Artykuły
W ciągu ostatnich trzech dni w czterech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i opolskim odbyły się konsultacje Programu Kolejowego CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. W ten sposób dobiegł końca pierwszy etap trwających od lipca uzgodnień przebiegu planowanych linii do Portu Lotniczego Solidarność.
2019-11-18
Tysiące pozwów i kwoty odszkodowań idące w setki milionów - z takimi wyzwaniami mierzą się polskie porty lotnicze. Wszystko przez niezrozumienie obowiązujących przepisów prawa, choć lapidarnie, lecz jednak jasno sformułowanych, które praktyce sądowej są bardzo różnorodnie interpretowane.
2019-11-14
12 listopada 2019 roku o godz. 11.00 rejsem LO 21 pierwsi pasażerowie LOT-u polecieli z Warszawy do Los Angeles bez amerykańskich wiz. Polska oficjalnie dołączyła do Visa Waiver Program. Zniesienie ruchu wizowego to m.in. sukces kampanii edukacyjnej „Bez wiz do USA”, której LOT był inicjatorem. Ze względu na spodziewane zainteresowanie połączeniami do USA w przyszłym roku polski przewoźnik uruchomi kolejne dwa kierunki między Polską a USA -z Krakowa do Nowego Jorku i z Warszawy do San Francisco. Tym samym LOT ma dziś w swojej ofercie już 9 bezpośrednich połączeń amerykańskich.
2019-11-14
Ryanair ogłosił oficjalne rozpoczęcie lotów z Portu Lotniczego Warszawa/Modlin do Pafos na Cyprze. W letnim rozkładzie lotów 2020 znajdzie się 51 tras, obok wspomnianego Pafos, dostępne będą również połączenia do Charkowa czy też niedawno uruchomione całoroczne połączenie do Tel Awiwu.
Jakub Kociubiński, 2019-11-08
W ostatnim artykule poruszana była kwestia interpretacji przesłanek dopuszczalności udzielania pomocy operacyjnej, czyli wsparcia przeznaczonego na pokrycie bieżących kosztów działalności portu lotniczego w świetle najnowszej praktyki decyzyjnej. Dzisiejszy artykuł stanowi kontynuację rozpoczętego tematu i skupia się na efekcie zachęty, kryterium odpowiedniości oraz wymogu redukcji zaburzeń konkurencji i handlu.
2019-10-28
W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach nad bezpiecznym powrotem 737 MAX do eksploatacji. Firma kontynuuje współpracę z Federalną Administracją Lotnictwa (FAA) i innymi międzynarodowymi organami nadzoru lotniczego, aby uzgodnić proces certyfikacji oprogramowania 737 MAX i powiązanej z tym aktualizacji szkoleń. Firma dokonała także istotnych zmian na poziomie zarządu i działalności operacyjnej w celu dalszego pogłębienia swoich wysiłków.
2019-10-24
Austriacka tania linia lotnicza nr 1 uruchamia nowe bezpośrednie połączenie z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin do Wiednia. Loty do stolicy Austrii będą odbywać się 7 dni w tygodniu.
2019-10-21
Niekorzystne dla polskich pasażerów wyniki przynosi analiza, dostarczonych przez AirHelp, danych dotyczących ruchu lotniczego w Polsce w trzech kwartałach 2019 roku. Wraz ze wzrostem liczby obsługiwanych podróżnych rośnie też liczba zakłóconych rejsów lotniczych. Na najbardziej obleganym polskim lotnisku – warszawskim porcie im. Fryderyka Chopina punktualność spadła do 70% (w porównaniu do 75% w 2017). W całym kraju 1 lot na 4 jest zakłócony.
Jakub Kociubiński, 2019-10-17
Kwestia pomocy publicznej dla regionalnych portów lotniczych jest wielokrotnie powracającym tematem szczególnie od czasu wprowadzenia w 2014 roku reformy systemu wsparcia w szeroko pojętym sektorze lotniczym. Jak było wielokrotnie przywoływane, jednym z głównym celów zmian była rezygnacja z przyznawania pomocy na pokrycie bieżących kosztów działalności nierentownych obiektów – tzw. pomocy operacyjnej. W ciągu dziesięcioletniego okresu przejściowego (do 2024 roku) tego typu wsparcie ma być dopuszczane jednak, na co do zasady, ostrzejszych zasadach. Pomoc operacyjna uznawana jest za jeden z najbardziej zaburzających rynek rodzajów pomocy, gdyż sprowadza się do umożliwienia przetrwania nierentownemu przedsiębiorstwu, dlatego co do zasady jej udzielanie jest zakazane. Pomoc operacyjną dla portów lotniczych należy zatem traktować w kategorii wyjątku. W ciągu ostatnich miesięcy Komisja Europejska (KE, Komisja) wydała serię decyzji zezwalająca na udzielenie pomocy operacyjnej niemieckim portom lotniczym - Erfurt-Weimar, Rostock i Dortmund (sprawy odpowiednio SA.54496, SA.53717 i SA.46373). Stanowią one studium przypadku jak te zasady funkcjonują w praktyce.
2019-10-10
Prawie 2 mln euro przyznała UE spółce CPK na prace przygotowawcze do budowy 30-kilometrowego odcinka kolejowego blisko granicy z Czechami. Dzięki temu pociągi dojadą do Jastrzębia-Zdroju, największego dziś miasta w Polsce pozbawionego kolei. To fragment trasy Katowice-Ostrawa, która ma być budowana przez CPK wspólnie z czeskim zarządcą torów SŽDC
2019-10-08
7 października 2019 r. to ważny dzień w dziejach światowego lotnictwa cywilnego. Najstarsza linia na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą - KLM Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze obchodzą 100 lat swojego istnienia! W 1919 roku holenderski wizjoner i pionier awiacji - Albert Plesman wraz z kilkoma inwestorami założył linie lotnicze KLM, realizując swoje marzenie o „oceanie powietrza, który połączy wszystkich ludzi”.
Jakub Kociubiński, 2019-09-27
W ostatnim felietonie opisywana była sprawa dotycząca ostatecznie nieudanej próby podważenia decyzji Komisji Europejskiej (KE, Komisji) stwierdzającej, że wsparcie na budowę nowego terminala w Marsylii i preferencyjne stawki oferowane przewoźnikom niskokosztowym korzystającym z obiektu nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej. Porażka skargi została spowodowana głównie przez niemożność udowodnienia przez stronę skarżącą, że doszło do zaburzenia konkurencji w skutek kwestionowanej praktyki. Równocześnie (02.08.2019) Komisja wydała decyzje stwierdzającą, że kroki podejmowane dla przyciągnięcia ruchu lotniczego do portu lotniczego Montpellier (MPL) stanowią niedopuszczalną pomoc przyznaną Ryanairowi – głównemu niskokosztowemu przewoźnikowi operującemu z obiektu – i zarządziła od linii zwrot przyznanej korzyści w łącznej wysokości ok. 8,5 mln EUR. Mamy więc dwie sprawy dotyczące na pierwszy rzut oka zbliżonego stanu faktycznego i dwa zasadniczo różne rezultaty. W niniejszej sprawie dotyczącej Montpellier zasadnicza kwestia dotyczyła jednak samego istnienia pomocy dla konkretnego przewoźnika i charakteru korzyści odnoszonej przez beneficjenta, nie zaś wpływu na działalności innych uczestników rynku.
2019-09-24
Nowe linie kolejowe mają powstać w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim w ramach Programu Kolejowego CPK. W Białymstoku i Olsztynie odbyły się Regionalne Konsultacje Strategiczne z przedstawicielami władz wojewódzkich i lokalnych samorządów.
Jakub Kociubiński, 2019-09-18
Kwestia związków między regionalnymi portami lotniczymi a przewoźnikami, zwłaszcza tymi niskokosztowymi wielokrotnie pojawia się w kontekście zaangażowania zasobów publicznych w finansowanie infrastruktury lotniczej. Zasadniczy i często opisywany problem dotyczy sytuacji, gdzie port utrzymywany z pieniędzy podatników zmuszony jest podejmować kroki dla przyciągnięcia ruchu lotniczego oferując liniom lotniczym preferencyjne warunki cenowe w zamian z rozpoczęcie operacji. Komisja Europejska (KE, Komisja) od wejścia w życie w 2014 reformy zasad pomocy publicznej dla portów i linii zwalcza dysfunkcyjne związki przy pomocy prawa pomocy publicznej. Argumentuje, że szczególnie preferencyjne warunki przyznawane przedsiębiorstwom prowadzących operacje w danym obiekcie konstytuuje korzyść nieosiągalną w normalnych warunkach rynkowych, jest bowiem możliwa tylko dzięki subsydiowaniu portu, zaburzając tym samym konkurencję i handel między państwami członkowskimi.