 lipca. Powodem są kłopoty z dostawami paliwa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes IATA: Dobrych lotnisk w Europie mamy ciągle za mało

2019-07-25

- Żadna inna branża nie zrobiła dla ochrony klimatu tyle, ile nasza. A nie było to małe wyzwanie – mówi Alexandre de Juniac, prezes IATA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wizz Air wypełnia lukę, zwiększa moce przewozowe

2019-07-25

Korzystając z ograniczania planów rozwoju przez rywali i zachęcony dobrym początkiem roku obrotowego Wizz Air zwiększył prognozę rocznych mocy przewozowych.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pasażerowie samolotów produkują tony śmieci. Linie mówią dość

2019-07-25

Każdy pasażer opuszczający pokład samolotu zostawia średnio 1,43 kg śmieci. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) oszacowało, że w 2018 r. było to w sumie 6,1 mln ton odpadów - informuje Business Insider.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jak odkorkować europejskie niebo

2019-07-25

Pogoda, zatłoczone niebo nad kontynentem, awarie, beztroska pasażerów, którzy spóźniają się z wejściem na pokład – to główne powody, dla których startujemy i lądujemy później, niż wynikałoby to z rozkładu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przelot Garudą bez fotografowania

2019-07-24

Indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia nie pozwalają robić zdjęć i filmować na pokładach swoich samolotów. A wszystko przez znanego vlogera, który opublikował film krytykujący przewoźnika.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Zawieszony strajk na londyńskich lotniskach. Na razie tylko na czwartek

2019-07-24

Na niespełna 24 godziny przed rozpoczęciem protestu brytyjski związek zawodowy Unite zawiesił planowany strajk na Stansted i ogłosił referendum. Unite jest przedstawicielem 43 agentów zajmujących się obsługą naziemną w tym porcie, w tym rejestracją pasażerów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Były pilot: Nie każdy intruz w powietrzu to szpieg

2019-07-23

Z Jerzym Gruszczyńskim, ekspertem lotniczym, szefem pisma Lotnictwo Aviation International i byłym pilotem wojskowym rozmawiał Zbigniew Lentowicz.


Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy: Do 2035 roku loty krajowe mają stać się zbędne

2019-07-23

Frakcja partii Zielonych w Bundestagu opracowała plan działań, które mają sprawić, że do 2035 roku większość połączeń krajowych oferowanych przez linie lotnicze stanie się zbędna. Podkreślono szkodliwy wpływ transportu lotniczego na środowisko.

 

Czytaj więcej: gazeta.pl

 

Powstanie podniebna spółka amerykańsko-australijska

2019-07-22

Amerykański resort transportu (DOT) wyraził ostateczną zgodę na zawiązanie spółki j. v. przez grupę American Airlines i Qantas Airways; w 2016 r., nie zgodził się na nią.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lot i Enter Air liczą na kasę od Boeinga

2019-07-22

Amerykański producent przeznaczy 4,9 mld USD na udobruchanie klientów w związku z uziemieniem maszyn 737 Max. Polskie linie jeszcze nie podliczyły strat.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Prezes PLL LOT: w 2019 r. planujemy wynik na poziomie z 2018 r.

2019-07-22

PLL LOT w tym roku planują uzyskać zbliżony wynik finansowy do tego z 2018 r. - poinformował PAP prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Dodał, że do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego linia chce przewozić około 25 mln pasażerów rocznie.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Efektywny jak touroperator

2019-07-21

Jak coraz powszechniejsza dostępność tanich biletów lotniczych i niejasna przyszłość polskich lotnisk odciśnie się na biurach podróży? Marek Andryszak, szef TUI na Europę Środkową, nie boi się o przyszłość swojej branży.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Ryanair wycina Lufthansę bardzo tanimi biletami

2019-07-21

Przejmując austriackiego przewoźnika Laudamotion Ryanair umocnił się na lotnisku w Wiedniu. Teraz Irlandczycy postanowili zaatakować rynek niemiecki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair wycina Lufthansę bardzo tanimi biletami

2019-07-21

Przejmując austriackiego przewoźnika Laudamotion Ryanair umocnił się na lotnisku w Wiedniu. Teraz Irlandczycy postanowili zaatakować rynek niemiecki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

TUI chce się rozwijać w Modlinie

2019-07-19

TUI Poland planuje podstawienie nowego samolotu na podwarszawskim lotnisku w Modlinie. Już rozmawia o tym z przewoźnikami - ujawnił prezes tego biura podróży Marcin Dymnicki.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wild: Chcemy wyrysować kolej na nowo, by CPK stało się naprawdę centralnym portem

2019-07-19

My chcemy wyrysować kolej na nowo, tak by CPK stało się naprawdę centralnym portem. To tu będą zatrzymywać się wszystkie główne pociągi w Polsce. Naprawdę nie może być tak, że podróż z Rzeszowa do Szczecina koleją trwa tyle, co lot do Australii – mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem Mikołaj Wild.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Ten rok będzie lepszy od poprzedniego

2019-07-18

Wyższe ceny i dobre wypełnienie miejsc w samolotach – ten sezon letni zakończy się lepszym wynikiem niż poprzedni. Na znaczeniu będzie rosła sprzedaż usług dodatkowych i dynamiczne pakietowanie.

 

Czytaj więcej: wiadomosciturystyczne.pl

 

Prokuratura chce procesu Air France za lot 447

2019-07-18

Po 10 latach śledztwa paryska prokuratora domaga się procesu wobec Air France i umorzenia sprawy wobec Airbusa za katastrofę lotu AF447 z Rio do Paryża, w której zginęło 228 osób — podała AFP, a za nią prasa francuska.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Boeing przeznaczy 50 mln dolarów na pomoc rodzinom

2019-07-18

Boeing przeznaczy połowę funduszu 100 mln dolarów utworzonego po 2 katastrofach MAXów na pomoc rodzinom ofiar - ogłosił weteran od odszkodowań Ken Feinberg wynajęty przez koncern do pilnowania rozdziału pieniędzy.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Emirates rekrutuje i nic nie obiecuje

2019-07-17

Linia lata codziennie z Warszawy do Dubaju i na razie tego nie zmienia, ale wciąż szuka pracowników. Zatrudnia już ponad 700 Polaków.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

System antydronowy z Polski działa na Bliskim Wschodzie

2019-07-17

Polski system do wykrywania i neutralizacji dronów Ctrl+Sky trafił na Bliski Wschód.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes PLL LOT: Chcemy być najlepszą linią lotniczą w Europie Środkowej, a nawet w całej Europie

2019-07-17

- W tym momencie mamy dobrą sytuację i w ramach większego projektu możemy zastanawiać się, jak mają wyglądać nasze samoloty. Do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości, gdyż naszym celem było przetrwanie - mówi Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT w wywiadzie dla Business Insider Polska. Za sterami narodowego przewoźnika zasiada od stycznia 2016 roku.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Porażka kontroli na Heathrow. Chłopiec wsiadł do samolotu bez biletu

2019-07-16

13-letni chłopiec bez opieki i biletu wszedł na pokład samolotu British Airways lecącego z Londynu do Los Angeles. Ta z pozoru mała sprawa może wywołać wielkie konsekwencje.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Atlantia będzie też ratować Alitalię

2019-07-16

Włoska kolej państwowa Ferrovie dello Stato wybrała grupę infrastruktury i operatora lotnisk w Rzymie, Atlantię jako czwartego partnera konsorcjum inwestorów, które ma uratować Alitalię.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair obniża prognozę liczby pasażerów

2019-07-16

Ryanair, największy europejski przewoźnik budżetowy obniżył prognozy wzrostu liczby podróżnych w przyszłym roku z 7 do 3 proc., przewidując możliwość dalszych opóźnień w dostawach samolotów Boeinga 737 Max.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Czterech chętnych do ratowania Alitalii

2019-07-15

Czterech potencjalnych inwestorów wyraziło 14 lipca do godz. 18 wstępne zainteresowanie przystąpieniem do konsorcjum ratującego Alitalię.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Złe wiadomości dla Boeinga. MAX wróci dopiero w 2020 roku

2019-07-15

Boeing 737 pozostanie uziemiony do pierwszych miesięcy 2020 roku — podał „Wall Street Journal”, powołując się na dobrze poinformowane źródła w Federal Aviation Agency (FAA) i związkach pilotów amerykańskich.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair chwali się znakomitymi wynikami. Strajki zaczynają jednak dawać się we znaki

2018-09-09

Liczba pasażerów Ryanair rośnie, wypełnienie maszyn nadal znakomite, ale skutki strajków jednak widać. Wzrost liczby pasażerów nie imponuje tak bardzo, jak rok temu.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

LOT: Chętni na pilotów lecą do nas z całego świata

2018-08-23

W tym tygodniu LOT ogłosi kolejny nabór na pilotów i personel pokładowy. Po czerwcowej informacji, że planuje zatrudnić 300 nowych pilotów zgłosiło się ponad tysiąc kandydatów. Niektórzy nawet z Gwadelupy.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Eurowings tworzy platformę dla turystów

2018-05-23

40 milionów klientów chce obsługiwać Eurowings przez swoją nową spółkę internetową.

 

Czytaj dalej: rp.pl/linie lotnicze i lotniska

 

Pierwszy lot AG600

2017-12-27

Największy na świecie hydroplan AG600 całkowicie chińskiej konstrukcji wykonał pierwszy lot.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przyszłość A380 zależy od Emirates

2017-12-27

Airbus pracuje nad awaryjnym planem stopniowej likwidacji produkcji superjumbo A380, jeśli nie uda mu się zdobyć zasadniczego kontraktu od Emirates - podały trzy osoby.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy unowocześnią lotnisko na Kos

2017-12-27

30,5 miliona euro zainwestuje Fraport w lotnisko na Kos. Powstanie między innymi nowy terminal pasażerski.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

2017-11-29

- Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki - z takim przesłaniem wystąpił na Kongresie PIT prezes tej organizacji Paweł Niewiadomski. Chwilę później ogłosił, że taki gospodarz już jest.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Biura Podróży

 

Co dalej z Modlinem? Lotnisko przedstawia dwa scenariusze rozwoju

2017-11-29

Blisko 20 mln zł zysku albo 1,3 mln zł zysku - to różnica w wyniku finansowym lotniska Warszawa Modlin na koniec 2022 roku, w zależności od realizowanego scenariusza rozwoju portu. Zarząd lotniska przedstawił raport, w którym analizuje dwa warianty swojej przyszłości w najbliższych pięciu latach.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Wiemy, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Właśnie wybrano lokalizację

2017-09-18

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl / Wiadomości

 

Ochroniarze z EL Prat mają rację

2017-08-31

Pracownikom kontroli bezpieczeństwa na lotnisku El Prat w Barcelonie będącym w sporze z pracodawcą, firmą Eulen, należy się dodatek 200 euro miesięcznie, pracodawca musi też zwiększyć zatrudnienie - ogłosił przedstawiciel rządu w postępowaniu arbitrażowym.


Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Skok rezerwacji na majówkę

2017-04-12

Liczba rezerwacji w biurach podróży podskoczyła w porównaniu z ubiegłym rokiem niemal dwukrotnie. Najpopularniejszym kierunkiem w tym roku są greckie wyspy.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Wizz Air wchodzi do Frankfurtu, Transavia wychodzi z Monachium

2017-02-14

Węgierska tania linia Wizz Air ogłosiła o uruchomieniu lotów z Frankfurtu, a francusko-holenderska Transavia wycofa się z Monachium.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Rekordowy rok dla Heathrow i Gatwick

2015-01-13

Dwa największe lotniska Wielkiej Brytanii w 2014 roku obsłużyły rekordowo dużą ilość pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Ekonomia rp.pl

 

To nie żart. Zamiast lotniska - ekomiasto przyszłości

2013-11-02

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny chce zdobyć pieniądze z UE na budowę pokazowego miasteczka przyszłości. W Niedźwiadzie, gdzie klika lat temu miało powstać lotnisko.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.biz

 

Lotnicze prognozy a rzeczywistość: Ruch pasażerski rośnie zbyt wolno

2013-08-12

Żeby zrealizować założenia, ruch na lotniskach w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy czy Zielonej Górze musiałby wzrosnąć o minimum 100 proc.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Akademia

 

B787: nowe baterie przed końcem maja

2013-05-23

Boeing wykonał już w 90 proc,. wymianę systemów baterii w B787, a zakończy ją do końca przyszłego tygodnia - ogłosił na konferencji dla inwestorów w Waszyngtonie szef pionu samolotów cywilnych Ray Conner.

 

Czytaj więcej: ekonomia24, rp.pl

 

Lotnisko w Gdyni nie na Euro 2012

2012-02-11

Sztandarowa gdyńska inwestycja nie będzie gotowa na Euro 2012. Choć mistrzostwa były jednym z argumentów za budową lotniska w Kosakowie, pasażerowie mogliby być tam obsługiwani tylko w tymczasowych budynkach.

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl Trójmiasto

 

Nowi prezesi w ogniu żądań

0000-00-00

W państwowych spółkach trwa wymiana zarządów. Nowe władze w pierwszej kolejności będą musiały zmierzyć się z żądaniami związków zawodowych.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Czy nowy prezes Marcin Celejewski podźwignie z kolan PKP Intercity?

0000-00-00

Nowy prezes PKP Intercity Marcin Celejewski zanim trafił do Intercity, stworzył strategię dla Qatar Airways. Czy da radę podźwignąć z kolan sztandarowego przewoźnika PKP? Będzie mu trudniej niż na Bliskim Wschodzie.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Transport

 

Niespodzianka od LOT-u. Dreamliner za 399 złotych

0000-00-00

W związku z odebraniem pierwszego Boeinga 787 Dreamliner, Polskie Linie Lotnicze przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl

 

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony