INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Przegląd prasy


Pasażerowie od niemal 40 lat zbierają mile. To była genialna strategia marketingowa

2019-10-13
 
   

Darmowe bilety lotnicze, wstęp do saloników biznesowych, możliwość podwyższenia klasy podróży - to tylko niektóre z benefitów, które można otrzymać dzięki milom zbieranym w programach lojalnościowych linii lotniczych. I choć przeciętny pasażer z Polski, który według statystyk lata średnio raz w roku, głównie tanimi liniami, raczej może o nich zapomnieć, to jest grupa, która korzysta z nich nader licznie i często. I właśnie o to chodziło twórcom pierwszego (i każdego kolejnego) programu zbierania mil - by przywiązać do siebie zwłaszcza tę jedną grupę pasażerów.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 


Delft Blue House. Jak miniaturowy domek z porcelany stał się `marketingowym osiągnięciem`?

2019-10-12

Holenderskie linie lotnicze KLM świętowały w tym tygodniu 100. rocznicę powstania. Z tej okazji w hangarze na lotnisku Schiphol w Amsterdamie nie zaprezentowano najnowszego samolotu, ani specjalnego malowania floty, tylko... miniaturowy porcelanowy domek. Był to jeden z najważniejszych punktów programu rocznicowej gali. Delft Blue House to porcelanowa figurka z ponad 60-letnią historią.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Kredyt 100 milionów funtów na budowę CPK

2019-10-10

Brytyjski rząd ma finansową zachętę dla tamtejszych firm chcących wziąć udział w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rewolucja w lataniu? CEO KLM: pierwszy elektryczny samolot pojawi się za 15-20 lat

2019-10-09

- Gdy pojawiły się pierwsze elektryczne samochody, ludzie śmiali się, a dziś? Wszyscy widzimy, jak daleko zaszliśmy już w tej dziedzinie. Nie wierzę jednak, by pierwsze elektryczne samoloty pojawiły się już za pięć czy sześć lat - mówi Pieter Elbers, CEO linii lotniczych KLM, odpowiadając na pytanie Business Insider Polska o przyszłość lotnictwa.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Touroperatorzy zwiększyli rentowność

2019-10-08

Firmy sporo zarobiły w sezonie lato 2019 — oferty last minute były nawet o 450 zł droższe od kupowanych z wyprzedzeniem.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Kobieta wsiadła bez biletu do samolotu. Nikt nie wie jak

2019-10-08

Na pokład samolotu linii Delta na lotnisku w Orlando dostała się kobieta bez karty pokładowej. Dopiero interwencja policji umożliwiła start.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W lotnictwie brakuje kadr

2019-10-07

Branża lotnicza boryka się z niedoborem mechaników, pilotów, personelu pokładowego i naziemnego. Sam Centralny Port Komunikacyjny będzie potrzebować około 37 tysięcy pracowników.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT od sierpnia 2020 roku poleci do San Francisco

2019-10-06

PLL LOT od 5 sierpnia 2020 r. uruchomi bezpośrednie rejsy z Warszawy do San Francisco w Stanach Zjednoczonych - poinformowała w niedzielę PAP spółka. Będzie to dziewiąte bezpośrednie połączenie narodowego przewoźnika z Polski do USA, a dwudzieste dalekiego zasięgu.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Lotnisko Daxing pod Pekinem powstało dzięki politykom

2019-10-06

Przy wielkich projektach infrastrukturalnych najważniejsza jest decyzja polityczna i późniejsze zainteresowanie najwyższych władz państwa. Natomiast nie sprzyja im zmiana rządu, bo pojawiają się nowe koncepcje — uważa Christiano Cecatto z jednego z najsłynniejszych biur architektonicznych na świecie Zaha Hadid Architects.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ratownicy Alitalii zgłaszają listę przeszkód

2019-10-05

Inwestorzy pracujący nad planem uratowania Alitalii prześlą resortowi przemysłu listę przeszkód na drodze do odrodzenia narodowego włoskiego przewoźnika. Będzie to nacisk na władze, by pomogły w dopięciu umowy.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nie zróbcie z CPK Disneylandu

2019-10-05

Jeśli buduje się projekt o takim znaczeniu, jak będzie to w przypadku Centralnego Portu Komunikacyjnego, podstawą jest szybki proces decyzyjny. Ustawy regulujące taką inwestycją muszą być napisane i zatwierdzane błyskawicznie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Superwizjer: Prezes Lotniska Chopina mógł powoływać się na wpływy i ukrywać niegospodarnoś

2019-10-05

"Superwizjer" TVN ujawnił, że prezes Portów Lotniczych, które zarządzają m.in. Lotniskiem Chopina mógł ukrywać niegospodarność w stołecznym porcie, powoływać się na wpływy oraz w niejasnych okolicznościach zatrudniać osoby z CBA. Porty uważają, że relacja "Superwizjera" jest jednostronna i rozważają kroki prawne.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Piloci American Airlines chcą kompensaty za MAXy

2019-10-03

Piloci American Airlines chcą dostać wyrównanie za stracone zarobki z powodu uziemienia samolotów B737 MAX — poinformował szef ich związku APA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Delta Air Lines zwiększy udział w Alitalii

2019-10-03

Amerykański przewoźnik zgodził się zwiększyć swój udział w Alitalii do 120 mln euro, co da mu 12 proc. - podał "Corriere della Sera".

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Starsze B737 do pilnej kontroli

2019-10-02

Federalny urząd lotnictwa FAA ogłosił, że użytkownicy samolotów Boeinga muszą w ciągu 7 dni od stwierdzenia pęknięć w małej liczbie maszyn sprawdzić 165 B737 NG

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Szef Ryanaira ocenia sytuację w branży lotniczej i w Wielkiej Brytanii

2019-10-02

Ryanair poczeka z kupowaniem nowych samolotów. Brexit nie wpłynie mocno na linię, ale Londyn musi przystać na wyjście z umową, bo inaczej zaszkodzi brytyjskiej gospodarce. Unia i Stany Zjednoczone powinny dogadać się w sprawie wspierania Airbusa i Boeinga — mówi prezes Ryanaira Michael O`Leary w długiej rozmowie z agencją Reutera

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Thomas Cook upadł, szef Ryanaira wieszczy ponuro: Rynek zorganizowanych wakacji jest skończony

2019-10-01

Michael O`Leary, prezes przewoźnika Ryanair, skomentował upadek biura podróży Thomas Cook. Stwierdził, że rynek zorganizowanych wakacji jest skończony. Pytał też, że jak to możliwe, że Thomas Cook jeszcze wiosną otrzymał licencję na prowadzenie linii lotniczej.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Co po Adrii? Słoweński rząd zastanawia się nad nową linią

2019-10-01

Po tym, jak narodowy przewoźnik Słowenii, Adria Airways zgłosiła swoje bankructwo w sądzie, rząd zastanawia się co dalej. Zdaniem ministra gospodarki, Zdravko Pocivalseka są teraz dwa wyjścia — pozwolić zadziałać rynkowi albo wspólnie z Lufthansą stworzyć nową linię.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowy kłopot Boeinga. Powiększające się pęknięcia

2019-10-01

Zauważono pęknięcia w elementach łączących zbiorniki z paliwem umieszczone w skrzydłach samolotu z kadłubem w Boeingach 737NG. Te pęknięcia powiększają się z każdym kolejnym wykonywanym lotem — poinformował Boeing.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

PPL ma chrapkę na Baltonę

2019-10-01

Państwowy operator portów lotniczych ma dofinansować giełdową sieć sklepów wolnocłowych i rozmawia o przejęciu nad nią kontroli.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Boeing zaniedbał prace przy MAXach

2019-09-30

Przy ocenie aspektów bezpieczeństwa B737 MAX Boeing nie wziął w pełni pod uwagę, jak piloci zareagują w sytuacjach awaryjnych i może być zmuszony do zmian w układach ostrzegawczych w kokpicie, w przygotowaniu i szkoleniu pilotów — uznał krajowy urząd bezpieczeństwa transportu NTSB.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT-owi będą zagrażać giganci. Dwie potężne linie lotnicze chcą wejść do Polski

2019-09-30

Do Polski chcą wejść dwie potężne linie lotnicze: American Airlines i Virgin Atlantic.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Bankructwa małych wzmocnią lotnictwo Francji

2019-09-28

Prezes Air France-KLM, Ben Smith wystąpił z obroną swej decyzji, o nie przyjściu z pomocą dwóm upadłym małym liniom, bo na konsolidacji rynku skorzysta krajowy sektor lotnictwa i zatrudnienie

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rewolucja w lataniu? Nowe typy samolotów zmieniają model funkcjonowania lotnisk

2019-09-28

- Samoloty takie jak Boeing 787 Dreamliner czy Airbus A350 zmieniają reguły gry. Potrafią dolecieć w każde miejsce na Ziemi, dając możliwość otwierania połączeń bezpośrednich (ang. point-to-point), eliminując de facto konieczność funkcjonowania lotnisk przesiadkowych, czyli hubów - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Douglas C. Webster, dyrektor ds. operacyjnych w Delhi International Airport Ltd., zarządzajcąy największym lotniskiem w Indiach.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Europa nie ufa USA w sprawie boeingów

2019-09-26

Uziemione MAX-y wznowią loty najwcześniej zimą. W Europie wrócą zapewne kilka miesięcy później, bo nadzór lotniczy chce wykonać własne testy.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Bez planu naprawczego słoweńska Adria straci licencję

2019-09-26

Dajemy Adrii czas do 2 października na przedstawienie planu finansowego, bo inaczej straci licencję - ogłosił szef słoweńskiego urzędu lotnictwa cywilnego JACL Rok Marolt.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwszy start z pekińskiego Daixin

2019-09-26

Wystartował pierwszy samolot z nowego pekińskiego lotniska Daixin. China Southern poleciał do Guangzhou. LOT poleci na Daixin 28 października.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing zapłaci po 1,2 mln dol. rodzinom ofiar Lion Air

2019-09-25

Boeing zawarł pierwsze ugody z rodzinami ofiar katastrofy samolotu Lion Air; rodziny dostaną po minimum 1,2 mln dolarów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing zwiększy nadzór inżynierski

2019-09-25

Rada dyrektorów Boeinga utworzyła nową komisję bezpieczeństwa do nadzorowania prac projektowych, produkcji i operacji samolotów koncernu i usług posprzedażnych w konsekwencji dwóch katastrof MAXów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wielka europejska repatriacja

2019-09-25

Rząd brytyjski ma do sprowadzenia do kraju 160 tysięcy urlopowiczów, którzy wykupili wakacje u Thomasa Cooka. Bo klientów biura wymagających pomocy jest trzy razy więcej.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Największa ewakuacja turystów

2019-09-25

Tylko rząd brytyjski ma do sprowadzenia do kraju 160 tys. urlopowiczów, którzy wykupili wakacje u Thomasa Cooka.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Poderwą się nawet bankruci

2019-09-24

Linia Thomas Cook już nie lata. Należący do koncernu niemiecki Condor dostanie wsparcie finansowe od rządu federalnego i landowego. Z upadku rywala korzystają Ryanair i easyJet, które z dnia na dzień podwyższyły ceny.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Wstępne wnioski z katastrofy MAXa Lion Air

2019-09-23

Wady projektowe i w nadzorze odegrały kluczową rolę w katastrofie samolotu B737 MAX linii Lion Air w październiku 2018 — stwierdzili indonezyjscy śledczy, a podał o tym „Wall Street Journal"

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Thomas Cook upadł, jego Condor nadal lata

2019-09-23

Biuro podróży Thomas Cook upadło, a samoloty Condora, jego przewoźnika latają normalnie wynika ze strony condor.com. W każdym razie tak było w poniedziałek wczesnym popołudniem.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kłopoty Superjeta 100. Czy zmiana nazwy pomoże?

2019-09-21

Producenci rosyjskiego odrzutowca Superjet 100 porozumieli się w sprawie przyszłości tej maszyny. Nazwa będzie zmieniona w najbliższym czasie na SSJ100.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Prezes gasi nadzieje: boeing 737 MAX szybko nie wystartuje

2019-09-21

Nie ma co liczyć na szybki powrót B737 MAX do latania z pasażerami. Prezes Federalnej Agencji Lotnictwa, Stephen Dickson, wcześniej doświadczony pilot linii Delta usiadł na symulatorze lotów. I powiedział, że jest jeszcze dużo do zrobienia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Naprawa silników dreamlinerów potrwa dłużej

2019-09-21

Rolls-Royce będzie dłużej naprawiać niż przewidywał silniki Trent 1000 w B787 Dreamliner, co opóźni ich powrót do eksploatacji i znów zaszkodziło akcjom producenta.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair zwalnia pilotów, prezes dostaje premię

2019-09-21

Akcjonariusze Ryanaira zatwierdzili minimalną większością nowy system premii dla prezesa Michaela O`Leary`ego, który może dostać 100 mln euro w ciągu 5 lat. Linia poinformowała też, że może zwolnić z pracy 500-700 pilotów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnisko to dla miasta same plusy. Szkoda, że Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie u nas

2019-09-19

Od kilkunastu lat na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego funkcjonuje Port Lotniczy Warszawa-Modlin, którego miasto jest udziałowcem – jednym z czterech. Burmistrz Jacek Kowalski otwarcie mówi o korzyściach z tego tytułu. – Ale nie było tak, że liczyliśmy tylko na lotnisko i to nam uratowało życie – zaznacza jednak. Zapytaliśmy włodarza Nowego Dworu m.in. o to, jak mocno lotnisko wpłynęło na rozwój miasta, czy jego obecność można rozpatrywać tylko i wyłącznie w kategorii plusów, a także o plany związane z rozbudową lotniska, z których wdrożeniem są problemy.

 

Czytaj więcej: portalsamorzadowy.pl

 

EasyJet ostro krytykowany za najkrótszy lot w Wielkiej Brytanii

2019-09-19

Brytyjskie linie lotnicze easyJet znalazły się w ogniu krytyki aktywistów i naukowców po tym, jak ogłosiły nowe połączenie, które będzie najkrótszym lotem w Wielkiej Brytanii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Airbus koryguje długoterminową prognozę rynku

2019-09-18

Światowa flota samolotów pasażerskich i cargo zwiększy się w ciągu 20 lat ponad dwukrotnie z prawie 23 tys. do 47 680 w 2038 r., wywołując popyt na 550 tys. pilotów i 640 tys. mechaników - stwierdził Airbus w nowej wersji długoterminowej prognozy.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Zagraniczni regulatorzy krytykują Boeinga i FAA

2019-09-18

Zagraniczni regulatorzy ruchu lotniczego, w tym europejska EASA, przygotowują raport bardzo krytyczny wobec amerykańskiego odpowiednika Federalnej Agencji Lotnictwa. To pierwszy taki dokument w historii, a wnioski upokorzą Amerykanów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

84 nowe połączenia Virgin z Heathrow

2019-09-18

Trzeci pas startów i lądowań na Heathrow pozwoli Virgin Atlantic uruchomić 84 nowych połączeń krajowych i krótkiego zasięgu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

LOT stawia na budowę hubu w Budapeszcie

2019-09-18

- W związku z uziemieniem boeingów 737 MAX uzyskamy wynik operacyjny dużo niższy od zakładanego, szacowanego na 250 mln zł - mówi Rafał Milczarski, prezes LOT.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Boeing powstrzymał Ryanaira

2019-09-17

Czarterowa linia nie urośnie, ale rozkładowa doda 27 tras. Kłopoty z samolotami bardziej odczują inne kraje.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

KLM chce zastąpić samoloty pociągami

2019-09-17

Pasażerowie holenderskich linii lotniczych KLM, którzy po 29 marca będą podróżować między Amsterdamem i Brukselą, będą mieli wybór - samolot lub pociąg.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Airbus nie boi się skutków cła z USA w tym roku

2019-09-17

Wprowadzenie przez Stany nowych ceł nie będzie raczej mieć większych konsekwencji na wyniki finansowe Airbusa w 2019 r., ale nie można wykluczyć zakłóceń - stwierdził w wywiadzie szef europejskiej grupy lotniczej

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Załoga Aigle Azur chce więcej czasu na ratunek

2019-09-16

Przedstawiciele załogi zbankrutowanej linii Aigle Azur zwrócili się do sądu w Evry o więcej czasu na rozmowy o jej przejęciu przez AF-KLM, bo grono chętnych zmalało - podał związek CFDT.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Jak zbudować CPK? Polsce potrzebne raczej drugie Monachium niż Stambuł

2019-09-16

- To nie zaprojektowanie i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie największym wyzwaniem. Będzie nim zbudowanie takiego portu lotniczego, który stanie się prawdziwym lotniskiem przesiadkowym w tej części Europy - mówiła podczas Kongresu Rynku Lotniczego Marta Fredrych z kancelarii Baker McKenzie, która doradza przy projektach infrastrukturalnych.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Nowy samolot Embraera to poważny rywal Airbusa

2019-09-15

Brazylijski producent dostarczył rodzimej linii lotniczej Azul pierwszy egzemplarz nowego samolotu na ok. 140 miejsc, który będzie poważnym rywalem A220 przejętego od Bombardiera przez Airbusa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing walczy o MAXy. Chce jak najszybciej wznowić loty

2019-09-14

Boeing postawił sobie za cel uzyskać w ciągu kilku tygodni zgodę na wznowienie lotów B737 MAX. Jego inżynierowie przedstawiają na świecie plany jednej z największych operacji logistycznych w historii lotnictwa.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Polityka lotniskowa PiS przyniosła efekty. Warszawiacy tracą tanie loty

2019-09-13

Megalomańska polityka lotniskowa polityków i fachowców z ekipy PiS przynosi na razie taki efekt, że tańsze linie lotnicze rozwijają siatkę połączeń na południu Polski, a nie w Warszawie i Modlinie.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Dwa testy Modlina

2019-09-12

Marszałek uważa, że inwestycja w port się opłaci, a PPL — że to pomoc publiczna. Obie strony mają swoje analizy. Diabeł tkwi w szczegółach.

 

Czytaj więcej: pb.pl

 

Jak będzie wyglądać CPK? Są kolejne koncepcje nowego lotniska

2019-09-11

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma powstać w 2027 r. między Warszawą i Łodzią i początkowo obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do opracowania tzw. master planu, czyli dokumentu określającego kierunki rozwoju nowego portu lotniczego. Kolejne pracownie architektoniczne przedstawiły spółce CPK swoje pomysły na to, jak mógłby wyglądać CPK.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Załamanie dostaw Boeinga. Airbus na tym zyskuje

2019-09-11

Boeing wydał w sierpniu klientom zaledwie 18 samolotów, o 72 proc. mniej niż rok wcześniej, bo obowiązuje uziemienie MAXów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Korzyści z twardego brexitu? Zakupy bezcłowe na lotniskach

2019-09-10

Brytyjski rząd chce przekonać Brytyjczyków do poparcia wyjścia z Unii bez porozumienia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Bankructwo Aigle Azur. Są chętni, żeby ją kupić

2019-09-09

Francuska tania linia lotnicza Aigle Azur ogłosiła bankructwo. 6 września zawiesiła wszystkie loty. Jest jednak na nią kilku chętnych - poinformował wiceminister transportu Jean-Baptiste Djebbari.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rewolucja w lataniu? Dzięki technologii liczba pilotów w kokpicie zmniejszy się

2019-09-09

Rewolucja w lataniu? "Dzięki technologii liczba pilotów w kokpicie zmniejszy się"

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Alitalii potrzeba więcej czasu na ratunek

2019-09-08

Firmy mające nadzieję uratować Alitalię wystąpią o przedłużenie terminu przedstawienia planu naprawczego, bo nadal negocjują kluczowe elementy - poinformowała agencja Reutera

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing. Czy B737 MAX jest ofiarą wojny handlowej

2019-09-08

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) obiecuje przywrócenie pozwolenia na eksploatację B737 MAX wówczas, gdy uzna tę maszynę za bezpieczną. I sama chce dokonać certyfikacji, niezależnie od tego, co zdecyduje jej odpowiednik z USA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

W Portach Lotniczych płacą średnio prawie 11 tys. zł. Od października obetną płace najbogatszym

2019-09-06

Co najmniej 464 najlepiej zarabiających pracowników Portów Lotniczych ma jeszcze dwa tygodnie, by zdecydować, czy zgodzą się na obniżki płac. Niektórzy dostaną podwyżki, ale mimo to - według związkowców - Porty ograbią pracowników z milionów złotych.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Piloci BA łagodnieją, w Ryanairze nowe strajki

2019-09-05

Piloci British Airways zgodzili się zrezygnować z protestu 9 i 10 września, jeśli dyrekcja przystąpi do rozmów z nimi, ich koledzy z Ryanaira ogłosili za to siedem nowych dni planowanych strajków - podała ich organizacja BALPA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lot AF447 Paryż-Rio: winni tylko piloci

2019-09-05

Sędziowie śledczy prowadzący postępowanie wyjaśniające katastrofy samolotu lot AF447 1 czerwca 2009 r. z Rio do Paryża polecili umorzyć sprawę wobec Airbusa i Air France, a obarczyli winą pilotów za utratę kontroli nad maszyną.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Europejczycy bez złudzeń. MAX-y uziemione bezterminowo

2019-09-04

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) nie ukrywa, że jest jeszcze mnóstwo do zrobienia, zanim B737 MAX uzyskają zgodę na loty z pasażerami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nie tylko LOT liczy na dobry biznes nad Atlantykiem

2019-09-02

Linie lotnicze już przygotowują się na zniesienie wiz do USA. Narodowy przewoźnik ma w planach uruchomienie połączenia z Waszyngtonem. Samoloty American Airlines w maju wylądują w Krakowie.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Nowa ofiara kryzysu uziemienia boeingów 737 MAX

2019-09-02

Norweski przewoźnik Norwegian zwrócił się do wierzycieli o wydłużenie terminu wykupu obligacji o wartości 380 mln dolarów. Jako powód podaje m.in. kryzys wywołany uziemieniem B737 MAX i konieczność cięcia siatki połączeń, w tym z Europy do USA.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kary dla strajkujących pilotów British Airways

2019-09-02

Na przyszły poniedziałek i wtorek, czyli 9 i 10 września, oraz ponownie 27 września piloci British Airways zapowiadają strajk. Przewoźnik grozi im karami za protest, który - jeśli do niego rzeczywiście dojdzie - będzie pierwszym w historii przewoźnika.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Koniec z tanimi liniami na lotnisku w Pradze

2019-09-01

Lotnisko im. Vaclava Havla w Rużynach pod Pragą jest przepełnione. Pojawił się więc pomysł wyprowadzenia stamtąd linii niskokosztowych – easyJeta, Ryanaira i Wizzaira.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Opóźnienie w powrocie Boeingów 737 MAX

2019-09-01

Amerykańscy przewoźnicy informują o kolejnym przesunięciu powrotu MAX-ów do swojej floty. Powód? Ponowna certyfikacja się wydłuża, bo amerykańskie władze postanowiły poddać analizie nie tylko zmiany wprowadzone przez Boeinga, ale i sam proces przywracania maszyn do operacji.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Kapitan Wrona zwolniony z LOT. Sprawa ma trafić do sądu

2019-08-29

Pilot, który w 2011 r. wsławił się lądowaniem bez wysuniętego podwozia, został zwolniony z pracy. Jego prawnik zapowiada odwołanie się do sądu, ponieważ LOT nie chce wypłacić Wronie pełnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia - informuje TVN24.

 

Czytaj więcej: wiadomosci.onet.pl

 

 

Podniosą ceny, żeby nie było korków na niebie. PAŻP planuje spore inwestycje

2019-08-29

Do 2024 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce wydać na inwestycje 1,3 mld zł. Dzięki temu samoloty w Polsce mają być znacznie bardziej punktualne niż w innych państwach Unii.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Eko aktywiści użyją dronów, by zablokować lotnisko Heathrow. Chodzi o gazy cieplarniane

2019-08-29

Grupa proekologicznych aktywistów znana jako Heathrow Pause zapowiedziała, że od 13 września zacznie blokować londyński port lotniczy Heathrow. Chcą przeciwstawić się rozbudowie lotniska niezgodną z rządowym prawem, które nakłada ograniczenia dla emisji gazów cieplarnianych z planowaną do 2050 r. całkowitą bezemisyjnością.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

Powrót easyJet do Warszawy był głośny. Po roku linia zamyka trzy z czterech tras

2019-08-29

EasyJet po roku od głośnego powrotu na Lotnisko Chopina w Warszawie będzie latał z niego już tylko na jednej z czterech otwartych wówczas tras. Zawieszono loty do Londynu Gatwick i Genewy. Na początku listopada odbędą się ostatnie loty do Berlina Tegel. W rozkładzie na sezon zimowy 2019/2020 z Warszawy zostanie tylko połączenie do Bazylei.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Mimo wpadki z MAX-ami Boeing stawia też na usługi

2019-08-28

Prezes Boeinga, Dennis Muilenburg powiedział, że finansowa wpadka z MAX-ami nie zmniejszy chęci koncernu do zawierania umów na usługi lotnicze o wyższej marży.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Europejskie linie lotnicze będą się konsolidować

2019-08-28

W Europie jest nadpodaż w lotnictwie, co prowadzi do obniżania cen biletów. Zdaniem prezesa Grupy TUI Friedricha Joussena przewoźnicy muszą się konsolidować.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Hiszpańscy piloci Ryanaira zastrajkują we wrześniu

2019-08-28

Związek zawodowy hiszpańskich pilotów SEPLA ogłosił, że wezwie do krajowego strajku pilotów Ryanaira przez pięć dni we wrześniu na znak protestu przeciwko planom likwidowania przez tego przewoźnika baz na w Hiszpanii.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Saudyjki latają bez opiekunów

2019-08-27

Na międzynarodowych lotniskach Arabii Saudyjskiej można zobaczyć coraz częściej kobiety, podróżujące za granicę bez zezwolenia męskiego krewnego.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

B737 Smartwings leciał za długo na jednym silniku

2019-08-27

Czeski urząd lotnictwa bada incydent z samolotem taniej linii Smartwings, który leciał ponad 2 godziny na jednym silniku zamiast lądować na najbliższym lotnisku.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rosjanie pozwali Boeinga za 737 MAX

2019-08-27

To pierwszy pozew tego typu. Firma z Rosji, która podpisała kontrakt na 35 samolotów Boeing 373 MAX 8, pozwała amerykańskiego producenta przed sąd Chicago. Rosjanie domagają się rozwiązania kontraktu i wypłaty odszkodowania.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Rewolucja w lataniu? Millenialsi wymuszą jedną, zasadniczą zmianę

2019-08-26

- Coraz ważniejsze dla pasażerów staje się, by nawet podczas godzinnego lotu, mogli sprawdzić pocztę, być w kontakcie ze znajomymi - mówi Steve Haro, wiceprezes Mitsubishi Aircraft, odpowiedzialny za strategię i marketing. W rozmowie z Business Insider Polska wymienia trzy trendy, które zmienią podróżowanie samolotami w przyszłości.

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

Boeing zwiększa produkcję B737. Więcej zamówień

2019-08-24

Boeing poinformował swych dostawców, że od lutego 2020 r. zamierza produkować 52 samoloty B737, a od czerwca zwiększy rytm produkcji do 57 sztuk co miesiąc

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Piloci British Airways: 3 strajki we wrześniu

2019-08-24

Piloci British Airways zapowiedzieli 3 dni strajków we wrześniu w ramach sporu z pracodawcą o wysokość zarobków.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Sądne dni w Ryanairze. Piloci zapowiadają strajki

2019-08-22

Fala strajków jest nie do uniknięcia. Wprawdzie sąd zablokował protest pilotów irlandzkich, ale w Wielkiej Brytanii wymiar sprawiedliwości uznał, że pracownicy linii mają prawo strajkować. Protestują już Portugalczycy, a Hiszpanie rozpoczną swój strajk we wrześniu.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

 

Samoloty-duchy na trasie Londyn-Sydney. Linie lotnicze Qantas przetestują 20-godzinne połączenia

2019-08-22

Czy piloci, załoga, a przede wszystkim pasażerowie są w stanie wytrzymać 20 godzin podróży samolotem? Linie Qantas chcą to sprawdzić - wkrótce rozpoczną testy, podczas których na pokładzie znajdzie się niewielka grupa podróżnych. Po wylądowaniu wszyscy przejdą badania, bo niemal doba w powietrzu to "kres możliwości branży".

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

 

Irlandzki sąd blokuje strajk w Ryanairze

2019-08-21

Nie będzie strajku pilotów w irlandzkich bazach Ryanaira. Sąd w Dublinie nakazał wstrzymanie akcji strajkowej, która była zaplanowana na najbliższy czwartek i piątek. Pięciodniowy strajk portugalskich załóg Ryanaira rozpoczął się zgodnie z planem we środę, 21 sierpnia.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing szykuje się do oddania MAXów. Linie mogą odetchnąć?

2019-08-21

Boeing przyjmie do pracy kilkaset osób w swoim zakładzie w Moses Lake w stanie Waszyngton. Ich zadaniem ma być przygotowanie zaparkowanych tam MAXów do odbioru przez klientów. Nadal jednak nie wiadomo kiedy regulatorzy zezwolą na loty tych maszyn z pasażerami.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Enter Air: Nasi pasażerowie nie chcą latać z Radomia

2019-08-21

Czarterowa linia lotnicza Enter Air zapytała swoich pasażerów "Z którego lotniska byłoby Pani/Panu najwygodniej latać?" i dała do wyboru trzy porty...

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lufthansa walczy z tanimi liniami. Nie da się Ryanairowi

2019-08-20

— Nie ma takiej możliwości, żeby nas wygonili z naszego własnego rynku ci, którzy tu przyszli, rozejrzeli się i postanowili zaatakować — ostrzega prezes Grupy LH, Carsten Spohr.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Twarde lądowanie rosyjskiego boeinga w Armenii

2019-08-20

Maszyna tanich linii Aerofłotu lecąca rejsem z Moskwy do Giumri w Armenii zawadziła ogonem o pas startowy. Na pokładzie było 173 pasażerów. Linie zapewniają, że ofiar nie ma.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Boeing 737 MAX wrócił już do rozkładów przewoźników

2019-08-19

TUI, American Airlines, United Airlines i inne linie lotnicze już przywróciły boeingi B737 MAX do swoich rozkładów. Tymczasem maszyny są nadal uziemione przez regulatorów ruchu i nie jest znany termin powrotu do latania z pasażerami - pisze „The Times”.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Potentat lotniczy zachęca do latania na wódkę do Krakowa

2019-08-19

Według reklamy American Airlines największą atrakcją, która może przyciągnąć turystów do Krakowa jest picie wódki z przyjacielem. Władze miasta się z tym nie zgadzają.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Ryanair: strajków trudno będzie uniknąć

2019-08-17

Związkowcy i zarząd wzajemnie zbijają argumenty. I jedna i druga strona doskonale pamięta, że taka taktyka w zeszłym roku zaowocowała strajkami, które sporo namieszały w rozkładzie lotów.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnicza ofiara protestów w Hongkongu. Prezes linii odchodzi

2019-08-16

Największa linia lotnicza z Hongkongu, Cathay Pacific straciła prezesa. Brytyjczyk Rupert Hogg podał się do dymisji po tym, jak jego załogi przyłączyły się do protestów demokratycznej opozycji.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Pierwsze kłopoty stambulskiego lotniska

2019-08-16

Loty z nowego stambulskiego lotniska będą ograniczone wiosną i pod koniec lata. Powód? Drogi podejścia samolotów znalazły się na szlakach migracyjnych ptaków.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Lotnisko Chopina z niższą liczbą pasażerów w wakacje. Modlin przejął część czarterów

2019-08-15

Na Lotnisku Chopina wolniej niż w poprzednich latach przybywa podróżnych, a w lipcu po raz pierwszy od dawna ich liczba nieznacznie spadła. Największe biura podróży przeniosły część lotów czarterowych do Modlina.

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

Klęska LOT na Węgrzech. Samoloty latają puste, firma ratuje się koreańską szalupą

2019-08-14

Zapowiadana przez PiS strategia "wstawania z kolan" przez polskiego przewoźnika przynosi w Budapeszcie dotkliwe straty

 

Czytaj więcej: wyborcza.pl

 

LOT przeliczy się na Węgrzech? Budapeszt ma więcej sensu niż inwestowanie w CPK

2019-08-14

Polskie Linie Lotnicze LOT chcą rozwijać drugi hub w Budapeszcie, a w przyszłości otwierać z niego takie kierunki, których nie oferują z Warszawy. Równocześnie jednak częściowo wycofują się z trasy ze stolicy Węgier do Chicago, która z całorocznej staje się sezonową. Pojawi się tam też silny konkurent - największa linia lotnicza świata, American Airlines. Czy pokrzyżuje węgierskie plany polskiego przewoźnika?

 

Czytaj więcej: businessinsider.com.pl

 

W Portach Lotniczych trwa spór o pieniądze. Czy grozi nam paraliż?

2019-08-01

Związkowcy alarmują, że PPL znacznie obniża pensje. Likwidujemy kominy płacowe – odpowiada spółka.

 

Czytaj więcej: gazetaprawna.pl

 

Ryanair chwali się znakomitymi wynikami. Strajki zaczynają jednak dawać się we znaki

2018-09-09

Liczba pasażerów Ryanair rośnie, wypełnienie maszyn nadal znakomite, ale skutki strajków jednak widać. Wzrost liczby pasażerów nie imponuje tak bardzo, jak rok temu.

 

Czytaj więcej: next.gazeta.pl

 

LOT: Chętni na pilotów lecą do nas z całego świata

2018-08-23

W tym tygodniu LOT ogłosi kolejny nabór na pilotów i personel pokładowy. Po czerwcowej informacji, że planuje zatrudnić 300 nowych pilotów zgłosiło się ponad tysiąc kandydatów. Niektórzy nawet z Gwadelupy.

 

Czytaj wiecej: rp.pl

 

Eurowings tworzy platformę dla turystów

2018-05-23

40 milionów klientów chce obsługiwać Eurowings przez swoją nową spółkę internetową.

 

Czytaj dalej: rp.pl/linie lotnicze i lotniska

 

Pierwszy lot AG600

2017-12-27

Największy na świecie hydroplan AG600 całkowicie chińskiej konstrukcji wykonał pierwszy lot.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Przyszłość A380 zależy od Emirates

2017-12-27

Airbus pracuje nad awaryjnym planem stopniowej likwidacji produkcji superjumbo A380, jeśli nie uda mu się zdobyć zasadniczego kontraktu od Emirates - podały trzy osoby.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niemcy unowocześnią lotnisko na Kos

2017-12-27

30,5 miliona euro zainwestuje Fraport w lotnisko na Kos. Powstanie między innymi nowy terminal pasażerski.

 

Czytaj więcej: rp.pl

 

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

2017-11-29

- Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki - z takim przesłaniem wystąpił na Kongresie PIT prezes tej organizacji Paweł Niewiadomski. Chwilę później ogłosił, że taki gospodarz już jest.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Wydarzenia / Biura Podróży

 

Co dalej z Modlinem? Lotnisko przedstawia dwa scenariusze rozwoju

2017-11-29

Blisko 20 mln zł zysku albo 1,3 mln zł zysku - to różnica w wyniku finansowym lotniska Warszawa Modlin na koniec 2022 roku, w zależności od realizowanego scenariusza rozwoju portu. Zarząd lotniska przedstawił raport, w którym analizuje dwa warianty swojej przyszłości w najbliższych pięciu latach.

 

Czytaj artykuł: Business Insider Polska

 

Wiemy, gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy. Właśnie wybrano lokalizację

2017-09-18

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. 

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl / Wiadomości

 

Ochroniarze z EL Prat mają rację

2017-08-31

Pracownikom kontroli bezpieczeństwa na lotnisku El Prat w Barcelonie będącym w sporze z pracodawcą, firmą Eulen, należy się dodatek 200 euro miesięcznie, pracodawca musi też zwiększyć zatrudnienie - ogłosił przedstawiciel rządu w postępowaniu arbitrażowym.


Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Skok rezerwacji na majówkę

2017-04-12

Liczba rezerwacji w biurach podróży podskoczyła w porównaniu z ubiegłym rokiem niemal dwukrotnie. Najpopularniejszym kierunkiem w tym roku są greckie wyspy.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Wizz Air wchodzi do Frankfurtu, Transavia wychodzi z Monachium

2017-02-14

Węgierska tania linia Wizz Air ogłosiła o uruchomieniu lotów z Frankfurtu, a francusko-holenderska Transavia wycofa się z Monachium.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Lotnictwo

 

Rekordowy rok dla Heathrow i Gatwick

2015-01-13

Dwa największe lotniska Wielkiej Brytanii w 2014 roku obsłużyły rekordowo dużą ilość pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Ekonomia rp.pl

 

To nie żart. Zamiast lotniska - ekomiasto przyszłości

2013-11-02

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny chce zdobyć pieniądze z UE na budowę pokazowego miasteczka przyszłości. W Niedźwiadzie, gdzie klika lat temu miało powstać lotnisko.

 

Czytaj artykuł: wyborcza.biz

 

Lotnicze prognozy a rzeczywistość: Ruch pasażerski rośnie zbyt wolno

2013-08-12

Żeby zrealizować założenia, ruch na lotniskach w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy czy Zielonej Górze musiałby wzrosnąć o minimum 100 proc.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Akademia

 

B787: nowe baterie przed końcem maja

2013-05-23

Boeing wykonał już w 90 proc,. wymianę systemów baterii w B787, a zakończy ją do końca przyszłego tygodnia - ogłosił na konferencji dla inwestorów w Waszyngtonie szef pionu samolotów cywilnych Ray Conner.

 

Czytaj więcej: ekonomia24, rp.pl

 

Lotnisko w Gdyni nie na Euro 2012

2012-02-11

Sztandarowa gdyńska inwestycja nie będzie gotowa na Euro 2012. Choć mistrzostwa były jednym z argumentów za budową lotniska w Kosakowie, pasażerowie mogliby być tam obsługiwani tylko w tymczasowych budynkach.

 

Czytaj artykuł: Gazeta.pl Trójmiasto

 

Nowi prezesi w ogniu żądań

0000-00-00

W państwowych spółkach trwa wymiana zarządów. Nowe władze w pierwszej kolejności będą musiały zmierzyć się z żądaniami związków zawodowych.

 

Czytaj artykuł: rp.pl / Ekonomia / Biznes

 

Czy nowy prezes Marcin Celejewski podźwignie z kolan PKP Intercity?

0000-00-00

Nowy prezes PKP Intercity Marcin Celejewski zanim trafił do Intercity, stworzył strategię dla Qatar Airways. Czy da radę podźwignąć z kolan sztandarowego przewoźnika PKP? Będzie mu trudniej niż na Bliskim Wschodzie.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl Transport

 

Niespodzianka od LOT-u. Dreamliner za 399 złotych

0000-00-00

W związku z odebraniem pierwszego Boeinga 787 Dreamliner, Polskie Linie Lotnicze przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich pasażerów.

 

Czytaj artykuł: Gazeta Prawna.pl

 

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony