INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


UE i Airbus odnoszą wielkie zwycięstwo nad USA i mają solidne podstawy do wprowadzenia miliardowych sankcji

2019-03-29
     

Organ Apelacyjny WTO (Światowej Organizacji Handlu) razem z Unią Europejską potwierdzają brak działań Boeinga w kwestii nielegalnych dotacji i uwzględniają nowe fakty w swoim orzeczeniu.

 

Bez porozumienia Stany Zjednoczone będą musiały przeznaczyć miliardy na sankcje.

 

Airbus z zadowoleniem przyjmuje opublikowany dziś raport Organu Apelacyjnego WTO (Światowej Organizacji Handlu), który potwierdza, że Stany Zjednoczone Ameryki nie wycofały subsydiów przyznanych Boeingowi przez władze federalne, stanowe i lokalne oraz aby zlikwidować szkody, jakie subsydia te wyrządziły Airbusowi.

 

Organ Apelacyjny odrzucił dosłownie każdy argument Stanów Zjednoczonych Ameryki, i jednocześnie przyjął wszystkie prawne punkty widzenia UE. Ponadto sąd najwyższy WTO zakwalifikował również szereg dodatkowych programów federalnych i stanowych USA jako nielegalne subsydia, a nawet jako zakazane dotacje, jak w przypadku programu Foreign Sales Corporation (FSC), dużego zwycięstwa UE.

 

W raporcie wzywa się do podjęcia przez Stany Zjednoczone Ameryki i Boeinga dalszych kroków w celu spełnienia zaleceń. Niezastosowanie się do tego zapewni Unii Europejskiej możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko importowi produktów amerykańskich.

 

Główny doradca Airbusa John Harrison stwierdził: „To wyraźne zwycięstwo UE i Airbusa. Potwierdza to nasze stanowisko, że Boeing, wskazując palcem Airbusa, nie podjął żadnych działań w celu spełnienia zobowiązań względem WTO, w przeciwieństwie do Airbusa i UE. Dzięki temu niszczycielskiemu raportowi dalsze zaprzeczanie, że otrzymują ogromne nielegalne dotacje od rządu Stanów Zjednoczonych, nie jest już możliwe. Inaczej mówiąc, bez ugody, Stany Zjednoczone będą płacić – przez wieczność – miliardy corocznych sankcji przy okazji każdego programu budowy samolotu Boeinga, podczas gdy UE zmierzy się, w najgorszym przypadku, tylko z niewielkimi problemami.

 

Dodał: „Mamy nadzieję, że te rozstrzygnięcia skłonią Stany Zjednoczone Ameryki i Boeinga do konstruktywnego postępu w tym długotrwałym sporze i dołączenia do nas w dążeniu do sprawiedliwego handlu. Wobec braku konstruktywnego podejścia, UE ma teraz bardzo silną podstawę prawną, aby przejść do wprowadzenia sankcji. ”

 

Airbus dziękuje Komisji Europejskiej i rządom Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii za ich ciągłe wsparcie w trakcie długotrwałego sporu. Ich długotrwałe wysiłki zmierzające do przywrócenia uczciwych zasad gry przyniosły wyniki, które jasno widać.

 

 

Źródło: Airbus

 

 

 

Tagi:

Airbus | Boeing | dotacje | UE | USA


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony