INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Sonda

Czy rozbudowa lotniska w Radomiu jest właściwym rozwiązaniem problemów infrastrukturalnych w aglomeracji warszawskiej?

Tak, jestem przekonany, że to dobry pomysł

Trudno powiedzieć, czas pokaże

Mam poważne wątpliwości, zabrakło głębszych analiz i konsultacji z przewoźnikami

Nie, to fatalny pomysł z punktu widzenia przewoźników i pasażerów

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


IATA: 7,2% wzrost ruchu pasażerskiego w I kw. 2018

PRTL.pl, 2018-05-10
     

Jak wynika z danych publikowanych przez IATA, globalne przewozy pasażerskie linii lotniczych w marcu 2018 wzrosły o 9,5% rdr i było to najszybsze tempo miesięcznych wzrostów w obecnym roku, wynikające z ogólnie dobrej sytuacji gospodarczej na świecie.

 

W I –szym kwartale 2018 ruch pasażerski wzrósł o 7,2%, w porównaniu do 7,0% wzrostu odnotowanego w analogicznym okresie ub.roku.

 

Łączne oferowanie w marcu wzrosło o 6,4%, podnosząc współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich o 2,3 ppct do poziomu 82,4%. Marzec był drugim miesiącem z rzędu, kiedy odnotowano nowy rekord w wysokości współczynnika wykorzystania miejsc pasażerskich.

 

Niemniej IATA ostrzega, że w 2018 należy spodziewać się umiarkowanego tempa wzrostu ruchu pasażerskiego. W ocenie dyrektora generalnego Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), Alexandre de Juniac, mimo silnego popytu na podróże, rosnące koszty, w tym szczególnie ceny paliw sugerują, że w II kwartale wzrost popytu będzie umiarkowany.

 

Odnotowany w marcu br. nagły spadek indeksu PMI (Composite Purchase Management), który mierzy globalną aktywność gospodarczą managerów, może oznaczać spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Po uzyskaniu najwyższego poziomu od lutego 2015, wskaźnik PMI po raz pierwszy od sześciu miesięcy spadł w marcu 2018. Utrzymanie takiej sytuacji, będzie w ocenie ekonomistów IATA oznaką spowolnienia wzrostu ruchu pasażerskiego w II kwartale 2018.

 

W marcu 2018 ruch pasażerski w segmencie przewozów zagranicznych wzrósł o 10,6% rdr. Silny wzrost ruchu odnotowały wszystkie regiony świata.

 

Ponownie, najwyższy wzrost o 11,8% uzyskali przewoźnicy Ameryki Łacińskiej, co wynikało głównie z poprawy sytuacji gospodarki Brazylii połączonej z ożywieniem ruchu po karaibskich huraganach w 2017.

 

Ruch przewoźników regionu Azji i Pacyfiku wzrósł p 11,6% rdr.

 

Przewozy pasażerskie linii afrykańskich wzrosły w marcu 2018 o 11,2% rdr, a przewoźników z Bliskiego Wschodu odpowiednio o 10,7% rdr.

 

Linie lotnicze z Europy odnotowały w marcu br. 9,8% wzrost przewozów w segmencie międzynarodowym, a operatorzy lotniczy z Ameryki Północnej wzrost o 9,5% rdr.

 

Dane IATA wskazują, że globalny krajowy ruch pasażerski był w marcu br. wyższy o 7,8% rdr. Ponownie najwyższy wzrost odnotowały Indie (+27,9%). Chiny zarejsestrowały najsilniejsze tempo wzrostu w ciągu ostatnich pięciu miesięcy (+15%). W Stanach Zjednoczonych mających największy krajowy rynek przewozów na świecie, ruch w marcu br. wzrósł o 4,7% rdr.

 

 

PRTL.pl

 

 

 

Tagi:

IATA | Przewozy | Pasażer


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony