INFORMACJE

Rynek Lotniczy

Linie Lotnicze

Porty Lotnicze

Samoloty

Drony

Dostawcy Usług

Prawo

Turystyka

BRANŻA

Nawigacja powietrzna

Innowacje & Technologie

Personalne

Rozmowy PRTL.pl

Komentarz tygodnia

Aviation Breakfast

Polski Klub Lotniczy

Przegląd prasy

INNE

Księgarnia

Szkolenia i konferencje

Studenckie koła i org. lotnicze

Znajdź pracę

Katalog firm

Przydatne linki

REKLAMA

Partnerzy portaluLanguage selection


English Deutsch French Russian

Wiadomości


Airbus i SAS podpisują umowę w sprawie badań dotyczących samolotów hybrydowych i elektrycznych

2019-05-24
     

Airbus podpisał Memorandum o Porozumieniu (MoU) ze Skandynawskimi Liniami Lotniczymi SAS dotyczące badań nad ekosystemem samolotów elektrycznych oraz wymogami dotyczącymi przeznaczonej dla nich infrastruktury.

 

Protokół ustaleń podpisali Grazia Vittadini, Dyrektor Techniczny Airbusa i Göran Jansson, wiceprezes wykonawczy ds. strategii i przedsięwzięć SAS. Współpraca rozpocznie się w czerwcu 2019 r. i potrwa do końca 2020 r.

 

Na mocy MoU Airbus i SAS będą współpracować w ramach wspólnego projektu badawczego, aby lepiej zrozumieć możliwości operacyjne i infrastrukturalne oraz wyzwania związane z powszechnym wprowadzeniem samolotów hybrydowych i całkowicie elektrycznych do sposobu działania linii lotniczych. Zakres projektu obejmuje pięć pakietów roboczych, które koncentrują się na analizie wpływu infrastruktury naziemnej i opłat na zasięg, zasoby, czas i dostępność na lotniskach.

 

Współpraca obejmuje również plan zaangażowania dostawcy energii ze źródeł odnawialnych w celu zagwarantowania rzeczywistej zerowej emisji CO2. To multidyscyplinarne podejście – od energii po infrastrukturę – ma na celu uwzględnienie całego ekosystemu operacji lotniczych w celu lepszego wsparcia przejścia przemysłu lotniczego na zasilanie zrównoważoną energią.

 

Obecnie samoloty zużywają około 80% mniej paliwa na pasażerokilometr niż 50 lat temu. Jednak zmniejszenie wpływu lotnictwa na środowisko nadal pozostaje celem przemysłu, zakładając, że w ciągu następnych 20 lat ruch lotniczy ma wzrosnąć ponad dwukrotnie.

 

Aby sprostać temu wyzwaniu, konsorcjum Global Aviation Industry (ATAG), w tym Airbus i SAS, zobowiązały się do osiągnięcia neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla wzrostu dla całego przemysłu lotniczego od 2020 r., zmniejszając emisje netto lotnictwa o 50% do 2050 r. (w porównaniu z 2005 r.) 

 

Porozumienie to jeszcze bardziej umacnia pozycję Airbusa w dziedzinie, w którą już inwestuje i koncentruje swoje wysiłki badawcze na rozwoju hybrydowo-elektrycznych i elektrycznych technologii napędów, które obiecują znaczące korzyści dla środowiska. Airbus rozpoczął już budowę portfolio demonstratorów technologii i obecnie testuje innowacyjne hybrydowe systemy napędowe, podzespoły i elementy w celu spełnienia długoterminowych celów wydajnościowych w zakresie budowy i eksploatacji samolotów elektrycznych.

 

 

Źródło: Airbus

 

 

 

Tagi:

Airbus | MoU | SAS


powrót


Aby otrzymać dostęp do komentowania artykułów musisz się zalogować.

LOGIN

HASŁO
Jeżeli nie masz jeszcze konta, załóż je teraz

Rejestracja


Komentarze do tego artykułu:

REKLAMA


REKLAMAInformacje EKESREKLAMA


Giełda transportowa
Clicktrans.plHome | O nas | Polityka prywatności | Korzystanie z serwisu | Reklama w portalu | Kontakt | Mapa strony